Zakończyła się przebudowa jazu w Chróścicach (zdjęcia)

Sławomir Draguła
Zakończyła się przebudowa jazu w Chróścicach (zdjęcia)W ramach prac powstała też specjalna przepławka dla ryb, dzięki której  będą one mogły przedostać się przez jaz
Zakończyła się przebudowa jazu w Chróścicach (zdjęcia)W ramach prac powstała też specjalna przepławka dla ryb, dzięki której będą one mogły przedostać się przez jaz archiwum RZGW
80 milionów złotych kosztowała przebudowa stopnia wodnego w Chróścicach. Poprawi to warunki żeglowania po Odrze i bezpieczeństwo przeciwpowodziowe.

Nowy jaz został wybudowany 50 metrów powyżej istniejącego już starego obiektu. To pierwsza taka inwestycja w Polsce. Wcześniej nowe jazy budowano w miejscu starych.

- Jej efektem jest zastąpienie archaicznego jazu kozłowo-iglicowego znacznie nowocześniejszą i mniej zawodną konstrukcją wyposażoną w automatycznie sterowane zamknięcia klapowe - mówi Edward Nawirski, dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. -  Dzięki temu skrócił się czas przywracania i likwidacji piętrzenia. Klapy są też zdecydowanie mniej awaryjne, dlatego stopniowo przebudowujemy w ten sposób nasze kolejne obiekty hydrotechniczne.

Nowy jaz składa się z trzech przęseł, z których każde ma 32 metry długości, nowoczesnej sterowni, nadbudówek maszynowych, kładek komunikacyjnych oraz maszynowni do zamykania i otwierania klap. Do tego robotnicy gruntownie przebudowali dużą śluzę. Prace objęły m.in. modernizację obu ścian komory wraz z peronami i kanałami obiegowymi. Odnowione zostały też dalby cumownicze, dzięki którym przepływające przez śluzę statki będą mogły bezpiecznie oczekiwać na śluzowanie. Odnowiona została też mała śluza. Odmulono ją, naprawiono jej wrota oraz ich napędy, przebudowane zostały perony.  

- Zrobiliśmy też regulację lewego brzegu powyżej i poniżej jazu wraz z budową nabrzeża przeładunkowego - dodaje Bronisław Kapusta, kierownik budowy firmy Skanska, która wykonała inwestycję w podopolskich Chróścicach.

Objęła ona również budowę dwóch przystani kajakowych. Dzięki temu kajakarze znacznie łatwiej będą mogli wydostać się na ląd, by pokonać przegradzający rzekę jaz.

- Kładka technologiczna poprowadzona po koronie jazu zapewnia z kolei komunikację pieszo-rowerową między miejscowościami Chróścice i Narok - mówi Edward Nawirski, szef wrocławskiego RZGW.

W ramach prac powstała też specjalna przepławka dla ryb, dzięki której  będą one mogły przedostać się przez jaz. Koszt inwestycji to 80 mln złotych. Projekt był współfinansowany z funduszy Unii Europejskiej w ramach programu „Poprawa stanu śródlądowych dróg wodnych”.

To kolejna inwestycja hydrologiczna tego typu w regionie. Wcześniej udało się m.in. wyremontować część śluz na Kanale Gliwickim, zabytkową śluzę na Starej Odrze w Kędzierzynie-Koźlu oraz hydrowęzły w Opolu i Kędzierzynie-Koźlu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska