Zaćmienie Księżyca 2018 już dziś! Kiedy i gdzie je oglądać? Ile trwa zaćmienie?

js
Zaćmienie Księżyca 2018 będzie w piątek, 27.07. Rozpocznie się wieczorem.
Zaćmienie Księżyca 2018 będzie w piątek, 27.07. Rozpocznie się wieczorem. Pixabay.com
Całkowite Zaćmienie Księżyca 2018 już 27.07! Przed nami wielkie astronomiczne widowisko. Tak długiego zaćmienia Księżyca Polacy nie będą mogli obserwować przez resztę XXI wieku. 27 lipca rozpocznie się prawdziwa astronomiczna uczta. Tego samego dnia przypada też opozycja Marsa. Kiedy i gdzie oglądać zaćmienie Księżyca? O której godzinie się rozpocznie całkowite zaćmienie? Jaka będzie pogoda w piątek?

Co warte odnotowania, całkowite zaćmienie Księżyca będzie widoczne dla większości mieszkańców Polski. Można je oglądać z każdego miejsca w kraju. Do obserwacji nie są potrzebne żadne urządzenia optyczne. Jedynym ograniczeniem może być pogoda. Zaćmienie księżyca 2018 będzie wyjątkowo długie – potrwa 1 godz. i 47 minut (to maksymalny czas trwania zjawiska - zwykle zaćmienia są krótsze).

Kolejne tak długie widowisko odbędzie się dopiero w 2123 roku. Przygotuj się na piątek, 27.07!

Zaćmienie Księżyca 2018 – kiedy oglądać?

Całkowite zaćmienie Księżyca 2018 będzie można oglądać 27.07. Rozpocznie się wieczorem. Pierwsza faza zjawiska będzie widoczna już o godz. 20:30. Całkowite zaćmienie Księżyca rozpocznie się o godz. 21:30.

Co będą widzieć obserwatorzy? Karol Wójcicki, popularyzator astronomii, opowiedział o czekającym nas spektaklu serwisowi PAP:

Karol Wójcicki: "[Możemy spodziewać się – red.] księżyca w pełni, który świeci dużo słabiej w fazie całkowitej – może być wręcz ledwo widoczny na tle ciemnego nieba, ale z pewnością będziemy mogli dostrzec jego krwawo-czerwoną barwę i taki stan utrzyma się mniej więcej do północy czasu lokalnego w Polsce”.

Jaka będzie pogoda w dniu zaćmienia Księżyca?

Pogoda może nam spłatać figla w piątek 27.07. Synoptycy ostrzegają, że przez cały dzień może utrzymywać się zachmurzenie - w stopniu umiarkowanym i dużym. Wieczorem prognozowane są jednak przejaśnienia. Koło północy Księżyc powinno być widać bez problemu.

Co to jest zaćmienie Księżyca?

Zaćmienie Księżyca to zjawisko astronomiczne, które powstaje, gdy Ziemia znajduje się w idealnej linii pomiędzy Słońcem a Księżycem. Co istotne, Księżyc musi być wtedy w pełni. Cień pojawiający się na Srebrnym Globie to tak naprawdę cień Ziemi. Innymi słowy – Księżyc jest zasłonięty przez Ziemię. Tego typu zjawisko nie występuje często. Wbrew pozorom zaćmienia Księżyca są rzadsze niż zaćmienia Słońca (na 3 zaćmienia Słońca przypadają 2 zaćmienia Księżyca).

Astronomowie obliczyli, że w XXI wieku nastąpią 143 zaćmienia Księżyca, z czego 85 będzie całkowitych, a 58 częściowych.

Kiedy będą kolejne zaćmienia Księżyca?

  • 21 stycznia 2019 (całkowite, maksimum o 5:12)
  • 16 lipca 2019 (częściowe, maksimum o 21:31)
  • 10 stycznia 2010 (częściowe, maksimum o 19:10)
  • 5 czerwca 2020 (częściowe, maksimum o 19:25)
  • 5 lipca 2020 (częściowe, maksimum o 04:30)
  • 30 listopada 2020 (maksimum o 09:43).

Gdzie oglądać nocne niebo w Polsce? Tu zanieczyszczenie świa...

Opozycja Marsa tego samego dnia - gratka dla fanów astronomii!

W nocy 27.07 będzie można też obserwować opozycję Marsa. W nocy 27.07 będzie można też obserwować opozycję Marsa. Planeta, oglądana z Ziemi, znajdzie się naprzeciwko Słońca. Jeśli pogoda dopisze, znalezienie Marsa na niebie nie będzie stanowiło problemu. Żeby dostrzec Czerwoną Planetę nie są potrzebne żadne urządzenia optyczne.

Trzy dni po zaćmieniu dojdzie do tzw. Wielkiej opozycji Marsa – planeta znajdzie się najbliżej Ziemi po 2003 r.

Karol Wójcicki: „Warto jednak dodać, że 3 dni później, w okolicach 30-31 lipca Mars znajdzie się najbliżej naszej planety od 2003 roku. Będziemy mieli więc do czynienia z tzw. wielką opozycją Marsa, w czasie której Mars będzie nie tylko miał duże rozmiary kątowe na niebie, ale jednocześnie będzie jednym z najjaśniejszych obiektów na niebie, zaraz po Słońcu, Księżycu i planecie Wenus.”

Latem ciekawym zjawiskiem astronomicznym są także noce spadających gwiazd. Najbardziej spektakularne deszcze meteorów czekają nas w sierpniu. W nocy z 12 na 13 sierpnia będzie miało miejsca apogeum Perseidów.

Całkowite zaćmienie Księżyca 2018: Zobacz to zjawisko w Opolu!

Zaćmienie Księżyca będzie można oglądać razem z pracownikami Uniwersytetu Opolskiego.

Dr Katarzyna Książek z Instytutu Fizyki UO, opiekunka Wirtualnej Akademii Astronomii: Zapraszamy do obserwacji nieba 27 lipca 2018 r. od godziny 21.30 do północy. Będziemy mogli obserwować całkowite zaćmienie Księżyca i opozycję Marsa w tym samym dniu. To niezwykłe zjawisko ostatnio wystąpiło 11 sierpnia 1356 r., a może nastąpić dopiero 26 kwietnia 2488 r. W piątek będzie więc wyjątkowa okazja do prawdziwej uczty obserwacyjnej.

Pracownicy Uniwersytetu Opolskiego (zespół Wirtualnej Akademii Astronomii) będą obserwować to fantastyczne zjawisko w Opolu na Wyspie Bolko, na wałach Kanału Ulgi przy parkingu samochodowym, 400 m od Klubokawiarni Laba.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska