W tym roku dyrektor artystyczny i pomysłodawca festiwalu jazzowego w Prudniku, muzyk Ryszard Czeczel zadbał o bardzo różnorodne doznania dla słuchaczy festiwalowych, ale tylko w wykonaniu polskich artystów.
W piątek 3 sierpnia na plenerowej scenie w parku ośrodka kultury zabrzmiał tradycyjny dixilandowy jazz w wykonaniu Paying Family, grupy z Krakowa, która gra już prawie pół wieku.
Drugi sobotni koncert w wykonaniu wrocławskiej grupy EABS, to duża porcja nowoczesnej muzyki. EABS to kwintet, który w ciągu ostatnich 11 wydał już 8 albumów płytowych i wielokrotnie koncertował za granicą, min. w Wielkiej Brytanii, we Francji, Włoszech, Holandii, Belgii, ale także w Chinach i Korei Południowej.
Drugi dzień festiwalu rozpoczął bardzo nastrojowy występ kwartetu zebranego przez młodą artystkę Martę Wajdzik. Ta 23-letnia saksofonistka altowa i sopranowa, kompozytorka debiutowała w wieku 18 lat płytą My Planet, która została świetnie przyjęta przez miłośników jazzu.
Ostatni koncert festiwalu jazzowego w Prudniku wykonali muzycy, związani przez lata z Jarosławem Śmietaną, gitarzystą jazzowym zmarłym w 2013 roku, w hołdzie temu znakomitemu muzykowi. Antoni Dębski (gitara basowa), Marcin Wądołowski (gitara), Piotr Baron (saksofon), Witold Janiak (Hammond) i Adam Czerwiński (perkusja) przypomnieli znakomite kompozycje Jarosława Śmietany. Razem z duetem hiphopowym BZYK & GUZIK WU-HAE wykonali także utwór "A Story of Polish Jazz", który w wykonaniu Jarosława Śmietany był nominowany do nagrody Fryderyk w roku 2002.
Publiczność festiwalu otrzymała znakomitą dawkę muzyki i nie przestraszył jej nawet piątkowy deszcz. W sobotę wieczorem muzyka popłynęła w piękny letni wieczór i przyciągnęła do plenerowej sceny setki słuchaczy. Niektórzy wpadli tylko na chwilę, posłuchać kilku utworów. Miłośnicy jazzu delektowali się całymi koncertami, a rodziny z dziećmi miały też do dyspozycji na zapleczu budynku sporo innych atrakcji.
17 Jazz Prudnik Festiwal pokazał, że taka muzyka w przestrzeni miasta, zapadającego w sen letniej nocy, zapewnia bardzo zróżnicowane doznania estetyczne.
Festiwal została zorganizowana pod patronatem honorowym Marszałka Województwa Opolskiego Szymona Ogłazy. Imprezę dofinansowały m.in. samorząd województwa opolskiego, czy Związek Artystów Wykonawców STOART.
Zobacz Q&A z Mandaryną !
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?