Zabytkowy park w Pokoju

fot. Witold Chojancki
Zabytkowy park w Pokoju.
Zabytkowy park w Pokoju. fot. Witold Chojancki
Powstał w połowie XVIII w. na terenie lasów, które należały do rodziny Würtembergów z Oleśnicy. W latach 1744-45 tereny te odziedziczył książę Carl Christian Erdmann von Würtemberg, z którego polecenia założono zespół parkowo-pałacowy w niewielkiej miejscowości, jaką wówczas był Pokój.

Głosuj

Głosuj

Jeśli chcesz zagłosować w plebiscycie Perły Opolszczyzny na Zabytkowy park w Pokoju wyślij SMS o treści:

NAMYSLOW.6 na nr 71051.

Koszt - 1,22 zł z VAT.

Książę był miłośnikiem polowań, chętnie odwiedzał okoliczne lasy. Legenda podaje, że podczas jednego z polowań zmęczony książę zasnął.

Wtedy miała mu się przyśnić wspaniała rezydencja otoczona jeszcze piękniejszym parkiem, którego sława dotarłaby w najdalsze zakątki Europy. Tak też się stało. W roku 1748 założył osadę, w której wykarczowano osiem krzyżujących się promieniście alei. W miejscu ich przecięcia wzniesiono pałacyk myśliwski.

Z czasem w tym miejscu powstał pałac murowany. Zespół parkowy składał się z kompleksu stawów, rzeźb i licznych alejek prowadzących wśród krzewów i drzew. Dochodziło się nimi do źródełek wód leczniczych, których cudowne działanie szybko obiegło tę część Europy. Z czasem dzięki unikatowym warunkom klimatycznym pokojskiego parku w miejscowości powstało uzdrowisko. Tutaj powracali do sił chorzy cierpiący m.in. na reumatyzm oraz choroby układu oddechowego.

Pokój - historia parku
Dzisiaj nie ma już śladu po dawnym pałacu, który zniszczono w 1945 r. Jednak mimo zawieruchy wojennej z dawnej świetności Pokoju przetrwało do dzisiaj kilka zabytków, w tym: kościół i cmentarz ewangelicki, cmentarz żydowski, kościół katolicki, domy mieszkalne. Wojna ominęła zespół parkowy, który obecnie do dawnej świetności próbuje przywrócić miejscowa gmina.

W centrum nadal możemy podziwiać figurę lwa, a wkoło zachowały się szczątki rzeźb zdobiących park. Powierzchnia parku wynosi około 200 ha, z czego powierzchnia ogrodu barokowego i XIX-wiecznego parku to około 45 ha.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska