Za kwarantannę szef musi nam zapłacić jak za chorobowe. Prawnik odpowiada

Mirela Mazurkiewicz
Mirela Mazurkiewicz
Czytelnikom radzi adwokat Tomasz Płachtej. Pytania ślijcie na: [email protected]

Krzysztof: Prowadzę małą firmę, której obroty w związku z sytuacją w kraju znacząco spadły. Jeden z pracowników był na urlopie za granicą i teraz odbywa kwarantannę, więc nie pracuje. Czy mimo to powinienem mu zapłacić wynagrodzenie?

Niemożność świadczenia pracy, a z taką sytuacją mamy do czynienia w przypadku kwarantanny, jest traktowana na równi z niezdolnością do pracy spowodowaną np. chorobą. To oznacza, że pracownikowi przysługuje świadczenie jak w okresie chorobowego.

Problemem bywa natomiast przepływ informacji. Decyzję o kwarantannie podejmował właściwy organ – w tym przypadku inspektor sanitarny. Jednak z rozporządzenia Ministra Zdrowia o ogłoszeniu stanu epidemii wynika, że takiej decyzji nie wydaje się.

Osoba skierowana na obowiązkową kwarantannę powinna zatem poinformować pracodawcę o jej odbywaniu i to za pomocą systemów teleinformatycznych lub systemów łączności, w tym przez telefon. Następnie taki pracownik, po zakończeniu kwarantanny, składa w terminie 3 dni oświadczenie pracodawcy lub podmiotowi zobowiązanemu do wypłaty świadczenia pieniężnego z tytułu choroby.

Ma ono być potwierdzeniem odbycia kwarantanny (oświadczenie można złożyć za pośrednictwem systemów teleinformatycznych lub systemów łączności).

Z uwagi na ryzyko nadużyć, pracodawca ma możliwość skontrolowania pracownika. Musi w tym celu wystąpić do Państwowej Inspekcji Sanitarnej, która ma możliwość weryfikacji danych zawartych w oświadczeniu.

Dodatkowo od 27.03.2020 osoba przekraczająca granicę Rzeczpospolitej Polskiej w ramach wykonywania czynności zawodowych w RP lub w państwie sąsiadującym, może otrzymać - na swój wniosek - zaświadczenie o odbywaniu obowiązkowej kwarantanny. Wydaje je właściwy organ Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

od 12 lat
Wideo

Szymon Hołownia ma duże ego, większe ma tylko Lech Wałęsa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska