Zaplanuj jesienny odpoczynek i atrakcje na wyjazd w góry!

Materiał informacyjny Polskie Koleje Linowe S.A.
Udostępnij:

Jesień to dobry czas na rodzinne wycieczki oraz aktywny wypoczynek, warto więc wykorzystać tę porę roku i skorzystać jeszcze z wielu atrakcji turystycznych. PKL zapraszają do swoich ośrodków zarówno osoby lubiące aktywnie spędzać czas, jak i zwolenników spokojnego relaksu blisko natury. Pomimo że tegoroczne lato skończyło się już na dobre, to jednak nie powód, żeby rezygnować ze spędzania czasu blisko górskiej przyrody.

Jesień to piękna pora roku, szczególnie gdy sprzyja słoneczna pogoda. Warto wykorzystać wolny czas i spędzić go w atrakcyjny sposób na świeżym powietrzu, tym bardziej że jesienne krajobrazy potrafią zachwycić.

O tej porze roku warto wybrać się w góry, które zmieniają swoje oblicze. Po pierwsze: na trasach górskich jest ciszej niż w sezonie, dlatego niespieszne wędrówki po szlakach skłaniają do refleksji i podziwiania niepowtarzalnych jesiennych widoków. Po drugie: górska roślinność mieni się mnogością żółtych, rdzawych i czerwonych kolorów, dając niesamowite i malownicze efekty.

Wyjazd za miasto poza sezonem może być równie udany i intensywny. By taki właśnie był nasz wypoczynek warto wybrać kierunek, gdzie oprócz pięknych widoków będziemy mogli skorzystać z ciekawych atrakcji. Ośrodki Grupy PKL także jesienią umożliwiają aktywne spędzanie czasu w bliskości z górską przyrodą.

Gdzie atrakcyjnie zaplanować jesienny wypoczynek?

W ośrodkach turystycznych Polskich Kolei Linowych niebawem ruszą zaplanowane jesienne przeglądy techniczne, które wstępnie mają rozpocząć się od 18 października – zaczynając od ośrodka Kasprowy Wierch – i potrwają do połowy grudnia. Zanim to jednak nastąpi, warto wykorzystać czas przed przeglądami serwisowymi i skorzystać z pięknej złotej jesieni i dostępnych atrakcji w ośrodkach Grupy PKL.

Miłośnicy górskich przestrzeni, jesiennych krajobrazów oraz dolin osnutych mgłą, a także wszyscy chcący podziwiać naturalne piękno przyrody niemalże z lotu ptaka, koniecznie powinni wybrać się w Beskid Sądecki.

Odwiedzając ośrodek Grupy PKL Jaworzyna Krynicka można skorzystać z platformy widokowej, znajdującej się na budynku górnej stacji kolei gondolowej. Z wysokości 1122 m n.p.m. można podziwiać piękną jesienną panoramę Beskidu Sądeckiego.

Kolej gondolowa oraz platforma z widokiem 360 st. w ośrodku PKL Jaworzyna Krynicka, czynne są we wszystkie dni tygodnia, od poniedziałku do piątku od godziny 9:00 do 16:00 oraz w weekendy od godziny 9:00 do 17:00.

Krajobraz z Platformy Widokowej 360 PKL Jaworzyna Krynicka

Amatorom aktywnego wypoczynku i spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu polecamy także Szczawnicę, w której na odwiedzających czeka jeszcze sporo rozrywek.

Jesienią wciąż dostępna jest pakietowa oferta PKL, która umożliwia spływ tratwą Dunajcem, jak i wyjazd koleją linową na szczyt Palenicy, gdzie można podziwiać imponujące widoki na panoramę Pienin, Tatr, Beskidów oraz Szczawnicę. Zarówno spływ Dunajcem z flisakami, jak i wyjazd koleją linową na szczyt Palenicy, są fantastycznym przeżyciem również jesienią, kiedy możemy podziwiać niesamowite kolory i przepiękne górskie pejzaże.

