Zablokowanie cen prądu lub węgla dla rolników? Hodowcy zwierząt zaapelowali o zmiany legislacyjne. "Ceny energii pogrążają producentów"

OPRAC.:
Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Hodowcy martwią się, jak będzie wyglądała przyszłość ich produkcji.
Hodowcy martwią się, jak będzie wyglądała przyszłość ich produkcji. pixabay.com/HarikalarDiyari
„Hodowcy Razem” zaapelowali do premiera Mateusza Morawieckiego, prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego oraz ministra rolnictwa i rozwoju wsi Henryka Kowalczyka o interwencję w spółkach energetycznych w zakresie rezygnacji z naddatkowych marż. Ich zdaniem, niezbędne są zmiany legislacyjne, które zagwarantują rolnikom dostęp do energii, gazu i węgla w ilościach niezbędnych do utrzymania ciągłości produkcji.

- Energia elektryczna, gaz ziemny i węgiel są kluczowe na wielu etapach produkcji roślin i zwierząt oraz produkcji żywności, a wciąż rosnące rozwarstwienie między kosztem wytwarzania energii elektrycznej a jej ceną na rynku hurtowym może doprowadzić do krytycznych sytuacji pod kątem ciągłości prowadzenia produkcji żywności – alarmują producenci.

Drastyczne podwyżki cen w sklepach. Przerwy w produkcji żywności mogą wywołać panikę

Zjawisko ponadprzeciętnych marż i cen energii ma swoje odbicie w sklepach. Wzrosty kosztów produkcji odbijają się na producentach rolnych, a w konsekwencji na klientach, którzy płacą za drożejące produkty.

Zwłaszcza żywność pochodzenia zwierzęcego ma ogromne znaczenie w codziennym żywieniu Polaków. Stanowi ona poniekąd element bezpieczeństwa żywnościowego państwa i zdaniem hodowców powinna podlegać ochronie. Dostęp do energii elektrycznej, gazu ziemnego i węgla jest kluczowy na wszystkich etapach hodowli zwierząt, powinien być więc niezakłócony.

- Ponadto zwracamy uwagę, że w przypadku hodowli zwierząt i produkcji żywności długotrwałe przerwy w dostawie prądu, gazu i węgla generują zagrożenie dla życia i zdrowia zwierząt – piszą w liście.

Bez ograniczeń w dostawach nośników energii. Rolnicy chcą też zablokowania dla nich cen surowców

Zdaniem producentów zmiany w prawie są niezbędne, aby móc zachować ciągłość produkcji bez obaw o brak energii. Zaapelowali do premiera o:

  • zablokowanie cen końcowych energii dla producentów rolnych i rolników na okres do 2023 roku, na podstawie kosztów wytworzenia plus średniej marży wieloletniej;
  • uwzględnienie wszystkich obiektów produkcyjnych przedsiębiorstw sektora rolnospożywczego w grupie obiektów, które powinny być chronione przed ograniczeniami w dostawach nośników energii między innymi poprzez zapewnienie minimalnej mocy poboru na poziomie nie niższym niż 90 proc. wartości mocy zamówionej.

Pod apelem podpisali się przedstawiciele czołowych producenckich firm w Polsce. Wśród nich są następujące związki i federacje:

  • Polski Związek Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej „POLSUS”,
  • Krajowy Związek Pracodawców – Producentów Trzody Chlewnej „POLPIG”,
  • Federacja Związków Pracodawców – Dzierżawców i Właścicieli Rolnych,
  • Polski Związek Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego,
  • Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka,
  • Polskie Zrzeszenie Producentów Bydła Mięsnego,
  • Krajowa Rada Drobiarstwa – Izba Gospodarcza,
  • Krajowa Federacja Hodowców Drobiu i Producentów Jaj.

Źródło: Hodowcy Razem

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ubezpieczenie maszyn rolniczych. Kiedy jest obowiązkowe?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska