Zabytki sakralne na Opolszczyźnie pięknieją

Krzysztof Ogiolda
Dach nyskiej bazyliki ma powierzchnię 4 tysięcy metrów kwadratowych.
Dach nyskiej bazyliki ma powierzchnię 4 tysięcy metrów kwadratowych. Fot. Krzysztof Strauchmann
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało 745 tys. na kontynuację prac w nyskiej bazylice . Kolejne 700 tys. wspomoże odnowienie „Józefka” w Baborowie.

Będziemy kontynuować prace wcześniej rozpoczęte – mówi ks. prałat Mikołaj Mróz, proboszcz bazyliki św. Jakuba Apostoła i św. Agnieszki w Nysie. - Pół miliona złotych przeznaczymy na kolejne – już trzecie – przekrycie dachu. Zaś 245 tys. pozwoli zakończyć – po siedmiu latach – rewitalizację dzwonnicy.

Ks. proboszcz przypomina, że dach nyskiej bazyliki ma powierzchnię 4 tysięcy metrów kwadratowych. Kiedy pod koniec lat 50. kładziono na nim dachówkę, potrzeba było 122 tysiące sztuk dachówek typu rzymskiego. Dach bazyliki jest uważany za najbardziej stromy w Europie. Jego wysokość od murów do kalenicy wynosi 27 metrów. A wieża na dachu ma 14 metrów.

- Stara dachówka dożyła swoich lat – dodaje ks. prałat. - Teraz trwa – przez trzy kolejne lata – przekrywanie. W 2015 roku wyremontowana została absyda, w 2016 roku przekryto połowę połaci północnej dachu i wieżę (pokrywa ją blacha miedziana). Pieniądze otrzymane teraz pozwolą dokończyć połać północną dachu i wykonać jakąś część prac po drugiej stronie. Dachówkę trzeba sprowadzić z wytwórni w północnych Włoszech. Prace rozpoczną się prawdopodobnie po świętach Wielkanocy.

Dzwonnica jest już niemal wyremontowana. Prac wymaga jednak jeszcze jedna ściana i jedna kamienna przypora bez ozdób. Przyznane pieniądze wystarczą na dokończenie. Tak też opiewał wniosek. W dzwonnicy znajduje się 9 dzwonów oraz galeria „Skarbiec św. Jakuba”.

W Baborowie ojcowie karmelici, którzy prowadzą tutejszą parafię, będą kontynuować prace przy renowacji drewnianego kościółka św. Józefa, nazywanego przez miejscowych „Józefkiem” (kościół parafialny nosi wezwanie Narodzenia Najświętszej Marii Panny).

Wybudowany w latach 1700-1702 z ciosanego drewna modrzewiowego na kamiennej podmurówce ma m.in. wnętrze bogato zdobione freskami i obrazami. Znajduje się w nim także ołtarz główny i kilka ołtarzy bocznych.

- Przyznane przez ministerstwo 700 tysięcy zł chcemy przeznaczyć po pierwsze na wzmocnienie ścian świątyni aż do zwieńczenia więźby dachowej – mówi o. Tadeusz Janowiak, przeor klasztoru karmelitów i proboszcz parafii. - Druga część tej sumy pozwoli na konserwację i renowację ołtarzy św. Wawrzyńca i św. Walentego. Będziemy też kontynuować konserwację ambony.

ZOBACZ MAGAZYN "COOLTOUR"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska