Z pandemii wyszliśmy bezpieczniejsi

Materiał informacyjny Wojewody Opolskiego
Rozmowa z Wojewodą Opolskim, Sławomirem Kłosowskim

Panie Wojewodo, rok 2022 to był ciągle jeszcze rok epidemii covid. Szpital tymczasowy i inne potrzeby. Jakie pieniądze Wojewoda przeznaczył na walkę z epidemią w tym roku?

Walka z covid to spore wydatki. W ramach działań prowadziliśmy m.in. akcję szczepienną, która pochłonęła konkretne i niemałe środki finansowe wydatkowane na szczepionki w województwie opolskim. Natomiast biorąc pod uwagę skalę tych wydatków, to po pierwsze: organizacja szpitala tymczasowego, który bardzo nam pomógł w walce z covidem. Był taki moment pod koniec ubiegłego roku i na początku 2022, że szpital miał pełną obsadę 150 łóżek, zwiększaliśmy nawet liczbę respiratorów, by zaspokoić potrzeby szpitala – rzeczywiście były to gigantyczne wydatki i paradoksalnie covid okazał się taką chorobą, która dotknęła wielu Opolan. Było to wrażenie bardzo niejednokrotnie tragiczne, bo wielu zmarło w wyniku covidu, ale poprzez to, że mieliśmy zaopatrzone szpitale województwa opolskiego w najnowocześniejszy sprzęt, ten sprzęt pozostanie w województwie opolskim. Na razie jest on własnością wojewody, jest przekazany w użyczenie szpitalom, ale jest to tylko i wyłącznie techniczny zabieg po prostu na wszelki wypadek, gdyby – czego wszyscy chcielibyśmy uniknąć – epidemia nam się odrodziła. Ale gdyby coś takiego zaistniało, wojewoda musi zawsze mieć możliwość dysponowania tym sprzętem. Natomiast uspakajam tu wszystkich dyrektorów szpitali, ordynatorów – ten sprzęt na pewno będzie przekazany państwu na własność, jak tylko minie jakiekolwiek zagrożenie epidemiologiczne. Biorąc pod uwagę wysokość, jeśli chodzi o wartość tego sprzętu, to proszę państwa, takich nakładów finansowych w województwie opolskim tak de facto sprzętowych nie było nigdy. Trzeba wiedzieć o tym, że to jest ok. 20 mln zł w sprzęcie medycznym z najwyższej półki, to są naprawdę mercedesy jeśli chodzi o sprzęt medyczny. Mówię tutaj o rentgenach, rezonansach, tomografach, które były dystrybuowane w województwie opolskim. Nasze województwo również wzbogaciło się, jeśli chodzi o szpitale, w takie podstawowe rzeczy, których nie było nigdy niestety w opolskim, jak choćby instalacje gazów medycznych. Wiele szpitali w województwie opolskim ich nie miało. Instalacje zostały zakupione w ramach inwestycji opiewających również na około 10 czy ponad 10 mln zł. Środki są naprawdę potężne. Gdyby zsumować wszystkie te nakłady środków finansowych i na instalacje gazów medycznych, i na wyposażenie sprzętu, i na środki wypłacane szpitalom, to wyjdzie nam około 50 mln zł.

Imponujące. Ale wiemy, że też w strukturze opieki medycznej poczynił Pan zmiany powołując konsultantów wojewódzkich.

To było niezbędne. Po pierwsze z tego powodu, że część z tych konsultantów po prostu składała rezygnację czując jednak mimo wszystko obciążenie tym okresem covidu. Część osób wyrażała aspiracje do tego, żeby obejmować te stanowiska. Uznałem, że skoro jest takie zainteresowanie, a konkurencja zawsze buduje, można dokonać tych zmian. Oczywiście wcześniej wszystkie nominacje konsultowałem ze środowiskiem medycznym, bo konsultant wojewódzki to powinna być osoba o uznanym autorytecie, akceptowana przez środowisko medyczne i tak się zadziało w każdym z tych przypadków.

Czy można powiedzieć, że z epidemii, która niewątpliwie była nieszczęściem, wyszliśmy jednak bezpieczniejsi?

Na pewno wyszliśmy bezpieczniejsi, to mówię z całą pewnością. Dzięki temu sprzętowi, jaki trafił do szpitali województwa opolskiego, na pewno te szpitale gigantycznie rozbudowały swoją aparaturę medyczną. I to widać na każdym kroku i sami dyrektorzy szpitali to powtarzają.

Dziękuję za rozmowę
Bolesław Bezeg

herb

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska
Dodaj ogłoszenie