Jednodniowa wycieczka w Pieniny to idealny pomysł na spędzenie wolnego czasu z rodziną, współpracownikami lub paczką znajomych. W ofercie PKL dostępna jest nowa atrakcja umożliwiająca jednodniowy wyjazd autokarem z Zakopanego do Szczawnicy ze zwiedzaniem jej głównych atrakcji. Więcej informacji tutaj.

Jesień w ośrodku PKL Palenica

W Pieninach znajduje się również wiele szlaków i ścieżek, które warto odkryć. Wyróżniają się one w sposób szczególny - niektóre z nich prowadzą przez las, inne wiodą wzdłuż rzek i skał. Dlatego osoby szukające wyciszenia oraz lubiące kontakt z naturą w Pieninach z pewnością znajdą coś dla siebie. Rodziny wraz z „Małymi Zdobywcami Gór” będą mogły udać się na szlak przygody, który rozpoczyna się przy górnej stacji kolei na Palenicę.

Miłośników jazdy downhillowej zachęcamy do wypróbowania swoich rowerowych umiejętności na niedawno otwartych trasach w ośrodku PKL Palenica. Rowerzyści kupujący w kasach kartę dzienną będą mogli skorzystać z jesiennych promocji.

Osoby, które w Szczawnicy planują cieszyć się pienińską przyrodą dłużej, mogą skorzystać z kameralnego i przytulnego obiektu – Willi pod Kolejką i Restauracji, które znajdują się w samym centrum miasta przy dolnej stacji kolei PKL Palenica.

Żar fascynuje

Żeby uniknąć jesiennego spadku energii warto wybrać się w Beskid Mały i „naładować baterie”. Góra Żar znajdująca się w Międzybrodziu Żywieckim fascynuje i stwarza możliwości aktywnego relaksu także jesienią. Turyści z tego górskiego szczytu, roztaczającego się nad Jeziorem Międzybrodzkim, mogą podziwiać nie tylko piękne górskie jesienne krajobrazy, jeziora, poczuć wolność i moc płynącą z natury, ale także obserwować szybowcowe akrobacje lotników i paralotniarzy, a na odważnych czeka także przelot widokowy.

Na Górze Żar pasjonaci kolarstwa downhillowego będą mogli skorzystać z tras rowerowych PKL Bike Parks o różnym stopniu trudności – począwszy od Easy Line, poprzez – Air Line, aż po średnio trudną trasę – Flow DownHill. Zaawansowani rowerzyści będą mogli także przetestować otwartą na początku września trasę – Natural Downhill.

PKL Góra Żar

Na Górze Żar znajduje się także strefa z serwisem rowerowym oraz wypożyczalnia, w której można przetestować jednoślady, a także skorzystać z lekcji indywidualnych i grupowych pod okiem ekspertów. Od lipca działa tam także park Żarogang, w którym można szkolić swoje umiejętności ekstremalnej jazdy na rowerze.

Mosorny Groń wzywa

Trasy rowerowe o różnym stopniu trudności czekają również na odwiedzających ośrodek PKL Mosorny Groń w Zawoi.

Dla miłośników downhillowej jazdy w ofercie PKL dostępnych jest ok. 35 km tras w trzech ośrodkach: Góra Żar, Mosorny Groń w Zawoi i na Palenicy w Szczawnicy, które działają w ramach jednej wspólnej karty.

Na udających się do ośrodka PKL Mosorny Groń oprócz tras rowerowych czeka podróż koleją linową, którą można wyjechać na szczyt wzniesienia, by podziwiać piękny pejzaż Beskidów. Na wyprawę można udać się także spacerem z dziećmi po mało obleganych szlakach, podziwiając wodospad na Mosornym Potoku, Halę Śmietanową, czy Policę.

PKL Mosorny Groń

Dla osób, które w Zawoi planują przedłużyć swój pobyt i skorzystać ze wszystkich dostępnych atrakcji, PKL udostępniają obiekt noclegowy znajdujący się w budynku przy dolnej stacji kolei.

Atrakcje pod Tatrami – Kasprowy Wierch i Gubałówka oraz Butorowy Wierch

Jeśli swoją podróż planujecie do Zakopanego, warto wybrać się na Gubałówkę oraz Kasprowy Wierch, który już powitał pierwszy w tym roku wysokogórski śnieg. Wyjeżdżający koleją linowo-terenową na jedną z głównych atrakcji Zakopanego – Gubałówkę, będą mogli podziwiać piękne krajobrazy oraz jesienną panoramę Tatr.

PKL Gubałówka

Osoby chcące przedłużyć lato i poczuć klimat plażowania, jeszcze do końca września będą mogły skorzystać z najwyżej położonej plaży na Gubałówce. Zjeżdżalnia grawitacyjna czynna jest do końca października. Do końca września również można skorzystać z kolei linowej Butorowy Wierch, z której widok na panoramę tatrzańską jest spektakularny i wyjątkowy. Bilet łączony na Gubałówkę i Butorowy Wierch można kupić tutaj.

Jesienią PKL zmienia godziny funkcjonowania ośrodkow. Jeszcze do końca września na Gubałówkę koleją linowo-terenową będziemy mogli wyjechać o godzinie 9:00, natomiast ostatni zjazd dostępny jest o godzinie 20:00. Od października godziny te ulegną zmianie, pierwszy kurs planowany jest również o 9:00, ale ostatni zjazd będzie możliwy już o godzinie 19:00.

Kasprowy Wierch – w Tatrach jesień już walczy z zimą

Niezapomniane i majestatyczne widoki gór dostarczy odwiedzającym Zakopane wyjazd koleją linową prowadzącą prosto na Kasprowy Wierch. W górach pojawił się już pierwszy śnieg, dlatego przypominamy o odpowiedzialnym planowaniu górskich wycieczek. Zachęcamy do zapoznania się z poradami akcji edukacyjnej Odpowiedzialnie w góry realizowanej przez Polskie Koleje Linowe (PKL), Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe (TOPR) i Tatrzański Park Narodowy (TPN).

Jeszcze do końca września każdy turysta wyjeżdżający koleją linową PKL w ramach posiadanego biletu, będzie mógł wziąć udział w akcji edukacyjnej #STACJAEDUKACJA organizowanej przez PKL oraz Tatrzański Park Narodowy. Więcej o akcji.

Jeśli planujecie wyjazd koleją linową PKL na Kasprowy Wierch, to warto pamiętać, że jesienią ulegają zmianie godziny jej funkcjonowania. Do końca września na Kasprowy Wierch koleją linowa można wyjechać pierwszym kursem o godzinie 7:30, natomiast ostatni kurs kolei z Kasprowego Wierchu do Kuźnic planowany jest o godzinie 18:00. W weekendy kolej jest czynna od godziny 7:00 do godziny 18:00. W październiku godziny te ulegną zmianie, więcej informacji na temat aktualnych godzin kursowania kolei linowej na Kasprowy Wierch znajduje się na stronie internetowej PKL.

Góry to miejsce, gdzie można także jesienią zadbać o poztywne emocje, podziwiać przepiękne krajobrazy, pobyć bliżej natury, a także spędzić czas z zachowaniem zasad bezpieczeństwa, bo ośrodki Polskich Kolei Linowych to bezpieczny adres.

Polskie Koleje Linowe udostępniają koleje, sklepy, punkty gastronomiczne w swoich ośrodkach turystycznych przy zachowaniu niezbędnych zasad sanitarnych. Obowiązuje dezynfekcja dłoni, a w wagonach kolei i budynkach konieczność zasłaniania ust i nosa. PKL rekomendują zakup biletów na przejazdy z wyprzedzeniem za pośrednictwem sklepu internetowego.

Wideo

Materiał oryginalny: Zaplanuj jesienny odpoczynek i atrakcje na wyjazd w góry! - Gazeta Współczesna

Dodaj ogłoszenie