Żałoba narodowa. Aktualne informacje o imprezach w Opolu i na Opolszczyźnie!

Daniel Polak
Podobne komunikaty zawisły na innych instytucjach kultury w regionie.
Podobne komunikaty zawisły na innych instytucjach kultury w regionie. Daniel Polak
W związku z żałobą narodową w województwie odwołano lub przełożono kilka dużych imprez.

ODWOŁANE IMPREZY

Powiat brzeski:

Nie będzie m.in. zaplanowanych na najbliższe dni brzeskich obchodów związanych z miesiącem wojsk inżynieryjnych. Chodzi zarówno o odwiedziny koszar przez dzieci jak i defiladę oraz pokaz sprzętu na Rynku. - W piątek organizujemy jedynie skromną uroczystość złożenia kwiatów pod pomnikiem saperów na terenie jednostki - mówi kapitan Ewa Nowicka-Szlufik, rzecznik 1 Brzeskiej Brygady Saperów.

Skrócony został także festiwal im. Weissa w Grodkowie, odwołano uroczystości związane z odsłonięciem tablicy z okazji rocznicy bitwy w Małujowicach, a także część imprez konfrontacji literackich "Syfon". - Planujemy "dogrywkę" imprezy w innym terminie, ale o dacie dopiero poinformujemy - mówi Radosław Wiśniewski, jeden z organizatorów "Syfonu".

Zaplanowany na ubiegłą sobotę wyścig kolarzy górskich w Brzegu również został odwołany. Zawody zostaną rozegrane 4 lipca.

Turniej tańca w Brzegu miał się odbyć w brzeskim ratuszu w najbliższą niedzielę (18.04). - Podjęliśmy decyzję o przełożeniu turnieju na kolejną niedzielę (25.04, godz. 16.00) - informuje Janusz Kwiatkowski, organizator turnieju tańca.

Powiat namysłowski:

Koncert w Namysłowie zaplanowany na najbliższą niedzielę (18.04) w pubie "Pod Aniołami" także się nie odbędzie. Na razie nie wiadomo kiedy obędzie się koncert w pubie.

Powiat kluczborski:

Zaplanowane na dni 16-17 kwietnia VI Wojewódzkie Prezentacje Artystyczne "Baw się razem z nami" odbędą się w innym terminie z powodu żałoby narodowej po katastrofie w Smoleńsku. Przegląd odbędzie się 23 kwietnia w hali OSiR o godz. 10.00. (w tym dniu zaprezentują się tancerze). Z kolei 24 kwietnia zaplanowane są występy wokalne. Rozpoczną się o godz. 10.00 w sali kameralnej KDK.
Powiat kędzierzyńsko - kozielski:

Żadne wydarzenia kulturalne do 17 kwietnia nie odbędą się. Chodzi m.in. o planowane przez miejską bibliotekę otwarcie wystawy “Jiczyn miasto bajki" oraz galę finałową Krajobrazów Słowa, a także Noc Poetów. Ponadto odwołano zaplanowaną na czwartek Olimpiadę Sportową Seniorów i Osób Niepełnosprawnych organizowaną przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, a także uroczystość zakończenia Ligi Szkolnej w szachach. - Nie odbędzie się również piątkowa uroczystość wręczenia nagród laureatom miejskich edycji Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych zaplanowana w PG nr 1 - informuje Andrzej Kopacki z urzędu miasta w Kędzierzynie-Koźlu.

Powiat krapkowicki:

W Zdzieszowicach odwołano 11 kwietnia Babski Wieczór w kinie - spotkanie towarzyskie dla kobiet, impreza została przełożona na niedzielę 25 kwietnia, rozpocznie się o godz. 19.00.

Nie ma natomiast jeszcze ustalonego terminu inauguracji Klubu Jazzowo- Folkowo-Bluesowego, jaki miał działać w kawiarence Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji w Zdzieszowicach.
W najbliższy piątek - 16 kwietnia - miało tam wystąpić trio bluesowe Hard Times z Krakowa.
Powiat strzelecki:

W Strzeleckim Ośrodku Kultury z powodu żałoby narodowej do końca tygodnia odwołano natomiast wszystkie zajęcia i próby zespołów muzycznych.

Nie odbędzie się także koncert "Magia Walca" w SOK w Strzelcach Opolskich, podczas którego Gabriela Machowska i Piotr Kopietz zagrać mieli najpopularniejsze utwory Fryderyka Chopina. Nowego terminu koncertu jeszcze nie ustalono.

10 kwietnia odwołano też imprezę "Now in Sky" w Centrum Browar w Strzelcach Opolskich. Organizatorzy przesunęli ją na 23 kwietnia. Nadal planują przeprowadzić podczas niej licytację, z której dochód zasili konto hospicjum w Opolu.

Turniej w kręgle jaki miał się odbyć w Kolonowskiem w niedzielę (18.04) w kręgielni "Pod Lasem" został odwołany. Nowy termin nie został jeszcze wyznaczony.

Powiat oleski

Odwołana została konferencja popularno-naukowa "Człowiek i Miasto", organizowana przez oleski Sanepid.

- Ustaliliśmy już, że konferencja odbędzie się 22 kwietnia o godz. 11.00 w Miejskim Domu Kultury - informuje Jolanta Bala, dyrektor oleskiego Sanepidu.

Odwołane zostało też spotkanie autorskie z poetą Januszem Orlikowskim, które miało się odbyć w bibliotece miejskiej w Oleśnie.

W niedzielę nie będzie koncertu "Oczy czarne". - O przełożenie koncertu prosili też artyści, którzy nie chcieli śpiewać rosyjskich pieśni i romansów kilka dni po tak wielkiej tragedii - mówi Ernest Hober, dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Oleśnie.

Przesunięty na wrzesień został też Międzyszkolny Oleski Turniej Karaoke, organizowany przez Ochotnicze Hufce Pracy w Oleśnie.
IMPREZY BEZ ZMIAN

Powiat brzeski:

Odbędzie się natomiast koncert w auli brzeskiej szkoły muzycznej zaplanowany na środę 21 kwietnia (godz. 18.00)
Podczas koncertu kameralnego zabrzmią polonezy, mazurki, walce i nokturny skomponowane przez Fryderyka Chopina. Koncert organizowany jest w ramach festiwalu "Eurosilesia". Wystąpią nauczyciele Akademii Muzycznej we Wrocławiu: Andrzej Ładomirski (skrzypce), Urszula Marciniec-Mazur (wiolonczela) oraz Mirosław Gąsieniec (fortepian). Wstęp wolny.

16 kwietnia tak jak planowano odbędzie się wykład pt. "Jak rozumieją śmierć w Tybecie". Wykładowca uniwersytecki dr Jarosław Kotas spotka się z brzeżanami o godz. 18.00 w czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej gdzie opowie o buddyjskim rozumieniu zjawiska śmierci. Dr Jarosław Kotas w 1997 r. obronił na Uniwersytecie Jagiellońskim doktorat z zakresu międzynarodowej ochrony praw człowieka. - Wykład specjalisty do spraw Tybetu będzie kropką nad "i" ubiegłotygodniowych konfrontacji poetyckich "Syfon", które były poświęcone tematyce tybetańskiej - wyjaśnia Katarzyna Lechwar-Wiśniewska, prezes Stowarzyszenia Żywych Poetów, które zaprasza na bezpłatną prelekcję.

W brzeskim zamku pojawiła się nowa ekspozycja związana z twórczością Fryderyka Chopina. Na kilkunastu planszach przedstawione zostały tradycje konkursu chopinowskiego, który co roku odbywa się w Dusznikach Zdroju.
Dusznicki festiwal gości w kalendarzu kulturalnym nieprzerwanie od 1946 r. Impreza powstała dla upamiętnienia pobytu Fryderyka Chopina w tej zdrojowej miejscowości w 1826 r. Wówczas kurort nosił nazwę Bad Reinerz. 16-letni Fryderyk nie tylko leczył się w zdrojach, ale także tam koncertował.

Do końca maja można również oglądać w brzeskim muzeum wystawę plakatów chopinowskich. Wykonali je polscy artyści graficy biorący udział w konkursie zorganizowanym w ubiegłym roku przez Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki. Celem konkursu było stworzenie kolekcji plakatu artystycznego o tematyce chopinowskiej.
Powiat nyski:

W Bastionie św. Jadwigi w Nysie można oglądać wystawę pt. "Zbrodnia Katyńska", która obrazuje tragedię 22 tys. Polaków rozstrzelanych przed 70 laty na polecenie najwyższych władz ZSRR. Wystawę można oglądać na dziedzińcu Bastionu.

Gospel w Nysie. 30 młodych wykonawców, m.in. laureatów Szansy na sukces, zaprezentuje nam się w muzyce gospel. Koncert odbędzie się we wtorek 20 kwietnia o godz. 19.30 (wstęp 2 zł) w Nyskim Domu Kultury. Na scenie zobaczymy popowo - chrześcijański zespół wokalno - instrumentalny "Trzecia Godzina Dnia".

Spotkanie z Agatą Hajdecką, młodą artystką odbędzie się w Prudniku 15 kwietnia o godz. 18.00. W sali kameralnej Prudnickiego Ośrodka Kultury artystka zaprezentuje na ekranie swoje animacje m. in. "Schizofremia" i "Dialog". Zapraszamy.

Powiat kluczborski:

Gmina Kluczbork zaprasza do wzięcia udziału w otwarciu sezonu rowerowego. Impreza odbędzie się w ramach ogólnopolskiej akcji pod tym tytułem "Polska na rowery". Impreza odbędzie się 18 kwietnia w niedzielę, zbiórka o godz. 14.00 na parkingu koło stawu Kościuszki. Wszyscy mieszkańcy są zaproszeni na wycieczkę rowerową, która poprowadzi trasą przez park miejski do Chocianowic, a następnie przez las do Campingu w Bąkowie gdzie odbędzie się wspólna biesiada przy ognisku.

Wystawa "Jan Paweł II Wielki. Pamiętamy". trwa jeszcze do wtorku 20 kwietnia w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Kluczborku. Wystawę zorganizowano z okazji 5. rocznicy śmierci Jana Pawła II. Biblioteka przy ul. Karola Miarki jest czynna od poniedziałku do piątku w godz. od 8.00 do 18.00 oraz w soboty w godz. 9.00-14.00.
Powiat oleski:

W Oleśnie do końca kwietnia można oglądać wystawę pt. "Dzieje papieru i papiernictwa". Na wystawie w Oleskim Muzeum Regionalnym można oglądać eksponaty ze zbiorów Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju. Wystawę można oglądać przy ul. Jaronia 7 w dni powszednie w godz. 9.00- 14.00, we wtorki do 17.00, a w środy do 18.00. Ponadto w drugą niedzielę miesiąca można odwiedzać muzeum w godz. 14.00-18.00. Wstęp wolny.

Powiat kędzierzyńsko - kozielski:

Projekcję poruszającego filmu wojennego "W pułapce wojny" w reżyserii Kathryn Bigelow zaplanowano na poniedziałek o godz. 19.00 w kinie Chemik w Kędzierzynie - Koźlu. Wstęp 10 zł.

20 i 21 kwietnia w Kędzierzynie-Koźlu odbędzie się Regionalny przegląd form teatralnych "Opowiem ci bajkę" Organizator (MOK) zaprasza od godz. 9.00.

Powiat krapkowicki:

Zdzieszowice zapraszają na spektakl dla dzieci. We wtorek 20 kwietnia na scenie Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji odbędzie się przedstawienie teatralne dla dzieci pt. "Wars i Sawa". Całość skomponowana jest w taki sposób, że widzowie współuczestniczą w fabule poprzez zabawę - zachęca Edward Szymainda, dyrektor MGOKSiR. Przedstawienie rozpoczyna się o godz. 17.00. Bilety wstępu kosztują tylko 2 zł.

Kino w Krapkowicach zaprasza na film "Pozdrowienia z Paryża", seanse 18 i 20 kwietnia, godz. 17.30 oraz "Odbicie zła", seanse 18 i 20 kwietnia, godz. 19.30

Kino w Zdzieszowicach zaprasza na film "Trick", seans 19 kwietnia, godz 18.00 oraz "Auto widmo", seans 19 kwietnia, godz. 20.00

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska