Zaczęło się od feniga

Tmk
Przez dwa dni świętowano 150-lecie ewangelickiego kościoła pod wezwaniem Krzyża Chrystusowego w Oleśnie.

W sobotnie popołudnie w kościele wystąpił chór parafialny z Wisły i puzoniści z kluczborskiej parafii ewangelickiej, wieczorem w salce parafialnej przy ul. Pieloka odbyło się spotkanie ewangelików. Niedzielne uroczystości rozpoczęto recitalem Józefa Bryli, organisty w kościele Krzyża Chrystusowego, całość zaś zakończono uroczystym nabożeństwem jubileuszowym, podczas którego kazanie wygłosił ks. bp Rudolf Pastucha, zwierzchnik diecezji katowickiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP.
- W oleskim kościele nabożeństwa odbywają się w każdą niedzielę, zawsze o godzinie ósmej i jedenastej. No i oczywiście we wszystkie święta - wyjaśnia ksiądz Ryszard Pieron, proboszcz parafii w Lasowicach Wielkich, do której olescy ewangelicy przynależą od końca wojny.
Historia oleskiego zboru ewangelickiego sięga roku 1742. W 1787 w Oleskiem stanął pierwszy kościół ewangelicki - w Biskupicach, a kilka lat później w Oleśnie ewangelicka szkoła. Pierwszym administratorem parafii ewangelickiej w Oleśnie w roku 1847 ustanowiono ks. Leopolda Polkę, który chcąc pozyskać środki na budowę świątyni, poprosił wszystkich wiernych całego Kościoła o datek jednego feniga. Zebrał ich aż 3 miliony. 5 maja 1851 r. wmurowano kamień węgielny pod budowę kościoła, 11 maja poświęcono w Oleśnie kościół ewangelicki pw. Krzyża Chrystusowego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska