Z powodu wysokich cen prądu, Kluczbork rezygnuje ze świątecznej iluminacji. W ubiegłym roku miasto było najpiękniej oświetlone w Opolskiem

Milena Zatylna
Milena Zatylna
W ubiegłym roku Kluczbork zdobył tytuł najpiękniej oświetlonego miasta na Opolszczyźnie. W tym roku w rynku stanie tylko choinka.
W ubiegłym roku Kluczbork zdobył tytuł najpiękniej oświetlonego miasta na Opolszczyźnie. W tym roku w rynku stanie tylko choinka. Maciej Knapa
Z powodu wysokich cen prądu, Kluczbork zrezygnował ze świątecznej iluminacji. Na rynku stanie tylko oświetlona choinka.

Od wielu lat tradycyjnie 6 grudnia w Kluczborku odbywało się Święto Światła, podczas którego uroczyście zapalano światełka na choince oraz świąteczną iluminację zdobiącą miasto.

W ubiegłym roku Kluczbork zdobył nawet pierwsze miejsce w plebiscycie na najpiękniej oświetlone miasto na Opolszczyźnie pt." Świeć się z Energą" organizowanym przez redakcję NTO. Miasto prezentowało się naprawdę zjawiskowo.

- W tym roku nie będziemy montować w rynku girland i dodatkowych ozdób, bo ceny prądu są horrendalnie wysokie - tłumaczy wiceburmistrz Dariusz Morawiec. - Ale żeby mimo wszystko zaznaczyć, iż zbliża się Boże Narodzenie i żeby nie było tak całkiem smutno, w rynku stanie podświetlona choinka.

Już teraz gmina płaci za energię elektryczną kilkadziesiąt razy więcej niż przed rokiem, a w 2023 roku ceny prądu będą liczone według nowych, jeszcze znacząco wyższych stawek.

- Postanowiliśmy wdrażać oszczędności już teraz i nie ograniczają się one tylko do rezygnacji z iluminacji świątecznej. Będziemy na pewno wyłączać część lamp w mieście. Tam, gdzie na przykład doszło do awarii oświetlenia, a było to w miejscu, w którym planowaliśmy wyłączenie, to tej awarii nie usuwamy - mówi Dariusz Morawiec.

Gmina inwestuje też w wymianę oświetlenia na ledowe w przedszkolach, szkołach oraz w innych swoich jednostkach.

- Chociaż mamy oświetlenie energooszczędne, aby zaoszczędzić jeszcze parę watów, wymieniamy je na żarówki ledowe, jeśli można to zrobić niskim nakładem kosztów - dodaje zastępca burmistrza.

W tym roku rynek w Kluczborku będzie skromniej oświetlony na Boże Narodzenie. Przy ratuszu stanie tylko choinka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska