Zamek w Niemodlinie walczy o I miejsce w kraju

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Niemodliński zamek walczy o I miejsce w konkursie Polskiej Organizacji Turystycznej.
Niemodliński zamek walczy o I miejsce w konkursie Polskiej Organizacji Turystycznej. archiwum
Głosowanie w konkursie "Top zamki i pałace w Polsce" trwa do 15 września. Niemodliński zamek zajmuje w nim I miejsce. "Po piętach" depcze mu Pałac Potockich w Radzyniu Podlaskim (lubelskie).

Głosowanie w konkursie Polskiej Organizacji Turystycznej - Top Zamki i Pałace w Polsce - prowadzone jest na stronie internetowej: www.polska.travel/pl/hity-zamki-i-palace. Reprezentant województwa opolskiego - zamek w Niemodlinie - zajmuje w nim I miejsce, zdobywając niemal 30 proc. głosów, ale pałac z Lubelszczyzny ma niemal 24,5 proc. głosów, a więc niewiele mniej.

Zamek Książęcy Niemodlin od niedawna jest w rękach rodzimych właścicieli, którzy otworzyli go dla zwiedzających i przywracają mu dawną świetność.

Na Zamku zapadały najważniejsze decyzje dotycząca księstwa opolskiego. Wzniosła go w 1313 roku rodzina książęca Bolesława I, aby bronić ziem opolskich. Przed panowaniem Piastów znajdowała się tu Kasztelnia, wcześniej osada zamieszkała przez ludzi z okresu paleolitu.

Do 1532 roku zamek pozostawał własnością śląskich książąt piastowskich. W swej wielowiekowej historii zamek kilkakrotnie był niszczony i odbudowywany, dwukrotnie też przebudowywany na rezydencję renesansową, później na barokową. Zamek niszczyli husyci w XV wieku, w 1552 roku wybuchł pożar, ucierpiał też w 1643 w czasie wojny trzydziestoletniej.

Kolejnymi właścicielami były niemieckie rody arystokratyczne: Hohenzollern, Logau, Puckler, Promnitz i Praschma. Ostatnim właścicielem zamku w Niemodlinie - do 1945 roku - był hrabia Fryderyk Leopold von Praschma.

Po II wojnie światowej zamek był siedzibą Państwowego Urzędu Repatriacyjnego, liceum i szkoły podoficerskiej. Potem przez 10 lat stał opuszczony i niszczał. W 1990 zrujnowany obiekt kupił prywatny inwestor. W 2015 roku zamek przejęli od Włochów właściciele z Łodzi.

To tutaj Jan Jakub Kolski nakręcił Jasminum.

"Na tydzień przed pierwszym dniem zdjęciowym zamieszkałem w zamku w Niemodlinie. Sam właściciel zamczyska zamykał na noc ciężką bramę, a przed odejściem życzył mi dobrej nocy" - opowiadał o swojej wizycie Jan Jakub Kolski. - "Dobrej, czyli wolnej od odwiedzin Białej Damy. Osóbka ta zatrzasnęła się w trumnie, w dniu swojego ślubu, kilka wieków temu. W drodze do sypialni, podniecona winem i nawoływaniami ukochanego, skręciła do zamkowej kaplicy i ukryła w stojącej tam trumnie. Weselnicy odnaleźli ją dopiero następnego dnia. Martwą. Niewiele brakowało bym podzielił jej los, bowiem każdej nocy umierałem ze strachu. Za to w dzień pracowałem jak najęty. (...) Wkrótce wpisałem się w zamkową codzienność tak bardzo, że produkcja mojego filmu zapomniała o mnie, a Biała Dama uznała mnie za zamkowego rezydenta. W dwa miesiące później, podczas montażu filmu, odkryliśmy z Wiciem (montażystą) białą postać przemykającą za oknem, w tle sceny kręconej w gabinecie przeora Kleofasa (Adam Ferency). Dała się sfotografować. Podglądała nas. Naprawdę".

- Historia zamku porusza odwiedzających; na twarzach turystów, którzy odwiedzają nas po raz pierwszy maluje się kalejdoskop wrażeń - zachwytu i niedowierzania – przyznaje Joanna Kardasińska, prezes zarządu Fundacji na rzecz Zamku Książęcego Niemodlin 1313. – Podejmujemy działania, aby odbudować Zamek, rozpoczęliśmy procedurę starania się o zdobycie prestiżowego tytułu Pomnika Historii – dodaje Kardasińska.

Na niemodlińskim zamku można zwiedzać z przewodnikiem m.in. imitację Bursztynowej Komnaty, Izbę Tortur, zamkowy ogród, salę balową, kaplicę, krypty zamkowe, figury mostu zamkowego. Wkrótce ma powstać Muzeum Ikon i Zbrojownia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska