Za wystawienie e-skierowania przychodnia dostanie więcej pieniędzy. Skorzystać ma też pacjent

Mirela Mazurkiewicz
Mirela Mazurkiewicz
Pomysł NFZ jest prosty: więcej wystawionych e-skierowań, to większe pieniądze dla przychodni. Na takim rozwiązaniu mają też skorzystać pacjenci.
Pomysł NFZ jest prosty: więcej wystawionych e-skierowań, to większe pieniądze dla przychodni. Na takim rozwiązaniu mają też skorzystać pacjenci. pixabay.com
E-skierowania będą wyżej wyceniane. Narodowy Fundusz Zdrowia kusi placówki POZ oraz ambulatoria, by zrezygnowały z wystawiania skierowań w formie papierowej i korzystały z tych elektronicznych.

- W przypadku podstawowej opieki zdrowotnej NFZ płaci placówce comiesięczny ryczałt za pacjenta, bez względy na to, czy on pojawi się u lekarza czy też nie - wyjaśnia Barbara Pawlos z opolskiego oddziału NFZ. - Od lipca to finansowanie w przeliczeniu na jednego pacjenta będzie zwiększane, proporcjonalnie do tego, ile placówka wystawi e-skierowań. Podobnie jest w przypadku poradni specjalistycznych. Jeśli dana placówka wystawi ponad 30 proc. e – skierowań i spełni wymogi, NFZ zapłaci za poradę np. o 5 proc. więcej, niż standardowo.

Podstawowa opieka zdrowotna będzie premiowana nie tylko za elektroniczne skierowania. Dodatkowy bonus finansowy dostaną również ci, którzy w krótkim czasie umówią pacjenta np. do poradni specjalistycznej.

- Taki pacjent, opuszczając gabinet, w ciągu dwóch godzin powinien zostać umówiony przez przychodnię do lekarza specjalisty. Idea jest taka, by jak najszybciej mógł on skorzystać z konsultacji, na którą został skierowany - mówi Barbara Pawlos.

Na początku lipca znowelizowano zarządzenia prezesa NFZ w sprawie warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie POZ i ambulatoryjnej opieki specjalistycznej. To za sprawą tych zmian możliwe stały się bonusy finansowe dla tych placówek, których lekarze będą wystawić e-skierowania na leczenie szpitalne oraz ambulatoryjne leczenie specjalistyczne. Zmiany dotyczą świadczeń udzielanych po 1 lipca.

E-skierowanie jest kolejnym, po e-recepcie, rozwiązaniem, który umożliwia elektroniczną obsługę pacjenta od momentu wystawienia skierowania do jego realizacji.

Od 8 stycznia 2021 roku elektroniczne dokumenty będą obowiązkowe dla większości usług medycznych.

Możliwość wystawienia elektronicznego skierowania pojawiła się w lutym 2019 roku i na tę chwilę z takiego rozwiązania korzysta 67 gabinetów POZ i 21 poradni specjalistycznych na Opolszczyźnie - wylicza Barbara Pawlos. - W tym czasie w sumie wystawiono już blisko 3,5 tys. e -skierowań, a absolutnym liderem w tym obszarze jest POZ „MEDICUS” w Prudniku, który wystawił blisko 1/3 e-skierowań, wydanych w całym województwie.

- Wystarczy skontaktować się z poradnią telefonicznie i podać 4-cyfrowy kod i swój nr PESEL - wyjaśnia rzeczniczka opolskiego oddziału NFZ. - W przypadku e-skierowania nie obowiązuje 14-dniowy termin na dostarczenie dokumentu do placówki, bo natychmiast jest ono widoczne w systemie informatycznym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska