Zanim wbijesz pierwszą łopatę

Sławomir Draguła
Sławomir Draguła
W pierwszej kolejności sprawdźmy stan formalnoprawny działki. Czy nie jest zadłużona i czy sprzedający posiada do niej prawo własności. Najlepiej zobaczyć też księgę wieczystą terenu.
W pierwszej kolejności sprawdźmy stan formalnoprawny działki. Czy nie jest zadłużona i czy sprzedający posiada do niej prawo własności. Najlepiej zobaczyć też księgę wieczystą terenu. Sxc.hu
Przed kupnem działki trzeba przede wszystkim sprawdzić, co na niej można wybudować. Ale to dopiero początek ze zmaganiami formalnoprawnymi.

Budowa własnego domu to najczęściej największa i najważniejsza inwestycja naszego życia. - Dlatego warto się do niej bardzo dobrze przygotować, by nie popełnić błędów, które zaważą na naszym dalszym życiu - mówi Arkadiusz Matejczak, właściciel firmy budowlanej z Opola. - Poza tym nie każdy wie, ale przed wbiciem pierwszej łopaty czeka nas załatwianie wielu formalności, bez których rozpoczęcie budowy nie jest możliwe.

Najczęściej spełnianie marzeń o własnym domku zaczynamy od wyboru działki. W pierwszej kolejności sprawdźmy jej stan formalnoprawny. Czy nie jest zadłużona i czy sprzedający posiada do niej prawo własności.

Najlepiej zobaczyć księgę wieczystą działki. Z księgi dowiemy się również, czy działka nie ma wad, np. służebność drogi koniecznej, czyli prawa sąsiadów do przejeżdżania i przechodzenia przez nasz przyszły grunt. Po drugie inwestor powinien się zorientować, czy na interesującym go terenie można wybudować dom.

- Informację taką znajdziemy w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego z gminy - mówi Arkadiusz Matejczak. - Dlatego pierwsze kroki kierujemy do urzędu miasta lub gminy. - Może się zdarzyć, że teren, który nas interesuje, nie ma takiego planu. Wówczas musimy złożyć wniosek do wydziału architektury urzędu gminy o wydanie warunków zabudowy terenu.

Ważne

Ważne

Dokumenty potrzebne do pozwolenia na budowę:

oświadczenie inwestora, że ma prawo dysponować nieruchomością na cele budowlane
plan zagospodarowania przestrzennego działki lub w przypadku jego braku decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowaniu terenu
projekt budowlany w 4 egzemplarzach
warunki techniczne dotyczące przyłączy
zapewnienie dostawy mediów oraz odbioru ścieków
uzgodnienie z Zakładem Uzgodnienia Dokumentacji Projektowej (ZUDP)
uzgodnienie włączenia do drogi

Do rozpoczęcia inwestycji będziemy potrzebować również pozwolenia na budowę. - A to czasochłonny proces, który wymaga częstych wizyt w urzędach i stalowych nerwów - mówi Matejczak. - Dlatego ten etap warto skonsultować ze specjalistą, który wyjaśni procedurę oraz podpowie skuteczniejsze rozwiązania.

Aby się starać o pozwolenie budowlane, musimy mieć przede wszystkim projekt domu dostosowany do specyfiki działki.

- Oprócz tego niezbędne do uzyskania pozwolenia na budowę są dokumenty formalnoprawne mówi Matejczak. - Chodzi o: mapę do celów projektowych, badania geologiczne, dzięki którym możemy dostosować fundamenty na danej działce, zapewnienia dostawy i odbioru mediów, zaświadczenia o dostępie działki do drogi publicznej.

Na wypis z planu zagospodarowania inwestor czeka ok. 8 tygodni, mapkę do celów projektowych wykonuje się w ciągu dwóch tygodni, tyle samo trwa określenie warunków przyłączenia mediów. Po złożeniu wszystkich wymaganych dokumentów do właściwego organu administracji architektoniczno-budowlanej (najczęściej jest to starostwo) inwestor otrzymuje prawomocne pozwolenie na budowę po ok. 9 tygodniach.

- Od momentu zakupu działki do rozpoczęcia budowy upływa minimum około 17 tygodni. To najkrótszy termin załatwienia formalności dotyczących budowy domu jednorodzinnego. Otrzymane ze starostwa pozwolenie na budowę uprawomocnia się po 14 dniach, a 7 dni przed rozpoczęciem robót inwestor ma obowiązek zawiadomić o tym nadzór budowlany.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska