Zapasy. Upodobali sobie najniższy stopień podium

Alicja Czyżowicz zdobyła brąz MP w kategorii do 55 kg.
Alicja Czyżowicz zdobyła brąz MP w kategorii do 55 kg. Klubowe
Pięć medali zdobyli Opolanie podczas mistrzostw Polski we wszystkich stylach. W Zgierzu zabrakło jednak kilkunastu najlepszych krajowych zapaśników.

Na liście nieobecnych znaleźli się między innymi Radosław Marcinkiewicz i Krystian Brzozowski z namysłowskiego Orła, a także polscy olimpijczycy z Rio de Janeiro. Nasz region reprezentowały dwa kluby i dziewięcioro uczestników, którzy sięgnęli po pięć medali, co z pewnością jest sukcesem.

W grupie dziewcząt debiutująca w stawce seniorek 18-letnia Alicja Czyżowicz (Orzeł Namysłów) zdobyła brązowy medal w kategorii do 55 kg, przegrywając tylko z olimpijką z Rio Katarzyną Krawczyk (Cement Gryf Chełm). Medal zapewniła sobie wygrywając z Marią Świeczak (Cement). Czyżowicz zaprezentowała się na miarę aktualnych możliwości i potwierdziła swoją wysoką klasę, ale była wyraźnie zmęczona po zakończonych kilka dni temu Mistrzostwach Świata juniorek, na których zajęła 13 lokatę.

Drugi medal - także brązowy - zdobyła Aleksandra Ciunek (Orzeł) w kategorii do 63 kg. Dla niej był to drugi start w stawce najlepszych seniorek. Rok temu nasza młoda zapaśniczka zajęła 5. miejsce, a wywalczony w Zgierzu medal jest jej największym sukcesem. Ciunek przegrała z późniejszą wicemistrzynią Magdaleną Finowską (CSiR Dąbrowa Górnicza), aby w walce o 3. miejsce pokonać Ewelinę Bieńkowską (Sokół Lublin). Opolanka powoli pnie się w górę, a w tym roku zdobyła już dwa 3. miejsce w rywalizacji juniorskiej.

W zapasach w stylu wolnym w swoim drugim starcie w seniorskich mistrzostwach (rok temu zajął 7. miejsce) na trzecim stopniu podium w kategorii do 57 kg stanął 19-letni Szymon Makuch (Orzeł), dla którego jest to ogromny sukces i potwierdzenie już bardzo dużych umiejętności. Makuch praktycznie z wszystkich zawodów krajowych przywozi medal, a tym razem zapewnił go sobie wygraną z Bartoszem Szałowskim (Slavia Ruda Śląska).

Po drugi medal sięgnął 26-letni Mariusz Sajdak (Orzeł), który po latach bez medalu w mistrzostwach tym razem wywalczył brązowy krążek w kategorii do 70 kg, pokonując w walce o 3. miejsce klubowego kolegę 18-letniego Pawła Malickiego (5. pozycja). Mateusz Malicki (Orzeł) debiutował w tak ważnych zawodach i w nowej dla siebie wadze do 86 kg, zajął 11. miejsce.

Historyczny sukces zanotował reprezentant Olimpijczyka Kędzierzyn-Koźle Piotr Duk, który w kategorii 80 kg w stylu klasycznym zajął 3. miejsce. Tym samym zdobył pierwszy seniorski medal w historii klubu oraz miasta. Duk - aktualny mistrz Polski juniorów - po porażce z Piotrem Główką (Cement), w finale repasaży wygrał z Piotrem Ołówko (Legia Warszawa). Mateusz Zybała w kategorii 130 kg zajął 11. miejsce, a Radosław Metel (80kg) był dziesiąty (obaj Olimpijczyk) .