Żandarmeria Wojskowa będzie ścigać cywilów: za żebractwo i kurtki moro

CIS
Żandarmeria Wojskowa będzie miała uprawnienia jak policja?
Żandarmeria Wojskowa będzie miała uprawnienia jak policja? Jaroslaw Jakubczak / Polskapresse
MON chce, by patrole Żandarmerii Wojskowej mogły tak jak policja nakładać mandaty za kilkadziesiąt wykroczeń. Chodzi o przewinienia popełniane zarówno przez żołnierzy jak i cywilów. Resort obrony skierował w tym tygodniu do uzgodnień projekt nowelizacji rozporządzenia w tej sprawie. Wcześniej tylko w wyjątkowych sytuacjach ŻW uzyskiwało takie uprawnienia.

Ostatni raz uprawnienia policji Żandarmeria Wojskowa miała w dniach 10-12 listopada 2015 r. Chodziło o to, by zwiększyć bezpieczeństwo podczas obchodów Dnia Niepodległości. Minister w drodze rozporządzenia na trzy dni udzielił żandarmom uprawnień przynależnych wyłącznie policji. Jeśli projekt ministerstwa obrony stanie się prawem, żołnierze Żandarmerii Wojskowej na służbie, otrzymają bardzo szeroki wachlarz wykroczeń za który będą mogli karać.Chodzi o grzywny za wykroczenia przeciwko porządkowi i spokojowi publicznemu np. przez naruszenie przepisów o zgromadzeniach. Żandarmi nie przejdą już obojętnie obok żebrzących ale także będą mogli sprawdzić czy osoby posługujące się publicznie tytułem, stanowiskiem, stopniem wojskowym czy noszą odznaczenia lub mundury maja do tego prawo.

Mandat od żandarmerii będzie można dostać także za: umieszczanie ogłoszeń w miejscu do tego nieprzeznaczonym, np. na ogrodzeniach jednostek wojskowych, za wprowadzenie żandarmów w błąd co do tożsamości i obywatelstwa oraz odmowę udzielenia informacji na ten temat lub odmowę okazania dokumentów.

Żandarmi będą także czuli na niektóre wykroczenia z ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Mandat będą mogli wystawić m.in. za spożywanie alkoholu w miejscach publicznych.

Kolejną grupą wykroczeń za które żandarmi będą wystawiać mandaty, to wykroczenia przeciwko mieniu, by wymienić tylko kradzież lub przywłaszczanie cudzej rzeczy ruchomej o wartości do 250 zł, kradzież płodów ziemi, usiłowanie, podżeganie i pomocnictwo w przypadku wyrębu lub kradzieży drzewa z lasu, a także paserstwo oraz niezawiadomienie o znalezieniu cudzej rzeczy.

Jakby tego było mało ŻW będzie miała prawo karać za wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu i porządkowi w komunikacji czyli np. za samowolne ustawianie znaków drogowych, co jak się okazuje nie jest rzadkością. Dotyczy to najczęściej zakazów w tym zatrzymywania czy ruchu. Przy okazji żandarmi dostana uprawnienia do wystawiania mandatów za niszczenie lub uszkadzanie znaków drogowych, prowadzenie pojazdu innego niż mechaniczny w stanie nietrzeźwości oraz grupę wykroczeń związanych z niszczeniem drogi lub pasa drogowego.

W szerokim wachlarzu uprawnień wojskowych znajdzie też karanie za wykroczenia przeciwko przepisom porządkowym na kolei i innym wyliczonym w Prawie przewozowym.

Uzasadnienie zmian w prawie jest takie, że do tej pory żołnierze Żandarmerii Wojskowej mając do czynienia z wykroczeniem, którego karanie przez wojsko nie było uwzględnione w rozporządzeniu, musieli wzywali policjantów do wystawienia mandatu, nawet jeśli wykroczenie popełnił żołnierz nawet na terenie należącym do wojska.

W tej chwili zgodnie z u ustawą o Żandarmerii Wojskowej jest ona uprawniona do działań wyłącznie w stosunku do: żołnierzy pełniących czynną służbę wojskową; żołnierzy nie będących w czynnej służbie wojskowej w czasie noszenia przez nich mundurów oraz odznak i oznak wojskowych; pracowników zatrudnionych w jednostkach wojskowych, osób przebywających na terenach lub w obiektach wojskowych; innych osób podlegających orzecznictwu sądów wojskowych; osób nie będących żołnierzami, jeżeli współdziałają z osobami wyżej wymienionymi, w popełnieniu czynu zabronionego przez ustawę pod groźbą kary albo tez jeżeli dokonują czynów zagrażających dyscyplinie wojskowej albo czynów przeciwko zdrowiu lub życiu żołnierza albo mieniu wojskowemu; żołnierzy sił zbrojnych państw obcych przebywających na terytorium RP oraz członków ich personelu cywilnego, jeżeli pozostają w związku z pełnieniem obowiązków służbowych.
Tak więc dziś Żandarmeria Wojskowa, to z definicji wyspecjalizowana służba Sił Zbrojnych, której zadaniem jest zapewnienie przestrzegania dyscypliny wojskowej oraz ochrona porządku publicznego i zapobieganie popełnianiu przestępstw na terenach jednostek wojskowych i w miejscach publicznych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Żandarmeria Wojskowa będzie ścigać cywilów: za żebractwo i kurtki moro - Dziennik Zachodni

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska