Zakończyło się XVIII Seminarium Śląskie. Apel o ochronę dziedzictwa

KOG
KOG
Ponad 110 osób podpisało się pod apelem wzywającym do ochrony śląskiego dziedzictwa kulturalnego.

Od środy do soboty w Kamieniu Śląskim odbywało się XVIII Seminarium Śląskie. Jego uczestnicy - z różnych stron Polski i z Niemiec - zastanawiali się nad materialnym i niematerialnym dziedzictwem Śląska. Na zakończenie ogłoszono apel, pod którym podpisało się ponad 110 osób. Oto jego treść:

Apel o intensyfikację działań na rzecz ochrony śląskiego dziedzictwa kulturowego
Śląsk to region o wyjątkowo różnorodnej kulturze i tradycji. Dziedzictwo kulturowe tego regionu to zarówno niemieckie, polskie, czeskie jak i żydowskie bogactwo.

Jesteśmy mocno przekonani o tym, że szczególne materialne i niematerialne kulturowe dziedzictwo każdego regionu przyczynia się do wykształcenia tożsamości małej ojczyzny, a tym samym także do osobistej gotowości, do zachowania i rozwijania własnego otoczenia w duchu europejskiej wielości. Jesteśmy także zdania, że trwałe zdobycze kulturowe i poznawcze od dawna przekraczały granice narodowe przyczyniając się trwale do pomyślności wszystkich grup żyjących w granicach jednego regionu.

Z troską obserwujemy trwający nieprzerwanie proces degradacji wielowiekowego dziedzictwa kulturalnego Śląska. Na naszych oczach w ruinę obracają się setki pałaców, kamienic, zabytków industrialnych chociaż wiele z nich przetrwało okres PRL. Nie restaurowane są pomniki i cmentarze. Wiele ruchomych przedmiotów tego dziedzictwa w wyniku powojennego chaosu lub świadomej działalności opuściło swe naturalne miejsce i pozostaje poza Śląskiem.

Zanikają bezpowrotnie zwyczaje, dolnośląski dialekt języka niemieckiego i wiele innych bogactw niematerialnego dziedzictwa kulturalnego. Stąd też, niezależnie od wszelkich barier religijnych i narodowych, apelujemy przede wszystkim do rządów Polski i Niemiec, urzędów państwowych, instytucji publicznych, samorządów do podjęcia konkretnych działań prawnych i konserwatorskich na rzecz restytucji, ochrony, pielęgnowania i przekazania dalej dziedzictwa materialnego i niematerialnego Śląska.

Apelujemy o wsparcie działań i starań osób prywatnych oraz inicjatyw społecznych zarówno krajowych, ze społeczności Mniejszości Niemieckiej jak i większości Polskiej oraz zagranicznych. Śląsk jest specyficznym europejskim obszarem kulturowym i utrata jego dziedzictwa bezpowrotnie zuboży Europę.

Postanowiliśmy tegoroczne seminarium zakończyć dokumentem odwołującym się do głównego tematu naszego sympozjum - mówi Rafał Bartek, dyrektor Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej. - Temat jest ważki, bo dziedzictwo materialne ginie w oczach, co potwierdziły wojewódzkie konserwatorki zabytków z województw śląskiego, opolskiego i dolnośląskiego. Dzieje się tak mimo szerokich działań. Udaje się ocalić jedynie pojedyncze obiekty. Pani Iwona Solisz, konserwator opolska, podkreśliła inne jeszcze niebezpieczeństwo: odtwarzania zabytków niezgodnie z pierwotnym wyglądem w sposób nieautentyczny. To ma ogromne znaczenie, także w kontekście polsko-niemieckim. O taką samą dbałość apelujemy w kontekście dziedzictwa niematerialnego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska