Zamach w Strasburgu: Polak z Katowic zmarł po ataku...

  Zamach w Strasburgu: Polak z Katowic zmarł po ataku terrorysty ISIS we Francji

  Arkadiusz Nauka

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Zmarł Polak postrzelony w zamachu terrorystycznym we Francji. Bartosz Niedzielski to 36-latek z Katowic pracujący w Parlamencie Europejskim. Został ciężko ranny podczas wtorkowego zamachu terrorystycznego w Strasburgu, zmarł w szpitalu.
  Zamach we Francji - strzelanina w Strasburgu
  Francja: Strzelanina w Strasburgu. Wśród ofiar jest Polak. To mieszkaniec Katowic Bartosz N.
  1/15

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©aptn/Associated Press/East News

  Zamach we Francji: Polak ofiarą strzelaniny w Strasburgu  ZOBACZCIE ZDJĘCIA ZE STRASBURGA
  Zobacz galerię


  Przypomnijmy, że w Strasburgu, 11 grudnia 2018, doszło do ataku terrorystycznego. Przyznało się do niego państwo islamskie ISIS. Francuskie MSW, jeszcze w dniu zamachu, informowało o trzech ofiarach strzelaniny w Strasburgu na jarmarku świątecznym. Ranny został Polak z Katowic. Informowaliśmy o tym jako pierwsi. Trafił do szpitala w stanie krytycznym stanie. Dziś, 16 grudnia, dowiedzieliśmy się, że zmarł.

  Czytaj więcej:
  Zamach w Francji: Strzelanina w Strasburgu. Polak wśród zabitych w ataku terrorystycznym. Liczba ofiar śmiertelnych rośnie
  Znajomy zmarłego pisze tak:

  - Rozmawialiśmy po zamachu terrorystycznym w Paryżu w 2015 r. Nie szukał winnych tam, gdzie szukają ich fanatycy, rasiści, zwolennicy łatwych odpowiedzi czy ci, którzy i tak wiedzą lepiej. Winnych widział wśród tych, którzy wywołują wojny, sprzedają broń, sieją nienawiść.  Jak się dowiedzieliśmy od jego znajomych ze Strasburga, we wtorek 11 grudnia, kiedy zamachowiec, 29-letni Francuz pochodzenia marokańskiego Cherif Chekatt, rozpoczął swój śmiertelny marsz i zaczął strzelać do ludzi na jarmarku bożonarodzeniowym, Bartosz rzucił się na napastnika, by go powstrzymać.

  Prezydent Andrzej Duda wspomniał zmarłego Polaka


  To wtedy został postrzelony w głowę i w stanie bardzo ciężkim trafił do szpitala. Wczoraj zmarł w szpitalu. Informację tę podał na Facebooku brat Bartosza, a nam potwierdził ją również jeden z Polaków pracujących w Parlamencie Europejskim.

  Według informatora „Gazety Wyborczej”, Bartosz Niedzielski próbował powstrzymać terrorystę przed jednym z klubów w Strasburgu, w którym 11 grudnia miał się odbyć koncert. Bartosz, wraz ze znajomym z Włoch mieli rzucić się i powstrzymać zamachowca, który próbował wejść do klubu, by tam dokonać rzezi. Mogłaby się ona skończyć wielką liczbą ofiar, podobnie jak podczas rzezi w paryskim klubie Bataclan, gdzie w 2015 roku terroryści zastrzelili co najmniej 35 osób.

  Znajomy Bartka, Włoch, w wyniku poniesionych obrażeń zmarł w szpitalu. Polak walczył o życie. Katowiczanin został przetransportowany do szpitala, gdzie przebywał na oddziale intensywnej terapii. Jego stan był ciężki. - Bartek oddycha. Lekarze nie orzekli o śmierci mózgu, chociaż wcześniej takie informacje się pojawiały w mediach. Znajomi od piątku spotykali się, modlą się razem, zamówili mszę za zdrowie rannego Polaka - informował w minionym tygodniu znajomy Bartosza.

  Policja zastrzeliła zamachowca
  Przyjaciele Bartosza organizowali się także na Facebooku i szykowali pomoc. Najnowsze wieści i słowa otuchy przekazywali sobie na Facebooku także francuscy przyjaciele Polaka.

  Bartosz Niedzielski był niezwykle lubiany i szanowany w swoim środowisku. Wszyscy mówią, że to wspaniały człowiek, niezwykle przyjacielski i chętnie pomagający innym.

  - Chodziliśmy razem do podstawówki, koleżanka z jego rocznika wspomina, że od dziecka miał dar do języków obcych - informuje kolega Bartosza. - Przeprowadził się do Francji i zamieszkał w Strasburgu. Nie miał żadnych problemów, jest powszechnie lubiany - dodaje.

  Ofiary ataku terrorysty w Strasburgu

  • Barto Pedro Orent-Niedzielski zmarł około godziny 18:00 czasu lokalnego w niedzielę. Spędził pięć dni w śpiączce.
  • Kamal Naghchband był mechanikiem pochodzącym z Afganistanu. Ojciec trójki odwiedzał jarmark z rodziną i został postrzelony w głowę.
  • Anupong Suebsamarn, lat 45, był obywatelem Tajlandii na wakacjach z żoną.
  • Antonio Megalizzi, 29-letni włoski dziennikarz, został poważnie ranny podczas ataku, a jego śmierć została ogłoszona trzy dni później.
  • Zmarł także emerytowany pracownik bankowy w wieku 61 lat ze Strasburga
  .

  W związku z zamachem w Strasburgu, Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało ostrzeżenie dla Polaków podróżujących do Francji, informując o wprowadzeniu najwyższego alertu antyterrorystycznego.

  - Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca podróżującym do Francji zachowanie szczególnej ostrożności w związku z zagrożeniem terrorystycznym. Po zamachu wprowadzono 3. (najwyższy) poziom alertu antyterrorystycznego. Oznacza to, że według władz miejscowych zagrożenie terrorystyczne jest bardzo wysokie - czytamy na stronie ministerstwa. Na francuskich przejściach granicznych obowiązywały wzmożone kontrole.

  Jak doszło do tej tragedii? Czytajcie we wcześniejszych aktualizacjach poniżej:

  [AKTUALIZACJA 14.12. GODZ. 18.20]

  Jak podaje radio France Bleu, zmarła czwarta ofiara zamachu, która znajdowała się w krytycznym stanie. Zmarły to młody włoski dziennikarz Antonio Megalizzi.

  ***

  Sprawca strzelaniny Cherif Chekatt zginął, gdy otworzył ogień do policjantów antyterrorystów, którzy go tropili. Policjanci odpowiedzieli ogniem.

  Tuż po jego zabiciu, do zamachu terrorystycznego przyznała się lokalna organizacja państwa islamskiego ISIS.

  - To znacznie utrudni śledztwo, które ma odpowiedzieć na pytanie dotyczące przyczyn zamachu w Strasburgu. Czy był atakiem terrorystycznym czy też miał podłoże kryminalne - mówią prokuratorzy w Strasburgu.

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało, że wśród poszkodowanych w zamachu w Strasburgu jest obywatel RP. Rodzina rannego została objęta opieką konsularną.

  Dziennik Zachodni dotarł do bardziej szczegółowych informacji, z których wynika, że polska ofiara zamachu to 36-letni katowiczanin, Bartosz - pracownik Parlamentu Europejskiego, mieszkający na co dzień w Strasburgu.

  - Chodziliśmy razem do podstawówki, koleżanka z jego rocznika wspomina, że od dziecka miał dar do języków obcych - informuje nasz rozmówca.

  Przeprowadził się do Francji i zamieszkał w Strasburgu. Nie miał żadnych problemów, jest powszechnie lubiany.

  Zamach w Strasburgu: Bartek walczy o życie  Po zamachu w Strasburgu został przetransportowany do szpitala, gdzie przebywa na oddziale intensywnej terapii. Jego stan jest ciężki. Do czwartku w południe nie zmienił się od wtorkowej strzelaniny.

  - Bartek oddycha. Lekarze nie orzekli o śmierci mózgu, chociaż wcześniej takie informacje się pojawiały. Znajomi dzisiaj około godz. 18 spotykają się na wspólnej mszy - informuje znajomy Bartosza.

  Jego znajomi z Katowic organizowali się na Facebooku i szykowali pomoc. Najnowsze wieści i słowa otuchy przekazują sobie na Facebooku także francuscy przyjaciele Polaka.


  Zamachowiec ze Strasburga poszukiwany  Kim jest zamachowiec? Według policji to 29-letni Cherif Chekatt - Francuz marokańskiego pochodzenia. Mężczyzna urodził się i mieszkał w Strasburgu.
  Napastnik za swoją przeszłość kryminalną wtorkowego ranka miał zostać aresztowany.

  - Sprawca strzelaniny w Strasburgu miał być we wtorek zatrzymany przez żandarmerię za udział w napadzie rabunkowym, podczas którego doszło do zabójstwa - podaje France TV Info.

  29-latka nie zastano jednak w domu. Kilka godzin później zaatakował na jarmarku. W centrum miasta trwa obława na napastnika.- Został postrzelony przez żołnierzy zanim zbiegł z miejsca zdarzenia. W dzielnicy, w której prawdopodobnie się schronił, słychać wymianę ognia - poinformowała francuska policja.  Czytaj treści premium w Nowej Trybunie Opolskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (18)

  Forum tylko dla zalogowanych.

  Załóż konto / Zaloguj się
  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (18) forum.nto.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Warto zobaczyć

  Wideo