Zadbaj o zdrowie swoich dzieci. Opolski NFZ zaprasza na największą w regionie akcję profilaktyczną dla dzieci

Mateusz Majnusz
Mateusz Majnusz
Kraina Zdrowia Dzieci będzie w Opolu w sobotę (4 lutego).
Kraina Zdrowia Dzieci będzie w Opolu w sobotę (4 lutego). 123r
Rozmowa z Beatą Cyganiuk, p.o. dyrektora Opolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Opolu.

Mateusz Majnusz: Już w sobotę (4 lutego) na terenie hali sportowej Toyota Park w Opolu odbędzie się wyjątkowe wydarzenie skierowane do najmłodszych mieszkańców Opolszczyzny. Co opolski oddział NFZ dla nich przygotował?
Beata Cyganiuk: Kraina Zdrowia Dzieci, bo tak nazwaliśmy nasze wydarzenie, dedykowane jest dzieciom w wieku od 0 do 18 roku życia. Dzieci pod opieką rodziców będą miały tego dnia możliwość skorzystania z konsultacji i porad lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, w szczególności pediatrów oraz specjalistów z różnych dziedzin medycyny. W sumie do dyspozycji dzieci będzie aż piętnaścioro specjalistów. Dodatkowo odbędą się badania słuchu, wzroku, wad postawy, znamion oraz będzie możliwość wykonania badania USG i EKG. Nie zabraknie także porad laktacyjnych dla młodych mam, konsultacji z zakresu fizjoterapii czy neonatologii. Będzie również możliwość zaszczepienia się przeciwko grypie lub Covid-19. Nie zapomnieliśmy także o kobietach w ciąży, które na miejscu będą mogły skonsultować wyniki badań z ginekologiem -położnikiem. Przed budynkiem staną dwa dentobusy, czyli mobilne gabinety stomatologiczne oraz krwiobus, w którym chętni rodzice będą mogli oddać krew.

I to wszystko bezpłatnie, bez skierowania i rejestracji?
Tak, wystarczy w sobotę, 4 lutego przyjść do Toyota Park przy ul. Oleskiej w godzinach między 9 a 17, a na pewno uda nam się skorzystać z tej bogatej oferty profilaktycznej dla dzieci. Przez cały dzień do dyspozycji dzieci i ich rodziców z województwa opolskiego będzie kilkadziesiąt gabinetów lekarskich.

Prócz profilaktyki zapewniono dzieciom także inne atrakcje, które mogą być dla nich dodatkową motywacją do przyjścia.
Całe wydarzenie zorganizowane będzie w atmosferze przyjaznej dzieciom. Do organizacji imprezy zaprosiliśmy licznych partnerów, którzy zapewnią uczestnikom edukację poprzez zabawę. Zaangażują się w organizację występów i gier dla najmłodszych. Pokazy sportowe, animatorzy, dekoracje i inne atrakcje pozwolą całym rodzinom spędzić przyjemnie czas. Zorganizujemy też w czasie trwania eventu wyznaczony czas na treningi sportowe judo oraz piłki nożnej z Odrą Opole.

„Kraina Zdrowia Dzieci” powoli staję się stałą wizytówka działań prozdrowotnych opolskiego oddziału NFZ. Każda kolejna edycja wydarzenia cieszy się coraz większą popularnością, co udowadnia, że mieszkańcy Opolszczyzny chcą dbać o swoje zdrowie.
We wrześniu 2021 roku pierwszy raz zorganizowaliśmy event w siedzibie naszego oddziału. Wydarzenie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem. Powodzenie akcji było na tyle duże, że kolejną Krainę zdecydowaliśmy się zorganizować w miejscu o większej powierzchni i dostosowanym do organizacji imprez na większą skalę. Dziś jest to największe w regionie wydarzenie prozdrowotne. Naszym celem jest, aby inicjatywa ta objęła w przyszłości wszystkie powiaty naszego województwa.

W latach poprzednich opolski oddział NFZ również organizował podobne akcje profilaktyczne, ale nie na taką skalę, co obecnie.
Podczas organizowanych do tej pory przez opolski oddział NFZ eventów proponowano konsultacje i badania przeznaczone wyłącznie dla dorosłych mieszkańców Opolszczyzny. Momentem przełomowym okazało się wydarzenie w 2021 r., podczas którego dzieci i młodzież mogły skorzystać z badania i leczenia zębów w dentobusie. Zainteresowanie dentobusem przeszło nasze oczekiwania, dlatego postanowiliśmy rozpocząć cykl wydarzeń pod nazwą Kraina Zdrowia Dzieci, oferując badania i konsultacje z różnymi specjalistami.

Zapobieganie chorobom, poprzez ich wczesne wykrycie i leczenie, w szczególności u dzieci jest priorytetem dla NFZ?
Od lat Opolski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia prowadzi działania edukacyjne, w których zwraca uwagę na konieczność wykonywania regularnych badań profilaktycznych i rolę zdrowego stylu życia w zapobieganiu chorobom. Organizacja imprezy jest także odpowiedzią na raport z badań „Zdrowie dzieci w pandemii COVID 19”. Wyniki badań przeprowadzonych przez Instytut Matki i Dziecka są niepokojące i wskazują na konieczność działań całego sektora ochrony zdrowia na rzecz prawidłowego rozwoju naszych najmłodszych obywateli.

Ze wspomnianych przez panią badań wynika, że w pierwszym roku pandemii aż ¼ uczniów klas szkoły podstawowej częściej niż przed nią jadło słodycze. Wzrosła więc liczba dzieci z nadwagą lub otyłością, a także – co chyba najbardziej niepokoi - odsetek dzieci z gorszym samopoczuciem oraz z problemami zdrowia psychicznego.
Niestety pandemia Covid-19 miała negatywny wpływ na zachowania zdrowotne oraz dobrostan psychiczny dzieci. Dlatego tak ważne jest, aby obecnie – gdy sytuacja epidemiologiczna się poprawiła – skupić się na przeciwdziałaniu i walce m.in. z nadwagą u dzieci oraz problemami zdrowia psychicznego. W odpowiedzi na te niepokojące wyniki Ministerstwo Zdrowia poszerzyło spektrum prowadzonych badań oraz jest już w trakcie przygotowywania strategii na rzecz zdrowia dzieci. Cel jest jeden – odwrócić ten negatywny trend w zdrowiu naszych dzieci. Mam nadzieję, że tegoroczna Kraina Zdrowia Dzieci będzie ku temu dobrą okazją.

Jednak nie tylko profilaktyka jest ważna, ale także samo leczenie. Warto tutaj wspomnieć, że dzięki ustawie o Funduszu Medycznym leczenie szpitalne oraz wszystkie inne świadczenia udzielane pacjentom, którzy nie ukończyli 18 lat, są finansowane przez NFZ bezlimitowo.
Świadczenia pediatryczne a także specjalistyczne leczenia dzieci traktujemy priorytetowo. Są one finansowane bezlimitowo, co oznacza, że NFZ płaci szpitalom za wszystkie nadwykonania powstałe w wyniku leczenia dzieci. Dzięki temu zmniejszyły się kolejki i poprawił się dostęp do świadczeń.

O tym, jak ważne jest leczenie dzieci świadczy m.in. fakt, że opolski NFZ regularnie i systematycznie zwiększa ofertę leczenia dzieci na Opolszczyźnie.
W Ambulatoryjnej Opiece Specjalistycznej zawarto w 2022 r. umowę dotyczącą świadczeń udzielanych dzieciom, a od grudnia zeszłego roku także zakresie okulistyki dla dzieci. W przypadku leczenia szpitalnego w zakresie ortopedii i traumatologii narządów ruchu dla dzieci została zakontraktowana od 1 czerwca 2022 roku z Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu. Z kolei zaburzenia zdrowia psychicznego można leczyć w sumie w 12 ośrodkach środowiskowej opieki psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży o pierwszym poziomie referencyjnym. Mamy w każdym powiecie taki ośrodek, a od 1 lutego dwa dodatkowe miejsca w powiecie strzeleckim oraz głubczyckim. Potwierdza to, że zdrowie naszych dzieci traktujemy z najwyższym priorytetem.

Kraina Zdrowia Dzieci będzie w Opolu w sobotę (4 lutego).
Kraina Zdrowia Dzieci będzie w Opolu w sobotę (4 lutego). Plakat
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska