Zakażenie u niemowląt może być śmiertelne. Dlatego warto...

  Zakażenie u niemowląt może być śmiertelne. Dlatego warto szczepić dzieci

  Zdjęcie autora materiału
  Mirela Mazurkiewicz

  Nowa Trybuna Opolska

  - To bzdura, że szczepienia powodują autyzm - mówi dr Jarosław Mijas, konsultant wojewódzki w dziedzinie pediatrii. - Dzięki nim rocznie ratuje się kilka milionów istnień.
  Przeciwnicy szczepień uważają, że trzeba je zlikwidować, bo to rodzic powinien decydować o swoim dziecku. Tak w uproszczeniu wygląda projekt obywatelski, nad którym pochylił się ostatnio Sejm. I nie mówi nie takiemu rozwiązaniu.

  - Przestrzegam przed tym - mówi dr Jarosław Mijas, konsultant wojewódzki w dziedzinie pediatrii. - W krajach, które zluzowały przepisy dotyczące szczepień już mamy wzrost liczby chorób zakaźnych.
  Najbardziej zagrożone w tej sytuacji są dzieci, u których mogą one prowadzić nawet do zgonów. Zresztą nie bez powodu słyszymy w mediach doniesienia o epidemiach odry. Jeśli nie będziemy szczepić, za chwilę pojawią się kolejne epidemie.

  Argument przeciwników szczepień jest taki, że powodują one więcej szkód niż korzyści. I że stoją za nimi grupy nacisku.

  - Najczęściej są to opinie tzw. „specjalistów”, którzy nie są lekarzami - mówi pediatra. - W zawodzie pracuję od ponad 25 lat. Jako młody lekarz nieraz widywałem pacjentów po chorobie Heinego-Medina, wiele razy w trakcie tygodnia robiłem punkcje lędźwiowe, bo podejrzewaliśmy zapalenie opon mózgowych, przy mnie umierały niemowlęta z powodu ciężkich chorób infekcyjnych. Dzięki szczepieniom takie sytuacje są bardzo rzadkie.

  Zaszczepiłeś swoje dziecko, ale inni rodzice nie? Czy Twoja pociecha jest zagrożona? Więcej o tym w programie Gość nto.

  Czytaj treści premium w Nowej Trybunie Opolskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Forum tylko dla zalogowanych.

  Załóż konto / Zaloguj się

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Zapytaj lekarza

  1 3 4 5 ... 28 »
  28 stycznia

  Światowy Dzień Trędowatych

  zobacz więcej »