Zamieszanie z PIT rocznym pracujących za granicą. Urząd skarbowy każe zapłacić podatek po raz drugi? Co zrobić?

AIP
W przypadku rozliczeń za 2018 rok, gdy do 30 maja 2019 r. nie została wyjaśniona kwestia rezydencji podatkowej podmiotu, w sposób pozwalający na jednoznaczne stwierdzenie, czy podmiot jest nierezydentem, wówczas do podatnika była wysyłana informacja w zakresie zapłaty podatku.
W przypadku rozliczeń za 2018 rok, gdy do 30 maja 2019 r. nie została wyjaśniona kwestia rezydencji podatkowej podmiotu, w sposób pozwalający na jednoznaczne stwierdzenie, czy podmiot jest nierezydentem, wówczas do podatnika była wysyłana informacja w zakresie zapłaty podatku. Jacek Smarz / Polska Press
Udostępnij:
Podatnik, który jest rezydentem w innym kraju nie musi płacić podatku w Polsce, a wystawione zeznanie podatkowe PIT-37 będzie unieważnione. Jeśli już podatek zapłacił, to wpłata zostanie zwrócona. Takie zeznanie mogło być wystawione jeśli np. podatnik zmienił rezydencję podatkową czyli kraj, w którym przy uwzględnieniu przepisów o unikaniu podwójnego opodatkowania, zobowiązany jest do ostatecznego rozliczenia z podatku dochodowego.

Ministerstwo Finansów informuje osoby mieszkające poza granicami Polski o obowiązkach związanych z rocznym rozliczeniem podatku dochodowego (PIT), przypominając, iż osoby, które zmieniły rezydencję dla celów podatkowych powinny poinformować o tym urząd skarbowy. I wyjaśnia, iż podatnicy, którzy mieszkają za granicą i są rezydentami innego państwa, a mimo to otrzymali informację o konieczności zapłaty podatku za 2018 r. powinni skontaktować się z właściwym urzędem skarbowym.

Podatnik, który jest rezydentem w innym kraju nie musi płacić podatku w Polsce, a wystawione zeznanie podatkowe PIT-37 będzie unieważnione. Jeśli już podatek zapłacił, to wpłata zostanie zwrócona.

Może być kontakt elektroniczny

Podatnicy mogą korzystać z kontaktu telefonicznego oraz mailowego z urzędem skarbowym. W razie potrzeby mogą dostarczyć elektronicznie wszelkie dokumenty świadczące o rezydencji podatkowej w innym kraju niż Polska, takie jak np. certyfikat rezydencji wydawany przez państwo miejsca zamieszkania, dokumenty (zeznania podatkowe) złożone przez podatnika w państwie rezydencji, dokumenty poświadczające zameldowanie (zamieszkanie) w państwie rezydencji lub zgłoszenia aktualizacyjne adresu zamieszkania.

W przypadku potwierdzenia przez urząd skarbowy rezydencji podatnika w innym kraju, podatnik nie będzie zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych, a zeznanie podatkowe PIT-37 zostanie unieważnione.

W przypadku gdyby jednak podatnik dokonał zapłaty podatku, a wynik czynności sprawdzających wskazywałby na obowiązek zapłaty podatku w państwie rezydencji (a nie w Rzeczypospolitej Polskiej), dokonana przez podatnika wpłata podlega zwrotowi.

Urząd musi na bieżąco weryfikować podatników

Urzędy skarbowe są zobligowane do weryfikacji obowiązków podatkowych podatników (w tym emerytów) z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych, które zostały określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz w treści zawieranych z innymi krajami umów o unikaniu podwójnego opodatkowania.

W związku z tym urzędy skarbowe sprawdzają m.in. czy nie uległ zmianie status prawny podatników, potwierdzają czy podmiot był w ostatnim roku nierezydentem w rozumieniu przepisów prawa (a więc miał ograniczony obowiązek podatkowy).
W przypadku rozliczeń za 2018 rok, gdy do 30 maja 2019 r. nie została wyjaśniona kwestia rezydencji podatkowej podmiotu, w sposób pozwalający na jednoznaczne stwierdzenie, czy podmiot jest nierezydentem, wówczas do podatnika była wysyłana informacja w zakresie zapłaty podatku.

A może polubisz nas na Facebooku? Po co? Dostaniesz zawsze na swoją oś czasu zwiastun każdego naszego ciekawego materiału. Kliknij, przejdź na nasz fanpage i tam kliknij "polub". DZIĘKUJEMY!

Prezydent podpisał właśnie ustawę dotyczącą zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych przychodów ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy oraz z przychodów z umów zlecenia, o których mowa w art. 13 pkt 8 p.d.o.f., otrzymanych przez podatnika do ukończenia 26 roku życia. Zwolnienie ograniczone jest limitem kwotowym: roczny limit wynosił będzie 85 528 zł.

Z uwagi na planowane wejście w życie ustawy w dniu 1 sierpnia 2019 r., w odniesieniu do dochodów uzyskanych w 2019 r., limit zwolnienia będzie wynosił 35 636,67 zł.

Co z zaliczkami od sierpnia do grudnia 2019?

