Zabawa ponad granicami

Michał Lewandowski
Dwa dni trwały obchody Dni Partnerstwa, które Głogówek zorganizował zamiast corocznego Święta Chmielu. Podpisano tam też umowę o współpracy z czeskim Vrbnem.

Nasze kontakty rozpoczęły się na początku lat 90. - mówił Jan Mencler, burmistrz Głogówka. - Najpierw były to kontakty pomiędzy mieszkańcami, później pomiędzy zespołami artystycznymi, strażakami i sportowcami, a potem między młodzieżą szkolną i przedszkolną. Na przykład maluchy z przedszkola nr 4, kierowane przez Urszulę Piórkowską, uczestniczyły w kilku festiwalach artystycznych w Czechach.

- W końcu współpracę nawiązały ze sobą również samorządy i postanowiono przypieczętować wieloletnie kontakty oficjalnym dokumentem.
- W Czechach podpisywanie umów partnerskich z miastami w innych krajach nie jest tak rozpowszechnione jak w Polsce - opowiada Zdenek Jarmar, starosta Vrbna. - Głogówek jest pierwszą miejscowością, z którą nawiązaliśmy takie stosunki. Prowadzimy obecnie rozmowy również z Ortenbergiem w Hesji.
Przygotowania do podpisania partnerstwa trwały ponad rok. Odpowiednie uchwały musiały podjąć obie rady gmin, a Czesi zbierają się na obrady nie co miesiąc, jak w Polsce, lecz raz na kwartał.

Vrbno jest wielkością zbliżone do Głogówka. Liczy około 7 tysięcy mieszkańców, a jego największymi atutami są piękne położenie i liczne atrakcje turystyczne. Najwięcej gości przyjeżdża tam zimą. W okolicach Pradziada są bowiem doskonałe tereny narciarskie z licznymi wyciągami.
- Nasza współpraca będzie miała wymiar raczej kulturalny niż gospodarczy - zastanawia się Karel Michalus, radny z Vrbna. - Rysują się pewne możliwości nawiązania kontaktów pomiędzy przedsiębiorcami, ale to raczej dalsza przyszłość.
Na Dni Partnerstwa przyjechali również goście z drugiego miasta partnerskiego Głogówka - Rietberga w Niemczech, z tamtejszym burmistrzem Andre Kuperem.
- Do tej pory dni miasta obchodziliśmy jako Święto Chmielu - tłumaczy Jan Mencler. - Jednak ponieważ jest to nazwa zastrzeżona przez firmę, która organizowała tę imprezę, postanowiliśmy ją zmienić na Dni Partnerstwa.

Odbyła się również uroczysta sesja rady miejskiej, na której honorowe obywatelstwo grodu otrzymali: hrabia Georg von Oppensdorff (ofiarodawca "dzwonu ósmej godziny"), Joachim Gerlich z Niemiec (kompozytor, piewca ziemi głogóweckiej), Georg Lubczyk z Niemiec (zorganizował zbiórkę leków dla szpitali w Białej, Głogówku, Prudniku i Opolu oraz odzieży dla Caritasu i domu dziecka), Waldemar Lankauf (działacz kulturalny z Walc) i Zbigniew Pawlicki (dyrektor Towarzystwa Śpiewaczego "Harfa" w Warszawie, organizator festiwali Beethovenowskich w Głogówku). Odznaki zasłużonych dla Głogówka otrzymali: Krystian Knicz (ordynator szpitala), Zygmunt Wojas (właściciel biura podróży) i Lesław Niziński (konserwator zabytków).
Mieszkańcy Głogówka bawili się dwa dni pod wielkim namiotem, ustawionym przy wejściu na dziedziniec tamtejszego zamku. W programie były występy zespołów muzycznych i artystycznych, a właściciele gastronomii zapewnili wszystkim napoje i jadło.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska