Zakaz handlu w niedziele. W ustawie wykryto pewne luki. Będą poprawki. Sprawdź, jakie zmiany planuje wprowadzić resort pracy

oprac.maw
Nowelizacja ustawy może zostać wdrożona na początku 2019 roku.
Nowelizacja ustawy może zostać wdrożona na początku 2019 roku. pixabay.com/zdjęcie ilustracyjne
Ustawa o zakazie handlu w niedzielę weszła w życie od 1 marca 2018 roku. Jak informuje Business Insider Polska zawiera ona pewne luki, które resort pracy chce w najbliższym czasie wyeliminować. Trwają już prace nad nowelizacją ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę. Co się zmieni?

Przypomnijmy. Od 1 marca 2018 r. w każdym miesiącu obowiązują dwie niedziele handlowe - pierwsza i ostatnia.

„Niedziela została przywrócona rodzinie, w trakcie prac nad ustawą wypracowaliśmy kompromisowe rozwiązanie” - mówiła minister pracy Elżbieta Rafalska 31 styczna 2018 roku (podczas podpisania przez prezydenta ustawy).

Już od 1 stycznia 2019 roku zmieni się kalendarz niedziel handlowych, gdyż obowiązywać będzie tylko jedna niedziela w miesiącu - ta ostatnia. Natomiast od 1 stycznia 2020 roku zakaz handlu dotyczyć będzie wszystkich niedziel z wyjątkiem siedmiu w roku.

Zobacz też: NIEDZIELE HANDLOWE W 2018 R. KIEDY SKLEPY BĘDĄ OTWARTE A KIEDY ZAMKNIĘTE? WYKAZ NIEDZIEL Z ZAKAZEM HANDLU

W 2020 roku wolne od handlu będą:

  • dwie niedziele handlowe przed świętami Bożego Narodzenia
  • jedna przed Wielkanocą
  • cztery dodatkowo - ostatnie niedziele: stycznia, kwietnia, czerwca oraz sierpnia

Ponadto - jak zapisano w ustawie - w Wigilię Bożego Narodzenia oraz w sobotę bezpośrednio poprzedzającą Wielkanoc handel będzie możliwy tylko do godz. 14.00.

W niedziele niehandlowe nie wszystkie sklepy są zamknięte. W ustawie wymienionych jest 32 wyjątki. Zakaz handlu w niedzielę nie obowiązuje m.in. piekarnie stacje benzynowe, kina, kwiaciarnie, restauracje, placówki pocztowe, kawiarnie, sklepiki z prasą, apteki czy lodziarnie.

11 marca po raz pierwszy będzie zamkniętych większość sklepów w Polsce. Są 32 wyjątki placówek,  miejsc, w których można handlować. Ale nie wszędzie wejdziesz?Od 1 marca obowiązuje w Polsce "Ustawa o ograniczeniu handlu w niedzielę i święta oraz w niektóre inne dni". 11 marca po raz pierwszy nie będzie otwartych większość sklepów. Każda firma, która żyje z takiego handlu, od miesięcy przygotowywała się do tego, aby jak najmniej stracić z powodu zamkniętych placówek. Sieci Lidl i Biedronka wydłużyły godziny pracy w soboty. Za złamanie przepisów o zakazie i ograniczeniu handlu w niedzielę i święta przedsiębiorcy mogą być ukarani karą nawet 100 000 zł, a jeśli nagminnie nie będą go  przestrzegać to grozi mi  ograniczenie wolności.Są miejsca, które będą mogły prowadzić handel w niedzielę objęte zakazem handlu. Prawo przewiduje 32 wyjątki od tego zakazu. Wyliczamy  je na kolejnych slajdach>>Przeczytaj: W które niedziele zrobić zakupy? [DATY, WAŻNE INFORMACJE]Co jest otwarte w Nova Park w Gorzowie Wielkopolskim?Wydłużone  godziny pracy w sklepach w sobotęJakie zakupy zrobić w Focus Mall w Zielonej Górze?

Zakaz handlu w niedzielę w 2018 roku. Kto będzie mógł handlo...

Zakaz handlu w niedziele: nałożono 223 mandaty

Wyniki kontroli przestrzegania przepisów o ograniczeniu handlu w okresie od 11 marca do 17 czerwca 2018 r. opublikowała Państwowa Inspekcja Pracy. Okazuje się, że inspektorzy przeprowadzili ponad 8,3 tys. kontroli placówek handlowych, które były otwarte w dni objęte zakazem handlu. - Tylko w 7 proc. przypadków stwierdzili, że sklepy zostały otwarte wbrew prawu. W związku ze złamaniem zakazu handlu nałożyli 223 mandaty karne na kwotę 240 tys. zł, skierowali 242 wnioski o ukaranie do sądu oraz zastosowali 145 środków oddziaływania wychowawczego - podaje rzecznik prasowy.
Ponadto w związku z otrzymanymi sygnałami, inspektorzy pracy dokonali również sprawdzenia kolejnych 7,6 tys. placówek handlowych stwierdzając, że te, zgodnie z obowiązującym prawem, były zamknięte. Łącznie, działaniami kontrolnymi i sprawdzającymi Państwowa Inspekcja Pracy objęła prawie 16 tys. placówek handlowych.

WIDEO: Pierwsza niedziela z zakazem handlu. Jak minął ten dzień?

Zakaz handlu w niedziele z lukami

Wokół ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele , co chwilę pojawiają się jakieś problemy. Jak podaje Business Insider Polska, od momentu jej obowiązywania ujawnione zostały pewne luki, które, zdaniem związkowców i resortu pracy, powinny zostać usunięte.
Obecnie dyskusja toczy się wokół czterech zagadnień.

Co konkretnie resort pracy chce zmienić w ustawie o ograniczeniu handlu w niedziele?

1. Wydłużenie obowiązywania czasu, w którym handel jest zakazany
Zakaz handlu obowiązuje w wybrane niedziele. Czyli w sobotę do północy i w poniedziałek od północy sklepy mogą prowadzić sprzedaż. Te ramy czasowe powinny, według związkowców z NSZZ "Solidarność", zostać zmienione. Uważają, że część sklepów wydłużyło zmiany w te dni, co jest niekorzystne dla pracowników.

2. Przekształcenie sklepów w placówki pocztowe
Nowelizacja ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę, ma uniemożliwić przekształcenie sklepów w placówki pocztowe. Dlaczego? Placówek pocztowych mogą być otwarte bez ograniczeń. Zalicza się do nich nie tylko punkty Poczty Polskiej, ale też sklepy należące do sieci franczyzowej Żabka (kilka lat temu spółka podpisała umowę z Pocztą Polską oraz firmą kurierską DHL w ramach, której może odbierać i nadawać przesyłki). Dlatego też wybrane Żabki działają w niedzielę, pomimo zakazu handlu. Ta sytuacja nie podoba się "Solidarności" i resortowi pracy.

3. Zapisy ws. "przeważającej działalności"
- Często przedsiębiorcy robią tak, że deklarują sprzedaż w branży podlegającej wykluczeniu (czyli prasą, kwiatami), a później prowadzą normalny handel. Resort pracy chce ukrócić te działania - podaje Business Insider Polska.

4. Nieodpłatna praca członków rodziny w małych sklepach
Bez ograniczeń otwarte mogą być małe sklepy, w których za ladą stać będzie właściciel. Oczywiście może skorzystać z "okazjonalnej i nieodpłatnej" pomocy członków swojej rodziny. W planach jest zmiana zapisu. W ustawie powinno zostać jasno określone, że osoby te "nie mogą pracownikami lub zatrudnionymi u takiego przedsiębiorcy i wykonywać odpłatnej pracy w inne dni tygodnia.

Zakaz handlu w niedziele - kiedy wprowadzone zostaną zmiany?

Resort pracy przygotował już założenia dotyczące nowelizacji ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele. Prawdopodobnie projekt będzie gotowy po wakacjach.

SONDA: Czy jesteś za zmianami w ustawie o graniczeniu handlu w niedziele?

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

Abonament RTV 2019. Kary są ogromne! Kto może nas kontrolować? Dlaczego musimy płacić abonament RTV?

Kalendarz niedziel handlowych w 2018 roku [SIERPIEŃ, WRZESIEŃ, PAŹDZIERNIK, LISTOPAD, GRUDZIEŃ]

Niedziele wolne od handlu w 2018 r.

Sierpień 2018

  • 12 sierpnia
  • 19 sierpnia

Wrzesień 2018

  • 9 września
  • 16 września
  • 23 września

Październik 2018

  • 14 października
  • 21 października

Listopad 2018

Grudzień 2018

  • 9 grudnia
Kalendarz niedziel handlowych na 2018

Niedziele handlowe 2018 KALENDARZ POBIERZ ONLINE. Sprawdź ka...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zakaz handlu w niedziele. W ustawie wykryto pewne luki. Będą poprawki. Sprawdź, jakie zmiany planuje wprowadzić resort pracy - Gazeta Lubuska

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska