Za dwa lata węgiel do Elektrowni Opole popłynie Odrą

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Kongres samorządowy w Opolu.
Kongres samorządowy w Opolu. Krzysztof Świderski
List intencyjny w sprawie rewitalizacji Odrzańskiej Drogi Wodnej został podpisany w poniedziałek w Opolu podczas Kongresu Samorządowego.

Odbudowa połączenia rzecznego między czarnym Śląskiem a Opolem to inicjatywa przedsiębiorstw, przede wszystkim Polskiej Grupy Energetycznej – powiedział nto obecny na kongresie Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.

- Przygotowaliśmy na ten cel około miliarda złotych. Zostaną one wydane właśnie na udrożnienie drogi wodnej do Opola.

Skupimy się na pogłębieniu tego odcinka Odry, utrzymaniu jego głębokości i modernizacji śluz. Głównym celem tej inwestycji będzie transport węgla do Elektrowni Opole. Termin prac szacujemy na około dwa lata. Tyle też potrwa dokończenie budowy nowych bloków energetycznych. Na razie, do końca 2016 roku planujemy sporządzić dokumentację.

Pod dokumentem podpisali się minister Marek Gróbarczyk, Bernard Ptaszyński, dyrektor Elektrowni Opole, Henryk Baranowski i Paweł Śliwa (prezes i wiceprezes PGE) oraz wojewoda opolski Adrian Czubak.

Kolejne etapy rewitalizacji Odrzańskiej Drogi Wodnej będą realizowane do 2020 roku, a ich łączna wartość to ok. 30 mld zł.
Pieniądze mają pochodzić m.in. z Banku Światowego, Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju oraz Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

Kongres Samorządowy zgromadził w opolskim CWK około tysiąca osób (80 procent stanowili samorządowcy różnych szczebli, resztę biznesmeni i naukowcy.

Zanim rozpoczęły się planowane do godzin wieczornych spotkania w grupach tematycznych głos zabrali obecni na sympozjum członkowie rządu. Wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin podkreślił, że do zbudowania innowacyjnej gospodarki potrzebne jest partnerstwo nauki, gospodarki i samorządów. - Mamy np. znakomite osiągnięcia w budowie elektrycznych autobusów i są już miasta gotowe cały transport publiczny przestawić w tym kierunku. O taką współpracę chodzi – mówił.

Minister edukacji Anna Zalewska mówiła m.in. o potrzebie oparcia szkolnictwa zawodowego o współdziałanie z pracodawcami. To ci ostatni mogą być nauczycielami i egzaminatorami uczniów, których kiedyś zatrudnią.

We wtorek drugi dzień kongresu zorganizowanego przez władze Opola, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministerstwo Rozwoju.

Za płotem CWK demonstrowali przeciwnicy powiększenia Opola, grupka sympatyków KOD-u i mieszkańców opolskiej Pasieki. Nie zostali wpuszczeni – jak tłumaczono – ze względów bezpieczeństwa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska