Chodzi o wrodzoną wadę cewy nerwowej objawiającą się bezmózgowiem, przepukliną mózgu albo rdzenia. W Polsce na 1000 żywych noworodków 2 do 3 rodzi się właśnie z tą wadą. Zaledwie 40 procent z nich żyje dłużej niż 7 lat.
Spotkania w szkołach organizowane są w ramach krajowego programu zainicjowanego przez Instytut Matki i Dziecka, którym objęte mają być przyszłe matki. Na terenie powiatu kluczborskiego jego koordynatorem jest Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Kluczborku. Spotkania z uczennicami prowadzą pielęgniarki zajmujące się medycyną szkolną.
- Spotkania mają na celu podniesienie wiedzy i świadomości przyszłych mam - wyjaśnia Ewa Stala, pracownik działu oświaty zdrowotnej i promocji zdrowia kluczborskiego sanepidu. - Bardzo ważne jest uświadomienie dziewczętom, że można zmniejszyć ryzyko urodzenia dziecka z tą wadą. Bo oprócz czynników genetycznych, na które nie mamy wpływu, wpływ ma również środowisko, w tym dieta.
- Do realizowania programu włączyliśmy również lekarzy ginekologów - mówi Ewa Stala. - Poprosiliśmy ich, aby rozdawali młodym pacjentkom broszury informacyjne i rozmawiali z nimi na ten temat.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?