Zaproszenie do bycia małpą - komentarz Tomasza A. Żaka

Tomasz A. Żak
Tak zwanych „przesądów” mamy wokoło nas co niemiara. Nawet ci, którzy definiują się jako absolutni ateiści, mają swoje czarne koty przebiegające ulicę czy liczbę „13”. Są przesądy indywidualne, ale są i zbiorowe. Jeden za nic nie wstanie z łóżka lewą nogą, a pewnie co drugi obywatel RP będzie twierdził, że Polska to brudny kraj.

Ta statystyczna ignorancja jest przekonana o kulturowej wyższości Ameryki nad światem. Znam np. kogoś, kto nie rozpocznie dnia bez wysłuchania wiadomości CNN.

Nie o takie jednak przesądy mi chodzi. Te, o których myślę, zdają się mieć dużo większy ciężar; dużo większy wpływ na nasze życie. Jak często słyszycie Państwo takie oto stwierdzenie: „Prawda leży pośrodku”? Często , oj często. A szczególnie wtedy, gdy dochodzi do polaryzacji poglądów w rozmowie. Kiedy brakuje argumentów lub owe argumenty przemawiać zaczynają za którąś ze stron dyskusji, to wówczas pojawia się owo stwierdzenie relatywizujące prawdę. Trochę tak, jak próbował to zrobić Piłat, odpytując na Litostrotos Chrystusa. Tymczasem takie sprawy postawienie, niszczy nieodwołalnie najważniejsze dla każdego z nas poczucie etycznego bezpieczeństwa. Niszczy nie tylko prawa Dekalogu (to dla wierzących), ale również prawa naturalne (to dla całej reszty ludzkiej populacji). W efekcie „każdy ma swoją prawdę”, „każdy ma swojego bożka”, „każdy robi, co chce”.

Niejako funkcją tego powyższego przesądu jest przesąd kolejny, że „Każdy ma swój gust”, co też można usłyszeć w wersji, że „Gustów się nie ocenia”.

Jest dokładnie odwrotnie. Gust, jako taki, jest efektem rozwoju cywilizacji i to efektem wpisanym w jej fundamentalną estetykę. Mamy tutaj do czynienia z obszarami kultury oraz sztuki, które - umownie mówiąc - pozwoliły człowiekowi zejść z drzewa. Pozbycie się hierarchii wartości, czego zresztą dzisiaj doświadczamy, jest niczym innym jak - znów umownie to ujmując - zaproszeniem do bycia małpą.

Wśród ludzi, którzy kierują się takimi przesądami nie da się żyć, w takim społeczeństwie, w takim państwie nie da się wychowywać dzieci i nie jest możliwe planowanie przyszłości. Rządzą anarchia, przemoc i głupota.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska