Zakład Umicore w Nysie nie zagrozi środowisku. Dostał decyzję środowiskową

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
Prezes  Umicore Marc Grynberg przed rokiem ogłosił w Nysie decyzję o budowie zakładu. Obok Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiroczości.
Prezes Umicore Marc Grynberg przed rokiem ogłosił w Nysie decyzję o budowie zakładu. Obok Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiroczości. Krzysztof Strauchmann
Burmistrz Nysy wydał belgijskiej firmie Umicore decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy zakładu komponentów do akumulatorów elektrycznych. To ważny krok do budowy największego zakładu w rejonie Nysy.

Umicore Poland wystąpiło o decyzję środowiskową 12 lipca tego roku. Do wniosku dołączono bardzo obszerną Kartę Informacyjną Przedsięwzięcia, która zawiera informacje o planowanej wielkości zakładu, ilości produkcji, używanych technologiach. Inwestor wystąpił do miasta o objęcie części danych klauzulą poufności, ze względu na tajemnicę handlową.

Zakład będzie się znajdował na terenach kupionych już przez Umicore na północ od obwodnicy Nysy obok wsi Radzikowice. Do najbliższych zabudowań mieszkalnych będzie stąd 370 metrów, a hałas od strony zakładu ma nie przekraczać wymaganych norm.

Kompleks będzie liczył kilkanaście budynków o łącznej powierzchni zabudowy ponad 60 tys. metrów kwadratowych. Firma określiła, że pracować tu będzie 788 osób, natężenie ruchu pojazdów wyniesie ok. 300 aut osobowych na dobę i 19 ciężarówek.

Zakład ma produkować rocznie 47 tysięcy ton komponentu do elektrod akumulatorów samochodów elektrycznych. Do produkcji będzie wykorzystywany uwodniony wodorotlenek litu i mieszaniny tlenków metali niklu, kobaltu i magnezu, które będą do Nysy dowożone ciężarówkami.

Produkt powstaje poprzez przesiewanie, suszenie, mieszanie i podgrzewanie sproszkowanych komponentów. Aby ograniczyć możliwość pylenia do atmosfery, decyzja środowiskowa nakłada na inwestora obowiązek zainstalowania filtrów pyłkowych w pomieszczeniach, gdzie prowadzony będzie wyładunek, załadunek i procesy produkcyjne.

Woda używana w laboratorium zakładowym i woda z mycia podłóg w halach magazynowych i fabrycznych może być odprowadzana do kanalizacji sanitarnej dopiero wtedy, gdy firma uzyska pozwolenie wodnoprawne i spełni jego warunki. Odpady niebezpieczne mają być odpowiednio przechowywane i przekazywane do utylizacji wykwalifikowanym firmom. Budynki zakładu mają być ogrzewanie gazem, a piece do przerobu półproduktów – elektrycznie. Decyzja środowiskowa ocenia, że nowy zakład nie przekroczy norm emisji, nie spowoduje zagrożenia dla zdrowia czy życia ludzi i nie wpłynie znacząco na stan środowiska naturalnego.

Zgodnie z ministerialna klasyfikacją taki zakład jest inwestycją mogącą znacząco oddziaływać na środowisko. Na wniosek Sanepidu w Nysie przed wydaniem decyzji środowiskowej burmistrz Nysy zwolnił inwestora z Belgii z obowiązku sporządzenia tzw. Raportu oddziaływania inwestycji na środowisko. Zgodziła się też na to Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska i Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej.

Religia i etyka w szkole. Kto ma kształcić nauczycieli etyki?

Wideo

Komentarze 11

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

P
Peterlin
15 października, 08:17, Gość:

Przecież się dzieje i to sporo

działka jest w 1;/3 przygotowana - spoko. Ale firmie podobno tak się śpieszyło że w tym roku miała pełną parą iść budowa, a tutaj KICHA! Drogi rozkopane i grzebią się, na budowie raczej cisza. Mają decyzję - ale od niej można się odwoływać, protestować itd. Zatem wydanie decyzji nie jest jednoznaczne z rozpoczęciem budowy.

r
rew
15 października, 08:54, Jestemnatak:

Bomba ! Zawsze to zakład pracy a nie kolejna biedronka.... Dzięki PiS a szczególnie porozumieniu Gowina Nysa się szybciej rozwija.

A co ma do tego PiS? Przecież to inwestycja prywatna...

J
Ja

Same przyjazne dla ludzi i środowiska związki chemiczne . Co tam , że żrące, że toksyczne, że niebezpieczne . Witaj ślepoto, niemowo, nowotworze ... Wszak liczy się mamonta ! Liczy się dzisiaj . Jutro , po nas, choćby i pustynia ...

S
Skool

Poszli bez trzymanki, Kolbiarz dał zgodę bez zrobienia podstawowych badań i analiz. Ciekawe czemu tak fantastycznego zakładu nie ulokowali w okolicach Wrocławia lub Poznania?

Dobra zmiana...

G
Gość

Ciężka chemia u nas a czysty montaż akumulatorów w Belgii

G
Gość

Pytanie jak bardzo w perspektywie kilku kilkunastu lat wzrośnie ilość chorych na nowotwory????? Bo raczej nie są to związki obojętne dla zdrowia

G
Gość

Ze sciekami z tego zakładu to będą jaja......nysanie wspomnicie moje słowa

J
Jestemnatak

Bomba ! Zawsze to zakład pracy a nie kolejna biedronka.... Dzięki PiS a szczególnie porozumieniu Gowina Nysa się szybciej rozwija.

G
Gość

Przecież się dzieje i to sporo

G
Gość
15 października, 7:51, Peterlin:

Na razie to dużo piszecie o inwestycji ale żeby coś się tam działo.....słabo :(

przeciągną do wyborów prezydenckich XD

P
Peterlin

Na razie to dużo piszecie o inwestycji ale żeby coś się tam działo.....słabo :(

Dodaj ogłoszenie