- Jest 7:30. Na zewnątrz czeka około trzydziestu osób. Na dworze zimno, ale nikogo przed otwarciem nie wpuszczą do budynku - skarży się jedna z czytelniczek, która odwiedziła biuro paszportowe w Opolu.
Jak tłumaczy, bileciku z numerkiem samemu się nie weźmie - w tym celu jest wyznaczona osoba, która obsługuje biletomat. Z kolei na stronie internetowej urzędu wojewódzkiego widnieje opcja rezerwacji wizyty, ale jak twierdzi jeden z petentów, nie działa ona prawidłowo.
Długie kolejki po paszport w Opolu
Barbara Chomicka, doradca wojewody opolskiego, informuje nas, że w czasie ferii zimowych znacząco wzrosło zainteresowanie klientów otrzymaniem dokumentu paszportowego.
Podobnie może być także w okresie wakacyjnym, gdy wiele osób orientuje się nagle, że nie ma ważnego paszportu.
- Dokładamy wszelkich starań, aby nawet w takich sytuacjach działać efektywnie i zadowolić wszystkich klientów naszego oddziału paszportowego. W chwili obecnej zainteresowanie obywateli wizytą w oddziale paszportowym znacznie zmalało i załatwianie spraw paszportowych przebiega sprawnie - mówi doradca wojewody.
Wszystkie terminy w marcu i kwietniu są już pozajmowane
Jednocześnie wyjaśnia, że godziny pracy biura paszportowego są ściśle określone, a urząd jest czynny od godz. 7:30 do 15:30. Klientów zachęca się także do korzystania z usługi rezerwacji wizyty przez internet, która cieszy się dużym zainteresowaniem.
- Jednakże ilość rezerwacji internetowych jest ograniczona i może okazać się, że wybrane przez klienta terminy wizyty nie są już dostępne - podkreśla Barbara Chomicka.
Postanowiliśmy to sprawdzić i obecnie nie ma możliwości rejestracji wizyty przez internet. Wszystkie terminy w marcu i kwietniu są już pozajmowane, a na maj nie rozpoczęła się jeszcze rejestracja.
Oznacza to mieszkańcom pozostało jedynie uzbroić się w cierpliwość i przyjść osobiście do biura paszportowego w ogólnodostępnych godzinach pracy urzędu.

Ile kosztuje wyrobienie paszportu?
Opłata za wydanie paszportu wynosi 140 zł.
Mniej za wyrobienie dokumentu zapłacą rodzice dzieci do lat 5, uczniowie oraz studenci. Ponadto, żadnych kosztów związanych z wydaniem paszportu nie ponoszą seniorzy, którzy przekroczyli 70. rok życia.
iPolitycznie - Czy słowa Stefańczuka o Wołyniu to przełom?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?