Ustawa stanowi, iż w odniesieniu do przychodów uzyskanych od dnia 1 sierpnia
2019 r. zwolnienie będzie stosowane w zeznaniu podatkowym składanym przez podatnika za rok 2019, chyba że podatnik złoży płatnikowi oświadczenie, że jego dochody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy oraz z umów zlecenia, o których mowa w art. 13 pkt 8 ustawy p.d.o.f., uzyskane od tego płatnika w okresie od 1 sierpnia 2019 r. do 31 grudnia 2019 r., nie później jednak niż do dnia ukończenia 26 roku życia przez podatnika, będą w całości korzystały ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 148 ustawy. Złożenie tego oświadczenia zwolni płatnika z obowiązku poboru zaliczek na podatek od ww. przychodów. Zwolnienie to płatnik będzie stosował najpóźniej od miesiąca następującego po miesiącu uzyskania oświadczenia do miesiąca włącznie, w którym w 2019 r. przychód uzyskany u płatnika przekroczy 35 636,67 zł lub, w którym podatnik ukończy 26 rok życia.

Przy obliczaniu zaliczek na podatek zwolnienie będzie uwzględniane po raz pierwszy do dochodów uzyskanych od 1 stycznia 2020 r. Jeżeli jednak podatnik złoży płatnikowi wniosek o niestosowanie zwolnienia, to również w odniesieniu do dochodów uzyskanych od 1 stycznia 2020 r. płatnik nie będzie musiał stosować tego zwolnienia.

Nadwyżka przychodów ponad kwotę limitu 85 528 zł (odpowiednio w 2019 r. ponad 35 636 zł) podlegać będzie opodatkowaniu na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej, w tym z uwzględnieniem tzw. kwoty wolnej od podatku oraz preferencyjnych zasad obliczania podatku przewidzianych dla małżonków oraz osób samotnie wychowujących dzieci.

Nawet kilka tysięc

UOKiK i Inspekcja Handlowa będą monitorować ceny w sklepach.

Wideo

Materiał oryginalny: Zamieszanie z PIT rocznym pracujących za granicą. Urząd skarbowy każe zapłacić podatek po raz drugi? Co zrobić? - Strefa Biznesu

Komentarze 11

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Mam emeryturę ( tzw. stary portfel).

Aby nie wyciągać ręki po pomoc z MOPR-u , jeżdżę do pracy w Holandii na parę tygodni w roku .

Płacę tam podatek .

No i tu pytanie - dlaczego muszę się rozliczać z tego zarobku jeszcze raz w Polsce ?

G
Gość
Zakaz podwójnego opodatkowania drodzy państwo, zakaz, także wara od ludzi mieszkających za granicami, tam pracują i tam też się rozliczają, won od cudzych ciężko zarobionych pieniędzy.
E
Emigrant
Juz lece placic podatek w katolandzie buahhahahahahahah. W dupe niech mnie pocaluja.
c
cz łonek
Jak zwykle w tym resorcie wymyslaja głupoty, zresztą jak się zatrudnia jakis pociotów, niedoinwestowane dziewczęta z prowincji, tylko sie wypacykować a w główce siano, to mamy później takich ekspoertów od PIT, JPK
G
Gość
2019-07-03T08:28:16 02:00, Gość:

Osoby pracujące za granicą składają Pit-36 a nie 37.

2019-07-22T08:29:29 02:00, Gość:

I to wystarczy , Urząd ich nie może ścigać . Taka prawda , a jak to robi to dlatego ,że chce się przypodobać ministerstwu , robią to ponad prawem

Chodzi o coś innego. Jeśli jesteś rezydentem w innym kraju (centrum Twoich interesów życiowych - jakkolwiek to brzmi, miejsce położenia majątku, zatrudnienia, działalności politycznej, kulturalnej i wszelkiej innej, miejsce działalności gospodarczej i miejsce, z którego osoba zarządza swoim majątkiem oraz jeśli w roku podatkowym przebywasz poza granicami Polski ponad 183 dni) w Polsce nie składasz PITu, tylko rozliczasz się z tamtejszym fiskusem. A nasze US żądają PITów od takich właśnie osób.

G
Gosc
PRAWA NOGA TO PRAWICA LEWA TO LEWICA A RZAD I URZAD MAM POMIEDZY NOGAMI
G
Gość
2019-07-03T08:28:16 02:00, Gość:

Osoby pracujące za granicą składają Pit-36 a nie 37.

I to wystarczy , Urząd ich nie może ścigać . Taka prawda , a jak to robi to dlatego ,że chce się przypodobać ministerstwu , robią to ponad prawem

G
Gość
Złodziejski kraj
G
Gość
Cwani są. Od 30 lat ci sami kręcą lody. Nie dość, że się uwłaszczyli na kradzionym, to jeszcze mało. Ludzi po świecie ścigają -po prostu - niewolnik im uciekł, to go ścigają.
G
Gość
Osoby pracujące za granicą składają Pit-36 a nie 37.
121
Wielbiciele "bandy czworga" niech płacą i 3 razy...
Dodaj ogłoszenie