Zagrali w "Janku Muzykancie"

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Po raz drugi gimnazjum w Szymiszowie wygrało grant w konkursie ministerialnym. Nagrodę zdobyło także PG nr 2 ze Strzelec.

Dzięki pieniądzom z MEN (w sumie 7 tysięcy złotych) szkoły mogą realizować projekty, jakie zgłosiły do konkursu. Gimnazjaliści z Szymiszowa opracowują temat poświęcony parlamentaryzmowi, zatytułowany "Co dobre - zachować, co złe - naprawić. Władza widziana oczami gimnazjalisty". Natomiast uczniowie ze strzeleckiej szkoły pracują nad projektem integracyjnym pod hasłem "Razem".
W pierwszym etapie rozmów o parlamentaryzmie na poszczególnych przedmiotach uczniowie poznają systemy rządzenia. - Na polskim omawiamy "Powrót posła", na historii poznajemy różne rodzaje parlamentu, na językach - zasady rządzenia w Anglii i Niemczech - mówi Anna Popluć. W przyszłym tygodniu w szkole zostanie ogłoszony konkurs literacki, w którym uczniowie przedstawią, co chcieliby zmienić w swojej miejscowości, a co im się podoba. Do uczestnictwa zaproszone będą wszystkie szkoły z całego powiatu strzeleckiego. W trzecim tygodniu października w Domu Kultury w Strzelcach Opolskich otwarta zostanie wystawa poświęcona ojcom demokracji. Przygotują ją gimnazjaliści.
W listopadzie koordynatorzy projektu zaplanowali zorganizowanie posiedzenia "małego parlamentu". - Chodzi o to, żeby uczniowie prześledzili, w jaki sposób powstają ustawy, jak się je tworzy i od czego zależy ich ostateczny kształt - wyjaśnia Grzegorz Pielak, nauczyciel z PG i jeden z autorów projektu. W grudniu 50 osobowa grupa gimnazjalistów zwiedzi siedzibę parlamentu w Warszawie. W tym miesiącu zakończy się cały projekt i podsumowany zostanie konkurs literacki. Szkoła otrzymała na ten cel 4 tysiące złotych. Jest to już drugi grant, jaki szymiszowskie gimnazjum dostało w ramach konkursu "Janko Muzykant". W ubiegłym roku uczniowie "zdobywali Everest".
Projekt PG nr 2 został przygotowany z myślą o przenosinach do nowego budynku przy ulicy Kozielskiej. Trzy tysiące z nagrody będą przeznaczone na materiały papiernicze, farby, mazaki. Uczniowie wykonają dekorację swoich pracowni. Poszczególnym poziomom nauczania przypisano żywioły. Pierwszakom dostała się woda, drugoklasistom - ogień, a najstarszym - powietrze. Teraz uczniowie przygotowują logo swojej klasy, które umieszczą potem na identyfikatorach, zeszytach, koszulkach i innych gadżetach. Potem będą ozdabiać pracownie symbolami żywiołów. Na zakończenie projektu, które zaplanowano na początku listopada, uczniowie wykonają albumy i zorganizują wystawę prac. - Do współpracy zapraszamy także rodziców. Zależy nam, żeby i oni poczuli, że szkoła jest nasza wspólna - wyjaśnia Irena Niewęgłowska, pedagog szkolny i jedna z autorek projektu "Razem".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska