Zainspirowali się na ludowo

Red
Podsumowaniem projektu było stworzenie ulotek, które prezentują indywidualny charakter realizacji i zamierzony efekt plastyczny.
Podsumowaniem projektu było stworzenie ulotek, które prezentują indywidualny charakter realizacji i zamierzony efekt plastyczny. Fot. plastyczniak
Uczniowie Plastyczniaka zaprezentowali na wystawie w MBP stylizacje ubiorów oparte na motywach regionalnych.

W Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyła się wystawa prac uczniów klasy 2 PLP Zespołu Państwowych Placówek Kształcenia Plastycznego, wykonanych pod kierunkiem Joanny Wrześniewskiej i Beaty Pizoń-Jeziorowskiej na specjalizacji techniki scenograficzne.

Realizacja projektu miała za zadanie przygotować uczniów do stworzenia stylizacji opartej na motywach regionalnych. Najpierw poznali oni charakterystyczne cechy tradycyjnego stroju śląskiego, a następnie przetransponowali je na element współczesnego ubioru. Inspiracje do powstania projektów uwzględniały motywy ornamentalne z opolskich kroszonek, motywy kwiatowe opolskiej porcelany, haft śląski i elementy stroju śląskiego.

Wprowadzeniem do realizacji ćwiczenia była lekcja "Modna opolanka na przełomie XIX/XX w.”, która odbyła się w Muzeum Śląska Opolskiego. Każdy z uczniów, realizując swój projekt wykorzystywał różnorodne techniki plastyczne. Realizacje te są indywidualne, pojawiają się w nich elementy biżuterii, wianki, paski. Uczniowie po raz pierwszy realizowali tego rodzaju projekt, wykonali go z wykorzystaniem inspiracji, sporządzili wykroje, uszyli stroje, wykonali detale i elementy ozdobne. Podsumowaniem projektu było stworzenie ulotek, które prezentują indywidualny charakter realizacji i zamierzony efekt plastyczny.

Każda stylizacja była udokumentowana na zdjęciach. Ćwiczenie nie miało na celu kopiowania strojów XIX-wiecznych, ale znalezienie odniesienia we współczesnych stylizacjach ubioru. Dzięki przeprowadzeniu tego ćwiczenia uczniowie poznali wiele nowych technik plastycznych: haft, tkanina malowana, farbowanie, ceramika, modelowanie przestrzenne, technika batiku, przeszycia maszynowe i ręczne. Zdjęcia stylizacji wykonano w pracowni fotografii pod kierunkiem Moniki Nowojskiej.

Tą wystawą Plastyczniak pragnie zaistnieć w środowisku lokalnym i wpisać się w obchody 800-lecia Opola oraz promocję szkoły.

ZOBACZ OPOLSKIE INFO [14/04/2017]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska