Załuż depozyt u notariusza

Piotr Klim, adwokat
fot. sxc
fot. sxc
Przyjmowanie depozytu jest jedną z czynności notarialnych, które są uregulowane w ustawie z 14 lutego 1991 r. Prawo o notariacie.

Depozytem mogą być wszelkiego rodzaju dokumenty, papiery wartościowe lub pieniądze w walucie polskiej albo obcej. Dokumenty mogą być składane notariuszowi nawet w zamkniętych kopertach, ale na takiej kopercie musi być  podpis składającego.

Z przyjęcia dokumentu na przechowanie notariusz spisuje protokół, w którym wymienia datę przyjęcia, ustala tożsamość osoby składającej dokument oraz wskazuje, komu i pod jakimi warunkami dokument bądź jego odpis ma być wydany.

Natomiast złożenie w depozycie notarialnym papierów wartościowych albo pieniędzy musi być powiązane z jakąś czynnością dokonywaną w kancelarii notariusza. Tylko bowiem w takim przypadku notariusz ma prawo przyjąć na przechowanie pieniądze lub papiery wartościowe, a to w celu wydania ich osobie wskazanej przy złożeniu depozytu lub jej następcy prawnemu. Dla udokumentowania tych czynności notariusz prowadzi specjalne konto bankowe. Z przyjęcia do depozytu papierów wartościowych albo pieniędzy także spisuje stosowny protokół.

Tak jak przy innych czynnościach notarialnych – notariusz ma obowiązek odmówić dokonania czynności sprzecznej z prawem. Osobę, której odmówiono przyjęcia jakiegoś depozytu, notariusz powinien pouczyć o prawie i trybie zaskarżenia odmowy, a na jej pisemne żądanie jest obowiązany doręczyć jej w terminie tygodnia uzasadnienie odmowy.

Na odmowę przyjęcia do depozytu notarialnego (jak i na odmowę dokonania jakiejkolwiek innej czynności notarialnej) osoba zainteresowana może wnieść za pośrednictwem danego notariusza, w terminie tygodnia, zażalenie do sądu okręgowego właściwego ze względu na siedzibę kancelarii notarialnej. 

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

S
Szach

załurz *

Dodaj ogłoszenie