To jest Żydowska Szwajcaria. Tak nazywano zabytkowy kirkut przy ulicy Młyńskiej w Oleśnie [ZDJĘCIA]

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Kirkut, czyli cmentarz żydowski w Oleśnie
Kirkut, czyli cmentarz żydowski w Oleśnie Mirosław Dragon
Na zabytkowym cmentarzysku w malowniczym zakątku Olesna przy ulicy Młyńskiej pochowana jest żydowska elita XIX-wiecznego Olesna. Starozakonnymi byli wtedy adwokaci, lekarze, radni, bogaci kupcy i znani filantropi z ówczesnego Rosenbergu.

Zabytkowy kirkut przy ulicy Młyńskiej jest ostatnią pozostałością z żydowskiej karty z dziejów Olesna. Oprócz cmentarzyska zostało jeszcze tylko kilka fotografii: synagogi, sklepów i starozakonnych rodzin.

- A przecież w połowie XIX wieku Żydzi stanowili 12 procent mieszkańców Olesna, co więcej, byli śmietanką tego miasta - mówi Ewa Cichoń, dyrektorka Oleskiego Muzeum Regionalnego.

Także z tego powodu teren cmentarzyska przy ul. Młyńskiej nazywano Żydowską Szwajcarią.

- To bardzo urokliwe miejsce, położone w dolinie Młynówki - opowiada Ewa Cichoń.- Kiedyś był to teren leżący już poza granicami miasta.

Początki oleskiego kirkutu sięgają 1814 roku, a najstarsza zachowana na cmentarzu macewa pochodzi z 1824 roku. W sumie na cmentarzu zachowało się około 200 nagrobków.

- Najstarsze XIX-wieczne macewy mają inskrypcje tylko w języku hebrajskim, nowsze mają też napisy niemieckie - tłumaczy Ewa Cichoń.

Na oleskim cmentarzysku można spotkać m.in. nagrobek najstarszej oleskiej Żydówki Hani Breslauer, która zmarła w wieku 100 lat.

Okazały pomnik z czarnego marmuru (niestety, połamany) ma Martin Cohn, najbogatszy mieszkaniec Olesna. Cohn był znamienitym kupcem, prowadził handel spedycyjny, był właścicielem wielu sklepów. Był również znanym filantropem, hojnie wspomagał oleski szpital świętej Anny, czyli tzw. stary szpital na Wielkim Przedmieściu (kilka lat temu wyburzony)

Na kirkucie spotkamy też przewrócony, leżący w ziemi nagrobek Siegfrieda Schlesingera, który majątkiem ustępował tylko Cohnowi. Schlesinger był restauratorem, właścicielem sklepów i browarów. Produkował słynną wódkę o nazwie... „SS”.

- Na szczęście nazwa ta nie miała nic wspólnego z hitlerowską formacją, która wtedy jeszcze nie istniała - wyjaśnia Ewa Cichoń. - SS to po prostu inicjały Siegfrieda Schlesingera.

Zaraz przy wejściu na oleski kirkut leży macewa z nazwiskiem Evy Richter.

- Eva Richter to babcia Paula Ehrlicha, słynnego śląskiego noblisty, który dostał Nagrodę Akademii Szwedzkiej w 1908 roku.

Przy kirkucie stoi też do dzisiaj tahara - dom oczyszczenia (czyli dom przedpogrzebowy, zbudowany w 1868 roku.

Niestety teren cmentarza żydowskiego w Oleśnie nie jest w całości ogrodzony i przez to chuligani przez lata niszczyli bezcenne macewy.

Tutaj znajduje się zabytkowy kirkut żydowski w Oleśnie:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska