Za pracę w nocy przysługuje dodatek

Redakcja
Roman Zemanek, ekspert z Państwowej Inspekcji Pracy w Opolu. (fot. archiwum)
Roman Zemanek, ekspert z Państwowej Inspekcji Pracy w Opolu. (fot. archiwum)
Kiedy należy się dodatek za pracę nocną? Odpowiada Roman Zemanek, ekspert PIP w Opolu.

Jadwiga z Opola: - Mąż pracuje jako palacz w szkole, czy należy mu się 100 procent dodatku za pracę nocną? Zastanawiam się też, czy mężowi należy się odzież robocza?

Zobacz: Praca na swoim się nie liczy do dodatku stażowego i wysługi lat?

- Jeżeli mąż wykonuje swoją pracę w systemie zmianowym, w tym porze nocnej, to za każdą godzinę przepracowaną w nocy przysługuje mu dodatek w wysokości 20 proc., który wyliczany jest z minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w danym roku (obecnie 1317 zł podzielone przez nominalny czas pracy danego miesiąca).

Gdyby mąż Pani pracował w porze nocnej w ramach godzin nadliczbowych, a więc przekraczając obowiązującą go dobową normę czasu pracy, to wówczas niezależnie od powyższego dodatku 20 proc. przysługiwałby mu, oprócz normalnego wynagrodzenia, także dodatek w wysokości 100 proc. wyliczany od jego stawki osobistego zaszeregowania.

Zakres uprawnienia do dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych może być zróżnicowany w zależności od tego, jaka jest to szkoła, czyli czy jest to szkoła tzw. “samorządowa”, czy też prowadzona przez inny podmiot.

Powszechną natomiast zasadą jest, że jeżeli pracownik w trakcie wykonywania obowiązków może swoją własną odzież zabrudzić czy też uszkodzić lub jeżeli warunki środowiska pracy tego wymagają, to pracodawca winien przydzielić pracownikowi nieodpłatnie odpowiednią odzież i obuwie robocze jak i środki ochrony osobistej.

Zobacz: Strażak ma prawo do szkoleń

W razie używania do pracy własnej odzieży roboczej, pracownikowi przysługuje ekwiwalent pieniężny (nie dotyczy to ochron osobistych, które muszą być wydane przez pracodawcę w “naturze”) za użytkowanie do pracy własnej odzieży roboczej.

Pracodawca ma obowiązek ponoszenia kosztów prania i konserwacji odzieży i obuwia roboczego. Jeżeli pracownik wykonuje to we własnym zakresie, to wówczas pracodawca winien wypłacić odrębny stosowny ekwiwalent pieniężny za pranie.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska