Żadna szczepionka nie może się zmarnować. Pod Toropolem długa kolejka oczekujących, są nawet 20-latkowie bez skierowania

Mateusz Majnusz
Mateusz Majnusz
Nie wszystkie osoby, które przyszły popołudniu pod Toropol, decydowały się poczekać. Gdy chwilę po godz. 17 kolejka sięgnęła ponad trzydziestu osób, pozostali chętni natychmiast rezygnowali.
Nie wszystkie osoby, które przyszły popołudniu pod Toropol, decydowały się poczekać. Gdy chwilę po godz. 17 kolejka sięgnęła ponad trzydziestu osób, pozostali chętni natychmiast rezygnowali. Mateusz Majnusz / Nowa Trybuna Opolska
Odkąd rząd pozwolił szczepić wszystkie osoby dorosłe w sytuacji zagrożenia zmarnowania szczepionki, pod punktami szczepień ustawiły się popołudniami długie kolejki oczekujących. Na lodowisku Toropol w Opolu z takiej możliwości korzysta dziennie ok. 20 osób, ale chętnych jest znacznie więcej.

Na lodowisku Toropol w ciągu pięciu dni zaszczepiono ok. 2500 osób, co jest najlepszym wynikiem w regionie, jeśli chodzi o szybkość szczepień. Placówka chciałaby jak najszybciej zwiększyć moce przerobowe i zbliżyć się do granicy 1800 szczepień dziennie, ale z powodu ograniczonych dostaw jest to obecnie niemożliwe.

Zainteresowanie szczepieniem na Toropolu jest ogromne. Zdarza się jednak, że pod koniec dnia pozostaje niewykorzystana dawka szczepionki w otwartej fiolce, ponieważ ktoś nie przyszedł albo nie został dopuszczony do szczepienia.

Po rozmrożeniu, szczepionki nie wolno ponownie zamrażać, dlatego do tej pory punkty szczepień w takiej sytuacji zapraszały kolejne osoby z listy, które były w stanie przyjechać na miejsce szczepienia w kilkanaście minut, ale tylko z roczników uprawnionych do szczepienia.

Rząd zmienił jednak zasady i teraz otrzymać szczepionkę może nawet bez skierowania każda dorosła osoba powyżej 18. roku życia, gdy pojawia się ryzyko zmarnowania jej. Z tego powodu na Toropolu każdego dnia trwa walka o jak najlepsze miejsca w kolejce, które umożliwią przyjęcie szczepionki „prosto z ulicy”.

- To zadanie jedynie dla najwytrwalszych, bo dziennie zostaje u nas tylko 20 wolnych dawek, dlatego nie dla wszystkich chętnych starcza - tłumaczy dr hab. Tomasz Halski, kierownik punktu szczepień na opolskim lodowisku.

Wszystkim zależy na jednym: by jak najszybciej się zaszczepić

Wybraliśmy się w piątek około godziny 17 pod Toropol, żeby sprawdzić, jak wygląda akcja szczepień w jedynym jak do tej pory masowym punkcie na Opolszczyźnie.

Przed wejściem spotkaliśmy kolejkę oczekujących. Byli młodzi i starsi, mieszkańcy Opola i okolic, którzy zgodnie mówili, że chcą jak najszybciej się zaszczepić. Każdy z nich chciał zrobić to jednak z innych powodów.

- Stoję tu od godziny 16 i jestem piętnasty w kolejce. Mam nadzieję, że starczy dla mnie wolnych szczepionek i będę to już miał za sobą. Robi się coraz cieplej i nie mogę doczekać się spotkań z przyjaciółmi - mówi nam Patryk, 23-latek z Opola.

Nieco dalej w kolejce stała pani Maria Walecko, dla której szczepienie oznacza przepustkę na wymarzone wakacje za granicą.

- Chcę w lipcu polecieć z chłopakiem do Chorwacji, a najprawdopodobniej przyda się do tego certyfikat potwierdzający szczepienie przeciw COVID-19. Od ponad roku nigdzie nie wyjeżdżałam i teraz naprawdę mi na tym zależy - podkreśla 32-letnia opolanka.

Nie wszystkie jednak osoby, które przyszły po południu pod Toropol, decydowały się poczekać. Gdy chwilę po godz. 17 kolejka sięgnęła trzydziestu osób, pozostali chętni natychmiast rezygnowali.

- Byłam na spacerze i pomyślałam sobie, że przyjdę sprawdzić i może a nuż uda mi się zaszczepić. Skoro dziś się nie udało, dam sobie jeszcze szansę w ten weekend - przyznaje Weronika.

40-latkowie sami wybiorą sobie termin szczepienia

Od poniedziałku, 26 kwietnia nastąpi przyspieszenie Narodowego Programu Szczepień i każdego dnia będzie rozpoczynała się rejestracja dwóch roczników. Od 7 maja rejestracja będzie obejmować po trzy roczniki każdego dnia. Z kolei do 9 maja każdy, kto skończył 18 lat, ma otrzymać e-skierowanie.

Harmonogram zapisów na szczepienie wygląda następująco:

  • 26.04 - roczniki 1974-1975
  • 27.04 - roczniki 1976-1977
  • 28.04 - roczniki 1978-1979
  • 29.04 - roczniki 1980-1981
  • 30.04 - roczniki 1982-1983
  • 01.05 - roczniki 1984-1985
  • 03.05 - roczniki 1986-1987
  • 04.05 - roczniki 1988-1989
  • 05.05 - roczniki 1990-1991
  • 06.05 - roczniki 1992-1993
  • 07.05 - roczniki 1994-1996
  • 08.05 - roczniki 1997-1999
  • 09.05 - roczniki 2000-2003

Kolejną ważną zmianą jest możliwość dowolnego wyboru terminu dla wszystkich osób w wieku 40-49 lat, które w marcu wypełniły formularz zgłoszenia na szczepienie. Chętni już mogą się rejestrować lub zmieniać terminy na wcześniejsze za pośrednictwem infolinii 989 lub na stronie pacjent.gov.pl.

Do Polski w sobotę ma przyjechać 151 tys. szczepionek firmy Moderna, w poniedziałek ponad 1,2 mln dawek firmy Pfizer oraz przesunięta na ten dzień dostawa 67 tys. szczepionek AstraZeneca.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska