Zakończyła się kompleksowa modernizacja oczyszczalni ścieków w Oleśnie. To największa i najważniejsza inwestycja gminy w ostatnich latach

Milena Zatylna
Milena Zatylna
Oczyszczalnia ścieków w Oleśnie przeszła kompleksową modernizację. Prace trwały prawie dwa lata. Teraz będzie ona spełniać wymogi wynikające z przepisów ochrony środowiska.
Oczyszczalnia ścieków w Oleśnie przeszła kompleksową modernizację. Prace trwały prawie dwa lata. Teraz będzie ona spełniać wymogi wynikające z przepisów ochrony środowiska. Urząd Miejski w Oleśnie
Oczyszczalnia ścieków w Oleśnie została gruntownie zmodernizowana. Przedsięwzięcie ważne jest nie tylko ze względu na ochronę środowiska.

- Chociaż posługujemy się terminem modernizacja, można powiedzieć, że wybudowaliśmy naszą oczyszczalnię od nowa, bo zmieniła się całkowicie technologia oczyszczania ścieków – wyjaśnia wiceburmistrz Jerzy Chęciński. – Stara oczyszczania była biologiczno-mechaniczna z podwyższonym stopniem usuwania biogenów, a jej praca opierała się o tak zwane złoża biologiczne. Natomiast nowa oparta jest o osad czynny – zostały wybudowane reaktory biologiczne, w których osad ten oczyszcza ścieki.

Teraz oleska oczyszczalnia spełnia wymogi wynikające z przepisów ochrony środowiska. Dzięki modernizacji do środowiska trafiać będzie maksymalnie oczyszczony ściek, który swym składem ma być jak najbardziej zbliżony do składu wody.

To wiadomości ważna nie tylko dla mieszkańców gminy Olesno, ale dla wszystkich gmin, przez które przepływa Stobrawa, szczególnie dla Kluczborka ze względu na zbiornik retencyjny zasilany wodą z tej właśnie rzeki.

- Modernizacja oczyszczalni ważna jest nie tylko z powodów środowiskowych, ale także ze względów rozwojowych, bo będziemy mogli dzięki temu rozwijać system sieci kanalizacyjnej na dalszą część gminy – informuje wiceburmistrz Jerzy Chęciński. – Obecnie w sieć wyposażone jest Olesno, a jeśli chodzi o wioski, to tylko Świercze i to nie w stu procentach.

Natomiast mieszkańcy pozostałych 17 oleskich sołectw bazują na przydomowych oczyszczalniach ścieków i zbiornikach bezodpływowych, z których ścieki są następnie dowożone do oczyszczalni.

- Inwestycja daje nam możliwość budowy sieci kanalizacyjnej także w kolejnych wioskach. Na początku planujemy ją w tych najbliższych, czyli w Grodzisku, Łowoszowie i Borkach Małych. Już poczyniliśmy przygotowania w tym zakresie – mówi wiceburmistrz. – Teraz możemy rozwijać też tematy związane z kanalizacją sanitarną przy Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej.

Oprócz modernizacji czyszczalni, gmina prowadziła także m.in. rozbudowę sieci wodociągowo-kanalizacyjnej na terenie miasta.

- W sumie realizowaliśmy siedemnaście różnych zadań – wyjaśnia Jerzy Chęciński. – Łączny ich koszt to 36 milionów brutto.

Gmina uzyskała bezzwrotne dofinansowanie w wysokości prawie 19 milionów złotych z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a dokładnie z Fundusz Spójności Unii Europejskiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska