Zarabiają na komunalnych mieszkaniach

Tomasz Kapica
Tomasz Kapica
Z nieuczciwymi lokatorami administracje walczą głównie dzięki "życzliwym" sąsiadom, którzy powiadamiają, że ktoś podnajmuje lokal innym osobom.
Z nieuczciwymi lokatorami administracje walczą głównie dzięki "życzliwym" sąsiadom, którzy powiadamiają, że ktoś podnajmuje lokal innym osobom. 123RF
Jak zdemaskować lokatorów, którym gmina przyznała mieszkanie, a oni podnajmują je innym? Urzędnicy przyznają, że to bardzo trudne. Jeśli już uda się zgromadzić dowody, sprawa trafia do sądu.

Najemcy lokali komunalnych na całej Opolszczyźnie podpisują umowy na czas nieoznaczony. Czyli w praktyce mogą tam mieszkać do końca życia, o ile nie zalegają z czynszem. Nie wolno im jednak podnajmować takich lokali, a także blokować ich, gdy np. pracują za granicą i w praktyce tam mieszkają. Wówczas powinni zdać klucze.

Zarządcy opolskich lokali komunalnych wiedzą, że często dochodzi do takich nadużyć, chociaż nikt nie zna dokładnie ich skali. Sprawę poruszono na radzie miasta Kędzierzyna-Koźla. Radny Ryszard Masalski zaproponował, aby gmina zorganizowała masowe kontrole i sprawdziła, kto faktycznie mieszka w prawie 4 tysiącach gminnych lokali komunalnych.

Pomysł ostatecznie upadł, m.in. po wykładni prawnika urzędu Macieja Pająka. Wyjaśnił on, że najemcy nie mają obowiązku udzielać jakichkolwiek informacji członkom zespołu kontrolnego, który pukałby od drzwi do drzwi.

- Jestem zarządcą mieszkań komunalnych, ale ja też nie mam prawa pukać do mieszkań i robić wizje lokalne - przyznaje Stanisław Węgrzyn, dyrektor Miejskiego Zarządu Budynków Komunalnych w Kędzierzynie-Koźlu.

Dyrektorowi Węgrzynowi częściowo udaje się jednak walczyć z tą patologią. Głównie dzięki... informacjom od "życzliwych" sąsiadów, którzy powiadamiają administrację, że ktoś podnajmuje lokal, albo zajmuje go, pomimo, że w nim faktycznie nie mieszka.

MZBK w takich sprawach gromadzi dowody i przedstawia je wówczas w sądach. Kilkanaście takich spraw udało się już wygrać dyrektorowi Węgrzynowi i najemcy musieli zwrócić klucze, pomimo, że płacili regularnie czynsze.

W całym regionie takie sytuacje to jednak wyjątek, w większości opolskich samorządów urzędnicy znają problem, ale nie bardzo wiedzą, jak mu zaradzić.

- Staramy się sprawdzać wszystkie informacje o takich nieprawidłowościach, ale jak dotąd nie doszło do rozwiązania ani jednej umowy z tytułu podnajmu czy też wyjazdu za granicę - przyznaje Alina Pawlicka-Mamczura, rzecznik opolskiego ratusza.

Najbardziej bulwersuje to tych Opolan, którzy w długich kolejkach czekają na przydział, bo faktycznie nie mają gdzie mieszkać. W Kędzierzynie-Koźlu na lokal komunalny czeka 81 osób, w Opolu ponad 200. Czas oczekiwania przekracza niekiedy 3-4 lata.

FLESZ: Polacy żyją krócej. Co nas zabija?

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 22

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

s
swiadek

z tym podnajmowaniem to są normalnie jaja, w Opolu na bończyka pod numerem 27 , nijaka pani alicja posiada mieszkanie socjalne , które podnajmuje różnej maści i narodowości ludziom , czerpiąc z tego tytułu pieniądze , nieopodatkowane 

G
Gość

ciekawe co na to urząd? 

b
bat na analfabetów
W dniu 16.02.2015 o 00:04, NIE LUBIE ŚLAZAKOW napisał:

To nie do konca analfabetyzm. To brak polskich znakow na klawiaturze.

 

Brak polskich znaków?

No to czytaj:

 

Chore!!! Co tych deb***i to obchodzi ze ktoś Np pracuje za granica to co juz ma mieszkanie stracic?! Opole na 5000 mieszkan pustych i kilka kamienic pustych od lat jak ta na ul 1 maja lub te po banku pko ul boczna krakowskiej i sama kamienica na ul krakowskiej to je downy z ratusza przerubcie na mieszkania jak i budynek po szkole nr1 a nie czekajcie na sygnaly konfidentów zazdrosnych ze ktoś czasowo pracuje za granica bo nie chce sie poniżać w Polsce za nedzna place minimalna na ktora musi tu czekac caly miesiąc a tam zarobi w tydzień!!!

 

I co ty na to?

Każdy analfabeta próbuje swoją tępotę i ułomność intelektualną usprawiedliwić brakiem polskich znaków na klawiaturze. :P

Wiocha!

G
Gość

Pani Alino gdyby naprawdę zależało urzędnikom na rzetelnej weryfikacji informacji o nielegalnie wynajmowanych mieszkaniach jest prosty sposób przynajmniej do pewnej części lokatorów. Jaki pyta pani? prosty w Polsce uczniowie musza sie uczyć do pełnoletności i zawsze  szkoły musza zbierać informacje gdzie uczą sie dzieci zameldowane w ich obwodzie (wiem bo sam mam 3 w szkole) - wystarczy poprosić szkoły o dane - jacy uczniowie wyjechali na stałe zagranice zgodnie z deklaracja rodziców. Trudne?? Nie, proste tylko trzeba chcieć!! 

G
Gość
W dniu 16.02.2015 o 18:00, Ewa napisał:

Mój sąsiad mieszka u mamy  w innym  mieście bo jest bardzo chora . W jego obecnym mieszkaniu  mieszka  kuzynka z małym dzieckiem  .  I  co  może  odebrać mu mieszkanie !!

 

 

nie podniecaj - sie w tej sytuacji powinien zgłosić to w urzędzie 

E
Ewa

Mój sąsiad mieszka u mamy  w innym  mieście bo jest bardzo chora . W jego obecnym mieszkaniu  mieszka  kuzynka z małym dzieckiem  .  I  co  może  odebrać mu mieszkanie !!

G
Gość

U nas w Grudziądzu jest podobnie.Tyle tylko,że pośrednicy mieszkań nie mogą NIBY stawać do przetargów na czynsze,a i tak stają i póżniej podnajmują innym ludziom,którym nie udało się wygrać przetargu na czynsz.....Każdy tylko krzyczy i nic nie robi.Tak nie powinno być.Bogacze bogaczą się kosztem tych biednych tylko dlatego,że mają głowę na karku(sami tak mówią o sobie).

G
Gość
W dniu 16.02.2015 o 08:23, gość napisał:

ROZWIĄZANIE JEST PROSTE, prawnicy wszystko komplikują...a cwaniakom w to graj. 1. mieszkanie komunalne to nie własnościowe więc nie można go podnajmować. 2. w przypadku podejrzenia zgłaszam do US czy mieszkanie nie jest podnajmowane, jeżeli tak to czy deklaracja podatkowa to pokazuje. 3. w trybie administracyjnym proszę użytkownika o osobistą weryfikację oświadczeń dot. śmieci na miejscu 4. zakładam indywidualne liczniki wody. 5. w trybie administracyjnym wzywam do rozliczenia energii z części wspólnych budynku - jak się okaże, że za podnajmującą 4 osobową rodzinę muszę płacić ja jako 1-osobowy lokator to się wkurzę i poinformuję zarządcę. 5. - i tak na koniec czym innym są donosy a czym innym rzeczywiste  informacje, że ktoś nieuczciwie zarabia na mnie i na budżecie miasta/gminy - nazwijmy ten proceder po imieniu - to KLASYCZNA KRADZIEŻ.

 znam sprawe gdzie urząd sprzedał mieszkanie (komunalne) mimo, że jedyny lokator mieszkał na stałe zagranicą. Chciał nawet zdać mieszkanie ale pojawił się "biznesmen", i bach. Mieszkanie wykupione "biznesmen" jest pełnomocnikiem a za 5 lat właścicielem. Temat był zgłaszany ale wystarczyło postraszyć sąsiadów i już tylko 1 się nie bał ale urzędnicy i tak sprzedali

g
gosc

Tym tematem to powinniście zainteresować osoby starające się na najwyższy  Urząd w Państwie na Prezydenta.

Krzyczycie , że Polacy wyjechali i chcecie żeby wracali do kraju.

Ale gdzie mają wracać jak tutaj nawet własnego kąta nie mają , jak mieli miszkanie lokatorskie lub  scjalne to im zabrano . Czy ktoś się zaintteresował i doniósł na sasiada , że mu ciężko , że nie ma pracy , że nie ma na czynsz , zeby mu Urząd pomógł. Nikt nie pomógł ale donosiciele doniesili szybko , że lokatora nie ma przez pół roku i od razu zabrano i mieszkanie pozbawiono ich powrotu do kraju.

Obowiązkiem tamtego systemu w dawnym PRLu  było donoszenie na lokatora mieszkania komunalnego jak dysponował jeszcze innymi mieszkaniami i własnym domem.

Po prostu jak miał do dyspozycji kilka mieszkań i mieszkanie komunalne i spóldzielcze i dom , wtedy można mu było zabrać mieszanie komunalne i spółdzielcze i zasiedlić inną rodzine bardziej potrzebującą .Obowiązywała zasada każda rodzina ma tylko prawo do jednego mieszkania , czy domu. Natomiast lokatora miezszkania  spółdzielczego zgłaszał do spółdzielni  do chwili przyjazdu dysponowała spółdzielnia i podnajmowała.

W dzisiejszym kapitaliźmie nie zabiera się mieszkań osobom dysponującym kilkoma domami mieszkaniami spółdzielczymi i komunalnym , a są tacy którzy za nic maja prawo ,  ich stać i im wolnowszystko . Tacy całe kamienice mają i donosicieli  i czekają tylko na nnadaążająca się okazję , zmarł mąż pozostała wdowa, dzieci nie ma to umilić jej życie że się na drugi świat wyprowadzi. To kjest katolicki kraj.

Natomiast  bardzo niesprawiedliwie gdy  zabierają mieszkania komunalne , socjalnne osobom rodzinom które wyjechały za chlebe do innego państwa i nie mają powrotu przyjechać do Polski i  na opolszczyznę gdyż nie mają mieszkania , bo pod ich nieobecność  Urząd Komunalny zabrał i przydzielił donościcieloowi , często takiemu który dysponuje wieloma lokalami. Takich donosicieli należy piętnować  i wyrzucać z Urzędu.

 

G
Gość
W dniu 16.02.2015 o 02:04, mieszkaniec napisał:

Jezeli ktos placi regularnie czynsz i inne oplaty to moga go cmoknac tam gdzie slonce nie dochodzi.. jestem za granica juz 5 lat i co?? ani mysle wracac ani oddac kluczy..

 

 

to się zdziwisz buraku jeden. mieszkania komunalne są dla najbardziej  potrzebujących  

G
Gość
W dniu 16.02.2015 o 08:23, gość napisał:

ROZWIĄZANIE JEST PROSTE, prawnicy wszystko komplikują...a cwaniakom w to graj. 1. mieszkanie komunalne to nie własnościowe więc nie można go podnajmować. 2. w przypadku podejrzenia zgłaszam do US czy mieszkanie nie jest podnajmowane, jeżeli tak to czy deklaracja podatkowa to pokazuje. 3. w trybie administracyjnym proszę użytkownika o osobistą weryfikację oświadczeń dot. śmieci na miejscu 4. zakładam indywidualne liczniki wody. 5. w trybie administracyjnym wzywam do rozliczenia energii z części wspólnych budynku - jak się okaże, że za podnajmującą 4 osobową rodzinę muszę płacić ja jako 1-osobowy lokator to się wkurzę i poinformuję zarządcę. 5. - i tak na koniec czym innym są donosy a czym innym rzeczywiste  informacje, że ktoś nieuczciwie zarabia na mnie i na budżecie miasta/gminy - nazwijmy ten proceder po imieniu - to KLASYCZNA KRADZIEŻ.

Co ty gadasz głąbie takich mieszkań się nie podejmuje,wynajmuje itp. takie mieszkania się urzycza bez umowy meldunku itp a pieniązki do ręki i tyle więc dopóki kotś nie zostanie porzywdzony to tego nie zgłosi i tyle podnajmuje się w takich mieszkaniach zawsze mieszka ktoś z rodziny lub bardzo dobry znajomy rodziny i każdemu to pasuje.

g
gość

ROZWIĄZANIE JEST PROSTE, prawnicy wszystko komplikują...a cwaniakom w to graj. 1. mieszkanie komunalne to nie własnościowe więc nie można go podnajmować. 2. w przypadku podejrzenia zgłaszam do US czy mieszkanie nie jest podnajmowane, jeżeli tak to czy deklaracja podatkowa to pokazuje. 3. w trybie administracyjnym proszę użytkownika o osobistą weryfikację oświadczeń dot. śmieci na miejscu 4. zakładam indywidualne liczniki wody. 5. w trybie administracyjnym wzywam do rozliczenia energii z części wspólnych budynku - jak się okaże, że za podnajmującą 4 osobową rodzinę muszę płacić ja jako 1-osobowy lokator to się wkurzę i poinformuję zarządcę. 5. - i tak na koniec czym innym są donosy a czym innym rzeczywiste  informacje, że ktoś nieuczciwie zarabia na mnie i na budżecie miasta/gminy - nazwijmy ten proceder po imieniu - to KLASYCZNA KRADZIEŻ.

m
mieszkaniec

Jezeli ktos placi regularnie czynsz i inne oplaty to moga go cmoknac tam gdzie slonce nie dochodzi.. jestem za granica juz 5 lat i co?? ani mysle wracac ani oddac kluczy..

N
NIE LUBIE ŚLAZAKOW
W dniu 15.02.2015 o 22:53, Alu napisał:

Nie wiem, czy praca za niską płacę to poniżanie się.Wiem natomiast, że bezwzględnie poniżający jest analfabetyzm...Swoją drogą to trzeba być zupełnie pozbawionym honoru, żeby publicznie ujawniać swój analfabetyzm i głupotę!To nie do konca analfabetyzm. To brak polskich znakow na klawiaturze.
I
Igma

Cytat:

 

"Pomysł ostatecznie upadł, m.in. po wykładni prawnika urzędu Macieja Pająka. Wyjaśnił on, że najemcy nie mają obowiązku udzielać jakichkolwiek informacji członkom zespołu kontrolnego, który pukałby od drzwi do drzwi."

Zaprosić do Urzędu. Zapytać o zdrowie i dochody.
Nie przyjdzie.
Rozpocząć szykany.

 

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3