Zakładamy skalniak

Anita Koszałkowska
Aby skalniak był wiosną kolorowy, jesienią należy posadzić cebule hiacyntów, żonkili czy tulipanów.
Aby skalniak był wiosną kolorowy, jesienią należy posadzić cebule hiacyntów, żonkili czy tulipanów. Anita Koszałkowska
Po zakończeniu budowy domu na placu pozostaje sporo gruzu ceramicznego, którego wywóz niemało kosztuje. Zamiast tracić pieniądze, potraktuj go jako podstawę do usypania skarpy i urządzenia skalniaka.

Jeśli plac budowy jest już uporządkowany, gruz pod skalniak należy sprowadzić. - To konieczne - zastrzega Anna Rudolf, ogrodniczka z Opola. - Jeśli usypiemy pagórek z samej ziemi i obłożymy go kamieniami, bardzo szybko zacznie on osiadać i tracić kształt, a rośliny mogą powoli gnić, ponieważ nie będą miały właściwego drenażu. Z czasem taki pagórek spłaszczy się i przestanie być atrakcyjną ozdobą ogrodu.

Skalniak nie powinien powstać w przypadkowym miejscu. Skalne rośliny są odporne, ale do tego, by obficie kwitły, potrzebne jest im słońce. Dobre miejsce na kolorowy pagórek jest wokół tarasu albo podjazdu do garażu. Bardzo dobrym położeniem będzie również dla skarpy oczko wodne, nad którym może powstać. Niewskazane dla tej ozdoby ogrodu jest miejsce pod drzewami, bo liście spadające z drzew nie tylko zakryją efekt naszej pracy, ale jeśli dłużej pozostaną na miejscu zmoczone deszczem, zagrożą roślinom.

Górkę gruzu należy przysypać niezbyt grubą warstwą ziemi, by wnikła w szczeliny. Dopiero potem możemy obsypać skarpę kolejną jej warstwą, w której zrobimy dołki żeby umieścić w nich kamienie. - Najlepiej korzystać z tych, które znajdują się w okolicy - radzi Anna Rulf. - Ale najbardziej praktyczny jest piaskowiec. To miękki kamień i dość łatwo daje sie rozłupać. Nie należy jednak budować skalniaka z niewielkich kamieni jednakowej wielkości.

Kolorowo cały rok

Kolorowo cały rok

Wiosna:
przebiśniegi, krokusy, niskie odmiany roślin cebulowych (tulipany, narcyzy, żonkile), żagwin, wilczomlecz, bergenia, fiołki, zawilce, brunnera, bodziszek, floks szydlasty, rojniki, ubiorek wiecznie zielony, azalia karłowa.

Lato:
kocimiętka, szałwia omszona, krwawnik, nagietek, drobne aksamitki, płomyk wiechowaty, rozchodnik, nachyłek okółkowy, niskie odmiany rudbekii, karłowe rumianki, przetacznik kłosowy.

Jesień :
rudbekie, karłowe astry, marcinki, rozchodniki, wrzosy, niskie chryzantemy. Do towarzystwa bylin pasują czerwone klony palmowe, kosodrzewiny i inne miniaturowe iglaki, funkie, a także niezbyt wysokie gatunki traw - kostrzewa i turzyca.

Najładniej prezentuje się skarpa obłożona kamieniami różnej wielkości. Zaczynamy je rozmieszczać od największych i najładniejszych okazów. Dopiero gdy znajdziemy dla nich odpowiednie miejsca, układamy te mniejsze. Na tym etapie prac pośpiech nie jest wskazany. Nie zakopujmy kamieni, dopóki wszystkie nie zostaną ułożone. Potem trzeba odejść na kilka metrów i spojrzeć na skarpę z tej perspektywy. Na pewno okaże się wtedy, że część kamieni musi zmienić położenie. Dopiero gdy osadzimy je, możemy zakopywać, ale co najwyżej do połowy wysokości. Gdy te prace zostaną zakończone, skarpę z kamieniami należy podlać i zostawić na dwa, trzy tygodnie.

- Takie postępowanie jest konieczne, bo dopiero po tym czasie okaże się, czy jest miejsce dla roślin, czy też za mało ziemi wsypaliśmy i teraz zbyt duża jej część trafiła do szczelin. Jeśli tak się stało, trzeba uzupełnić ziemię, by mieć wystarczająco dużo podłoża dla roślin. Wybierając rośliny na skalniak, pamiętajmy, że skarpę czynią atrakcyjną nie tylko kolorowe "poduchy" skal-niaków, ale także karłowate i płożące iglaki, a także trawy.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska