Zalane piwnice i posesje. 250 strażaków walczy ze skutkami ulew w regionie

Mirela Mazurkiewicz
Mirela Mazurkiewicz
Intensywne opady deszczu sprawiły, że woda wdarła się na posesje i do piwnic. Najwięcej interwencji strażacy mają w powiecie oleskim.

Noc była spokojna, natomiast poranne opady sprawiły, że strażacy mają pełne ręce pracy.

- W tej chwili mamy 40 zdarzeń, przy których pracuje około 250 strażaków - mówił dziś (20.06.2020) chwilę przed godz. 11 aspirant Paweł Tomas ze Stanowiska Kierowania Opolskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej. - Dotyczą one głównie lokalnych podtopień. Woda pojawiła się m.in. na posesjach, w piwnicach, w Oleśnie zalała również halę.

Najwięcej zgłoszeń dotyczy właśnie powiatu oleskiego. Teraz opady deszczu są nieco mniej intensywne, ale to nie oznacza, że strażacy będą mogli odetchnąć.

- Woda spływa z wyższych terenów. Stany na rzekach są podwyższone, więc lokalne podtopienia nadal mogą występować - mówi aspirant Tomas.

iPolitycznie - Czy słowa Stefańczuka o Wołyniu to przełom?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Przedstawiam problem wody powodziowej i przy okazji jako magazyny energii elektrycznej z OZE ( wiatraki i solary)

Kiedy zaczniemy szanować wodę

Mieliśmy budować 49 zbiorników na dopływach do Odry - decyzja po powodzi w 1997r.

Kiedy powrócimy do deklaracji Rządu i ODGW - zwłaszcza po powodzi 1997 - o konieczności realizacji budowy 49 zbiorników wodnych na dopływach do Odry. Zgodnie z planami Niemieckimi po wielkich powodziach w 1903 i 1905 r i w ich efekcie wybudowano nowoczesny system zabezpieczający – do 1920 powstał wrocławski węzeł wodny, złożony z kanałów przeciwpowodziowych, 93 km wałów, 11 jazów oraz 10 śluz żeglugowych, mogący poradzić sobie z wodą o przepływie 2200–2400 m³/s (626 cm). System ten sprawdził się podczas powodzi w latach 1975 i 1985, jednak nie uwzględniał kumulacji fal z więcej niż jednej rzeki 3600 m³/s. Niemcy planowali wybudowanie 49 zbiorników na dopływach do rzeki Odry. Pomysł został podchwycony po powodzi w 1997. Ale pozostało na planach. Więc zagrożenie .

Zbiorniki będą gromadzić wodę pitną a szczytowo pompowe - powinny głównie współpracować z elektrowniami wiatrowymi , poza nimi z elektrowniami np Turów i Opole na Dolnym Śląsku ( w nocnym dołku energetycznym).

Przykład nie dokończonej elektrowni na Bystrzycy w Młotach :

http://www.straznicyczasu.pl/viewtopic.php?t=3258

G
Gnido

*97- Pamiętamy...

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska
Dodaj ogłoszenie