Zakręceni na punkcie historii

Redakcja
Miłośnicy historii i dziennikarstwa: Joanna Pawlików i Marcin Nowara z dr Adrianą Dawid, opiekunem koła naukowego Mężowie Stanu i Politycy.
Miłośnicy historii i dziennikarstwa: Joanna Pawlików i Marcin Nowara z dr Adrianą Dawid, opiekunem koła naukowego Mężowie Stanu i Politycy. Sławomir Mielnik
Studenci z koła Mężowie Stanu i Politycy, działającego na uniwersytecie, wydają nawet własną gazetę.

Istnieją od 2005 roku, a obecnie do grupy miłośników historii należy ok. 15 osób.

- Ideą naszego koła naukowego jest połączenie zainteresowań historyków, ale też politologów i dziennikarzy - mówi Marcin Nowara, szef koła naukowego Mężowie Stanu i Politycy, które działa przy Instytucie Historii UO.

Ich główne działania skupiają się na popularyzowaniu wiedzy historycznej, ale nie tylko. Członkowie koła biorą udział w konferencjach naukowych i imprezach otwartych, jak np. Opolski Festiwal Nauki, czy Noc Kultury.

- Angażując się w różne akcje chcemy zarazić naszymi pasjami jak największe grono osób, nie tylko studentów - mówi Joanna Pawlików.

Jak się okazuje, deklaracje poparte są konkretnymi działaniami. Na koncie mają zorganizowanie licznych spotkań z czołowymi postaciami polskiej sceny politycznej.

- Na nasze zaproszenie w Opolu gościli m.in. Lech Wałęsa, Jarosław Kaczyński, Jerzy Szmajdziński czy Jerzy Urban. Już szykujemy kolejne spotkanie, ale na razie nie zdradzamy szczegółów - mówi Joanna. - Zaprosiliśmy też opolan do udziału w konkursie na karykatury polityków pt. "Jak go widzą, tak go malują". Poza tym działamy charytatywnie, współpracując z Domem Dziecka - wymienia studentka.

Żacy wydają też gazetę pt. HiStory. Ukazuje się on od kwietnia ubiegłego roku.

- Pismo stworzyliśmy od podstaw sami. Do tej pory wydaliśmy już cztery numery, ostatni w styczniu. Kolejne wydanie planujemy na marzec - informuje Marcin Nowara. - Nakład jest skromny, bo sami finansujemy druk, ale można nas czytać w internecie na stronie www.msip.opole.pl. Marzy nam się, żeby uczelnia pomogła finansować wydawanie pisma - dodaje.

W HiStory jest też kalendarium Instytutu Historii i wywiady z wykładowcami.

- Pokazujemy ich pasje i życie prywatne. W marcowym numerze dużą nowością będzie tzw. temat numeru. Na początek będą to katastrofy, a jakie? To już zależy od kreatywności naszych autorów. Wszystkich chętnych zapraszamy do współpracy przy tworzeniu pisma i zasileniu kręgów naszego koła - kończą historycy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska