Zajęcia na poprawę pamięci, koncentracji, spostrzegania. W Głuchołazach ponad 2000 osób przeszło rehabilitację po zakażeniu koronawirusem

Mateusz Majnusz
Mateusz Majnusz
W programie rehabilitacji są także m. in. zajęcia na poprawę pamięci, koncentracji, spostrzegawczości.
W programie rehabilitacji są także m. in. zajęcia na poprawę pamięci, koncentracji, spostrzegawczości. Politechnika Opolska
Do szpitala MSWiA w Głuchołazach przyjeżdżają pacjenci z całego kraju. Wiele z nich bardzo ciężko przeszło zakażenie COVID-19, sporo ma za sobą śpiączkę, a nawet śmierć kliniczną. Po zakażeniu nie potrafią wejść na pierwsze piętro, ani przygotować posiłku.

Pacjenci do formy wracają pod okiem prof. Jana Szczegielniaka, który opracował unikatową w skali światowej formę rehabilitacji po zakażeniu COVID-19.

– Jako naukowiec czuję satysfakcję, że mój program pomaga ludziom, przynosi oczekiwane efekty. Bardzo mnie cieszy, że możemy się tym pochwalić, jako szpital, Politechnika Opolska, Opolszczyzna, czymś co jest wyjątkowe zarówno w skali Europy a nawet i świata – mówi prof. Jan Szczegielniak, który niedawno został powołany do Rady ds. COVID-19.

Każdy z pacjentów, który trafia na oddział– a dotychczas było ich już ponad dwa tysiące – przechodzi indywidualną konsultację, na podstawie której opracowywany jest dla niego kompleksowy plan rehabilitacji.

– Wykorzystujemy wirtualną rzeczywistość. To inna niż zazwyczaj forma rehabilitacji, która cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem pacjentów. Ćwiczenia w systemie wirtualnej rzeczywistości polegają m. in. na tym, że pacjent w okularach musi wykonać rozmaite zadania. W ten sposób pracujemy z osobami, które mają problem z zaburzeniem równowagi, z dysfunkcjami narządu ruchu. Inny trening funkcji poznawczej, to neuroforma z elementami rozszerzonej rzeczywistości, w trakcie którego pacjent wykonuje różne zadania, np. pracuje nad koordynacją, szybkością ruchu albo ma za zadanie coś policzyć, pomnożyć i dopiero wykonać odpowiednie zadanie, z czym sporo osób po COVID-19 ma kłopot. Korzystamy także z popularnego Xboxa, z którego korzystają bardziej sprawni pacjenci. Mogą w ten sposób grać w siatkówkę czy koszykówkę – wylicza dr Katarzyna Bogacz, specjalista fizjoterapii w głuchołaskim szpitalu oraz adiunkt w Katedrze Fizjoterapii Wydziału Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii Politechniki Opolskiej.

Kompleksowy program rehabilitacji pocovidowej

W programie rehabilitacji są także m. in. zajęcia na poprawę pamięci, koncentracji, spostrzegawczości. Wykorzystywany jest program komputerowy, który podnosi lub obniża poziom w zależności od reakcji pacjent. Kolejne urządzenie to rezonans stochastyczny, który wytrąca z równowagi pacjenta w różnych kierunkach, dzięki czemu stymuluje cały układ nerwowy, mięśniowy, pomaga przede wszystkim pacjentom z problemami neurologicznymi, ortopedycznymi.

Oprócz tego pacjenci mają także treningi typowo wysiłkowe jak bieg na bieżni, jazda na rowerku stacjonarnym (także w wersji z zastosowaniem wirtualnej rzeczywistości – wtedy np. jadą wzdłuż nadmorskiego wybrzeża), ale także treningi relaksacyjne, uczą się także oddychać: specjalne paski z czujnikami rejestrują pracę przepony, pacjent dowiaduje się, w jakim rytmie należy odpowiednio oddychać.

– Mówiąc o kompleksowej rehabilitacji, musimy zdawać sobie sprawę, że mamy do czynienia z różnymi, licznymi objawami, które występują o różnym natężeniu i są objawami z różnych zakresów. Przyjmijmy, że podstawowe dotyczą układu oddechowego i układu krążenia, ale także narządu ruchu, kolejne to objawy neurologiczne oraz te z zakresów psychologiczno-psychiatrycznych. Rehabilitacja kompleksowa polega na tym, że bierzemy pod uwagę wszystkie powikłania, uwzględniamy je w programie rehabilitacji - podkreśla prof. Jan Szczegielniak.

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska