Zakład pracy dla osób niepełnosprawnych powstał w Kluczborku. To kolejny ZAZ na Opolszczyźnie

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
- Takie lalki w strojach ludowych będziemy wytwarzać w naszym Zakładzie Aktywności Zawodowej w Kluczborku - mówią Magdalena Ziętek (z lewej) i Małgorzata Kwiring-Pondel.
- Takie lalki w strojach ludowych będziemy wytwarzać w naszym Zakładzie Aktywności Zawodowej w Kluczborku - mówią Magdalena Ziętek (z lewej) i Małgorzata Kwiring-Pondel. fot. Mirosław Dragon
W Kluczborku uruchomiono czwarty w województwie Zakład Aktywności Zawodowej. Docelowo będzie to miejsce pracy aż dla 60 osób ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności.

- Od lat zabiegaliśmy o ten ZAZ, ponieważ rehabilitacja zawodowa jest bardzo ważna, a powiedzmy sobie szczerze: na otwartym rynku pracy na zatrudnienie mogą liczyć najwyżej lekko niepełnosprawni - mówi Małgorzata Kwiring-Pondel, prezes Stowarzyszenia Rodzin i Przyjaciół Osób z Zaburzeniami Psychicznymi „Nadzieja”.

Zakład Aktywności Zawodowej w Kluczborku właśnie rozpoczął działalność.

Na początek zatrudnił 20 osób. Docelowo pracę znajdzie tutaj 60 osób, wszyscy ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności.

- Zgodnie z przepisami w ramach rehabilitacji zawodowej zostaną zatrudnieni na 0,55 etatu - zapowiada Małgorzata Kwiring-Pondel. - Część osób zapracuje tutaj na emeryturę, inni dorobią do renty socjalnej, żeby móc godnie żyć.

ZAZ-y działają także w Opolu, Głubczycach i Kędzierzynie-Koźlu.

- Teraz w końcu taki zakład mają także mieszkańcy północnej części Opolszczyzny - zaznacza Małgorzata Kwiring-Pondel.

- Zapraszamy do nas bowiem również osoby niepełnosprawne z powiatów oleskiego i namysłowskiego. Dopiero ruszamy, w ciągu trzech lat chcemy osiągnąć pełne zatrudnienie 60 osób.

W sprawie zatrudnienia w ZAZ-ie w Kluczborku można kontaktować się telefonicznie pod numerem: 77 418 76 13.

Zakład Aktywności Zawodowej powstał w budynku po dawnej fabryce Fampra. - Gruntownie wyremontowaliśmy go w ramach unijnej rewitalizacji miasta - mówi burmistrz Jarosław Kielar.

Zobacz budynek dawnej Fampry przed i po remoncie (przesuń suwakiem na zdjęciu):

Niepełnosprawni mają tam aż 700 metrów kwadratowych powierzchni. Na początek ruszą dwie pracownie: krawiecka i uniwersalna.

- Mamy ekipę sprzątającą, która będzie porządkować m.in. plac przy Centrum Integracji Społecznej. Będziemy robić na sprzedaż nasze słynne lalki w strojach regionalnych - zapowiada Małgorzata Kwiring-Pondel.

- Rozmawiamy też z firmami na temat zleceń. Takie prace, jak pakowanie, segregowanie czy robienie stroików, kartek świątecznych to prace idealne dla niepełnosprawnych.

Niepełnosprawni z Kluczborka dostali 2 nowe auta. Będą nimi dojeżdżać do pracy:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska