Natomiast powyżej 50-tki ze wszystkich rodzajów rehabilitacji korzysta łącznie 66,89 proc. Opolan.
- Zapisywanie się pacjentów do wielomiesięcznych kolejek i oczekiwanie na zabiegi finansowane w ramach ubezpieczenia dowodzi, iż pacjenci oczekujący w długich kolejkach wymagają jakiegoś wsparcia, a niekoniecznie natychmiastowego udzielenia pomocy - mówi Roman Kolek, zastępca dyrektora ds. leczniczych opolskiego oddziału NFZ. - Jeśli istnieją wskazania do zastosowania leczniczych zabiegów z zakresu rehabilitacji, to powinny one być zrealizowane natychmiast. Gdy jednak zabiegi przynoszące spodziewaną poprawę będą przesunięte na późniejszy termin, to wątpliwym wydaje się, aby było to związane ze wskazaniami leczniczymi.
Pacjenci zapisują się jednak do stale wydłużających się kolejek. Sądzą, że korzyść wynikająca z zastosowanych u nich w przyszłości zabiegów, przyniesie i tak wymierny efekt zdrowotny.
- Niekwestionowane potrzeby wspierania ludzi starszych w utrzymaniu adekwatnej dla ich sprawności, aktywności fizycznej mogą być zaspokojone dzięki uruchomieniu gminnych i powiatowych programów, które mogłyby się opierać o współpracę z lokalnymi gabinetami i poradniami rehabilitacyjnymi - uważa dyr. Kolek. - Tworzenie warunków dla zdrowego i aktywnego życia osób starszych i niepełnosprawnych są ważnymi zadaniami dla samorządów, zapisanymi w Narodowym Programie Zdrowia.