Zamek w Niemodlinie będzie mocnym punktem turystycznej mapy regionu

Sławomir Draguła
Sławomir Draguła
Na zamku zobaczyć będzie można ikony, stare stroje oraz zbroje. Naprawiony zostanie też mechanizm zegara (pierwszy z lewej w drugim rzędzie).
Na zamku zobaczyć będzie można ikony, stare stroje oraz zbroje. Naprawiony zostanie też mechanizm zegara (pierwszy z lewej w drugim rzędzie). Archiwum
Zegar wróci na zamkową wieżę w Niemodlinie, powstaje sala ikon.

Zamek książąt opolskich w Niemodlinie wraca po ponad dziesięcioletniej nieobecności na turystyczną mapę Polski.

- Prowadzimy remonty w kaplicy i wieży bramnej, zabezpieczyliśmy dach przed zimą - mówi Anna Rozwadowska z firmy, która
jest właścicielem zamku.

Ale to nie wszystko. Na wieżę powróci zegar, którego kompletny mechanizm odnalazł się podczas prac budowlanych. Zegar jest dziełem śląskiej sztuki zegarmistrzostwa wieżowego i pochodzi prawdopodobnie z II połowy XIX wieku. Wykonany został w historycznej manufakturze J. F. Fischera w Głuszycy na Dolnym Śląsku.

- Trwają przygotowania do kolejnej ekspozycji. Będzie to Galeria Ikon - dodaje Anna Rozwadowska. - Są wśród nich zarówno wiekowe precjoza z XVII wieku, jak i młodsze, ale nie zawsze ustępujące im wykonaniem dzieła XX-wieczne. W naszych zbiorach znajdują się już ikony rosyjskie, greckie i bałkańskie. Kolekcja będzie się z czasem rozwijać i rozrastać.
Obecnie trwa opracowanie merytoryczne wystawy.

- Chcemy stworzyć nie tylko obszerną kolekcję dzieł sztuki, ale także zająć się jej propagowaniem - mówi Rozwadowska. - W galerii będą się odbywały spotkania i warsztaty historyczne, artystyczne oraz zajęcia edukacyjne.

Ikony, które w ciągu kilku miesięcy powinny pojawić się na Zamku Niemodlin, można w tej chwili podziwiać w galerii internetowej pod adresem http://galeria.aia.pl/sklep/ikony.php.

Na swoją kolej czeka również zbrojownia. Wiosnę na zamku pojawią się samopały, broń biała i zbroje. Kolekcja obejmować będzie kilkadziesiąt eksponatów i z czasem będzie uzupełniana.

Gotowa jest już natomiast Komnata Garderobianej, w której można nie tylko oglądać stroje historyczne, ale przede wszystkim przymierzyć je i przejść w nich całą trasę turystyczna po zamku.

- Oglądać można też dwie częściowo urządzone sale oraz salę tortur - kończy Anna Rozwadowska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska