Zadbaj o płuca

Redakcja
Stowarzyszenie Pomocy Chorym na Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc "Oddech", działające w Polsce od ubiegłego roku, wydało właśnie pierwszy numer swojego biuletynu.

Kontakt dla chorych
- Stowarzyszenie "Oddech", którego prezesem jest prof. dr hab. n. med. Paweł Śliwiński z Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie, ma własną stronę internetową: www.oddech.org.
Jego biuletyn będzie się na razie ukazywał co pół roku, a można go otrzymywać pocztą, w specjalistycznych przychodniach lekarskich, w siedzibie organizacji oraz przy okazji różnych wydarzeń związanych z jego działalnością.
Stowarzyszenie zaprasza też do współpracy przy redagowaniu pisma. Swoje teksty i listy należy przesyłać na adres: Stowarzyszenie "Oddech" ul. Słomińskiego 17 lok.18, 00-195 Warszawa.

Jego zadaniem jest upowszechnianie wiedzy na temat POChP, pomoc w integracji osób cierpiących na to schorzenie, które będą mogły komunikować się za jego pośrednictwem oraz - informowanie o bieżącej działalności stowarzyszenia. Ma ono służyć także wymianie doświadczeń lekarzy specjalistów zajmujących się POChP i prezentacji najnowszych metod leczenia tej choroby.

Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc to wspólna nazwa dla dwóch od dawna znanych schorzeń układu oddechowego: przewlekłego zapalenia oskrzeli i rozedmy płuc. Główną przyczyną ją wywołującą jest palenie papierosów i szkodliwy wpływ na płuca kilku tysięcy substancji zawartych w dymie tytoniowym. Na POChP zapadają więc przede wszystkim wieloletni palacze (przeważnie mężczyźnie po 50. roku życia). Ale z najnowszych badań wynika, że wśród dotkniętych POChP jest coraz więcej młodych, niepalących osób, w tym - kobiet. Do czynników ryzyka należy bowiem również:
w palenie bierne
w praca w środowisku o dużym poziomie zapylenia lub zadymienia (oraz w ogóle zanieczyszczenie środowiska)
w częste infekcje górnych dróg oddechowych
w czynniki genetyczne.
Przewlekła obturacyjna choroba płuc rozwija się powoli i początkowo - niestety - bezobjawowo. Charakteryzują ją narastające trudności w oddychaniu, ograniczenie tolerancji wysiłku, co stopniowo doprowadza do niewydolności oddychania, gdyż płuca zostają nieodwracalnie uszkodzone.

Aby do tego nie dopuścić, trzeba zgłosić się do pulmonologa, jeśli ktoś zauważy u siebie takie objawy jak: przewlekły kaszel, odkrztuszanie plwociny, zadyszka podczas wysiłku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska