reklama

Żałoba narodowa a czas pracy

RedakcjaZaktualizowano 
Roman Zemanek, ekspert z Państwowej Inspekcji Pracy w Opolu. (fot. archiwum)
Roman Zemanek, ekspert z Państwowej Inspekcji Pracy w Opolu. (fot. archiwum)
Na pytania o czas pracy w czasie żałoby narodowej ale nie tylko odpowiada Roman Zemanek, ekspert Państwowej Inspekcji Pracy w Opolu.

Ania: - Pracuję w dużym hipermarkecie. Pracodawca w ostatnią sobotę w godzinach popołudniowych przekazał nam, że w związku z katastrofą lotniczą pod Smoleńskiem, w niedzielę mamy wolne, mimo że wg grafiku ten dzień miał być dla nas dniem pracy. Teraz żąda od nas, żebyśmy ten dzień odpracowali. Czy może nam to nakazać?

Zobacz: Za pracę w nocy przysługuje dodatek

- Rzeczywiście wielu pracodawców zatrudniających pracowników w niedzielę, zwłaszcza w placówkach handlowych, w związku z sobotnią tragedią wprowadziło w ostatnią niedzielę dzień wolny od pracy.

Mimo ogłoszenia żałoby narodowej nie nakazywał im tego żaden przepis prawa, w tym prawa pracy, i była to ich własna decyzja. Wiąże się z tym jednak istotny problem rozliczenia czasu pracy i wynagrodzenia tych pracowników, którzy w tym dniu mieli pracować zgodnie z ustalonym wcześniej grafikiem.

Nie mogę Pani udzielić jednoznacznej odpowiedzi, bowiem najistotniejsze znaczenie dla sposobu rozliczenia czasu pracy, jak i ewentualnego obowiązku odpracowania tego dnia mają przepisy prawa wewnątrzzakładowego regulujące kwestie ustalania organizacji czasu pracy.

Tak „na gorąco” przyjąć należy, że ci pracodawcy, którzy w myśl swoich przepisów - regulaminu pracy - z odpowiednim wyprzedzeniem (a ten termin jest zazwyczaj wskazany w regulaminie) powiadomili swoich pracowników o zmianie harmonogramu, mogą ustanowić inny dzień pracy w zamian za wolne w tę niedzielę, co sprowadzi się do tego, że czas pracy w kwietniu br. nie przekroczy 168 godzin.

Natomiast pozostali pracodawcy, którzy nie spełnili tego warunku, powinni ten dzień potraktować jako gotowość pracowników do pracy, zapłacić za ten dzień jak za wyczekiwanie na pracę, czyli postojowe wg art. 81 Kodeksu pracy.

Zobacz: W pracy będzie można tylko palić za zgodą szefa

Niewątpliwie taki obowiązek będzie występował zwłaszcza wobec tych pracowników, którzy nie zostali powiadomieni z odpowiednim wyprzedzeniem o zmianie, przyszli do pracy i „zastali zamknięte drzwi”.

Kadrowa z Opola: - Nasza firma opłaciła pracownikowi studia, zobowiązując go do odpracowania w zamian trzech lat. Kilka miesięcy po ukończeniu nauki złożył wymówienie, więc potrąciliśmy mu tę kwotę z wypłaty. Teraz napisał odwołanie, uzasadniając je odejściem za porozumieniem stron (na odejście zgodził się nasz pełnomocnik), i żąda zwrotu pieniędzy.

- Kierując pracownika na studia, winniście Państwo przed skierowaniem zawrzeć z nim stosowną umowę o partycypacji w kosztach nauki, o której mowa w przepisie rozporządzenia o podnoszeniu kwalifikacji pracowników (DzU nr 103 z 1993 r. poz. 472 z późn. zm.).

To na podstawie tego przepisu, jak i na warunkach określonych w umowie pracownik winien dokonać zwrotu poniesionych przez pracodawcę kosztów w razie wcześniejszego rozwiązania stosunku pracy niż termin określony w umowie.

Proszę sprawdzić w umowie, jak wygląda kwestia odejścia w razie zawarcia porozumienia stron o rozwiązaniu stosunku pracy przed wyznaczonym trzyletnim okresem.

Mam wątpliwość co do kwoty zajęcia wynagrodzenia, bowiem należałoby tu zastosować przepis art. 91 Kodeksu pracy, który mówi, że nie można zająć, nawet przy zgodzie pracownika, kwot wyższych niż tam wskazane. Spór w tym zakresie winien być rozstrzygnięty przez sąd pracy.

Rząd robi poduszkę na ewentualne spowolnienie gospodarcze

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3