Zabytkowa gospoda w Jemielnicy wkrótce ma jeszcze bardziej tętnić życiem

Mirela Mazurkiewicz
Mirela Mazurkiewicz
Zabytkowa gospoda zmienia się w świetlicę wiejską.
Zabytkowa gospoda zmienia się w świetlicę wiejską. Urząd Gminy Jemielnica
Dawniej odbywały się tu zabawy, walki bokserskie, a czasami wystawiano nawet spektakle teatralne. Później budynek stracił swoją świetność i zaczął popadać w ruinę. Jest plan na to, aby znowu zrobiło się w nim gwarno.

- Jemielnica liczy ponad 3,5 tysiąca mieszkańców i jest jedną z największych wsi w regionie, dlatego brak miejsca spotkań bardzo dawał nam się we znaki – przyznaje Adelajda Wiechoczek, radna gminy i sołtys sołectwa Jemielnica. – Do tej pory korzystaliśmy z niewielkiej świetlicy nad strażą, ale tam było w stanie pomieścić się raptem 50 osób. Zebrania wiejskie odbywały się natomiast w sali gimnastycznej przy szkole podstawowej.

Dawniej w centrum Jemielnicy działała Karczma Cysterska, która spełniała też rolę ośrodka kultury. Odbywały się tam zabawy i spotkania, przyjeżdżało kino objazdowe, a nawet teatr.

– Była tam duża sala, w której swego czasu organizowano również walki bokserskie – wyjaśnia pani sołtys.

Na przestrzeni lat karczma zmieniła swoje przeznaczenie. W końcu w zabytkowym budynku powstała dyskoteka, w której chętnie bawiła się okoliczna młodzież. Przyszedł jednak dzień, gdy właściciele zamknęli biznes, a budynek wystawiono na sprzedaż.

– Miejsce było idealne na naszą działalność. Bardzo się ucieszyłam, gdy rada gminy wyraziła zgodę na kupno – wspomina Adelajda Wiechoczek. – Cena była atrakcyjna, bo właściwie kupiliśmy obiekt za cenę działki. Wyzwaniem był natomiast remont.

Pierwszy etap prac odbył się w latach 2019-2020 i kosztował około 2 mln złotych. Pół miliona udało się pozyskać z pieniędzy unijnych. Powstała wtedy duża sala na ponad 150 osób, pełniąca funkcję świetlicy wiejskiej wraz z sceną, zapleczem, toaletami oraz kotłownią.

Przebudowa drugiej części budynku ma ruszyć w tym roku.

– Rozpoczęcia tej inwestycji nie może się doczekać m.in. klub seniora, mniejszość niemiecka, Stowarzyszenie Odnowy Wsi czy Jemielnicka Orkiestra Dęta, które na razie nie mają gdzie się podziać – mówi pani sołtys. – Planujemy tu stworzyć zaplecze kuchenne oraz kilka mniejszych sal, które sprawdzą się na spotkania w mniej licznym gronie. Jestem przekonana, że jak za czasów świetności, to miejsce będzie tętniło życiem.

Koszt drugiego etapu prac to ponad 3 mln złotych. Ponad 2 miliony złotych gmina otrzymała w formie rządowego dofinansowania.

Marlena Maląg o programach dla seniorów - iPolitycznie plus

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska
Dodaj ogłoszenie