Zarząd Województwa Opolskiego apeluje do ministra zdrowia o tarczę antykryzysową dla szpitali

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
Szpital Wojewódzki w Opolu.
Szpital Wojewódzki w Opolu. Fot. Miłosz Bogdanowicz
Zarząd województwa opolskiego uważa, że pilnie potrzebna jest tarcza antykryzysowa dla szpitali i apeluje do ministra zdrowia o niezwłoczne jej opracowanie i wdrożenie przez rząd RP.

Szpitale samorządu województwa opolskiego są gotowe do całkowitego odmrożenia swojej działalności i wznowienia przyjęć pacjentów w pełnym możliwym zakresie, oczywiście przy zachowaniu ścisłego reżimu sanitarnego. Jednak dziś wiele czynników ogranicza to pełne odmrożenie działalności szpitali - mówi Roman Kolek, wicemarszałek województwa opolskiego.

Stan epidemii spowodował konieczność wprowadzenia szeregu ograniczeń w funkcjonowaniu placówek ochrony zdrowia. Zawieszenie realizacji części świadczeń zdrowotnych, wynikające zarówno z rekomendacji Narodowego Funduszu Zdrowia jak i Głównego Inspektora Sanitarnego, a także spadek zainteresowania samych pacjentów, spowodowały, że znaczna część szpitali – z przyczyn od siebie niezależnych – nie ma możliwości udzielania świadczeń zdrowotnych w takim zakresie, jak miało to miejsce przed epidemią koronawirusa.

Jednocześnie, aktualna sytuacja epidemiologiczna wymusza konieczność utrzymywania szpitali w pełnej gotowości, powodując, że koszty stałe – tj. koszty osobowe oraz utrzymanie infrastruktury, stanowiące około 70-80 proc. wszystkich kosztów funkcjonowania placówek, ponoszone są przez jednostki bez względu na liczbę wykonanych świadczeń.

Sytuacja ta stawia szpitale na niezwykle trudnej pozycji – wykonując mniej świadczeń ponoszą większe koszty, a brak możliwości rozliczenia tych zwiększonych wydatków ze środków NFZ może doprowadzić do załamania płynności finansowej wielu jednostek. Konsekwencją tego będą – w pierwszej kolejności – zwolnienia pracowników, w dalszej zaś perspektywie, sytuacja ta doprowadzić może do załamania się polskiego systemu ochrony zdrowia.

- Tarcza antykryzysowa dla szpitali jest bardzo potrzebna, bo epidemia mocno dotknęła nas finansowo. Właśnie podsumowałem wykonanie świadczeń w pierwszym półroczu i jest ono o 1,5 mln zł mniejsze, niż przed rokiem, mimo że jako szpital onkologiczny nie zamykaliśmy się na pacjentów - powiedział Marek Staszewski, dyrektor OCO. - To jest duży problem, bo szpitale nie mają możliwości, jak inne przedsiębiorstwa, by na jakiś czas zmniejszyć zatrudnienie czy wynagrodzenie.

W apelu, jaki wystosował do ministra zdrowia zarząd województwa opolskiego wypunktowano najbardziej pilne działania, które pozwolą na zapewnienie bezpieczeństwa finansowego szpitali:

  • uwzględnienie skutków COVID-19 w obliczaniu sposobu finansowania świadczeń opieki zdrowotnej w 2021 roku, zwłaszcza płacenie za gotowość udzielania świadczeń medycznych w związku z koniecznością ponoszenia kosztów stałych;
  • znaczący wzrost nakładów na ochronę zdrowia;
  • opracowanie i wprowadzenie jednoznacznych procedur postępowania dotyczących przyjęć pacjentów we wszystkich obszarach działalności leczniczej;
  • wprowadzenie obowiązkowych, finansowanych ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia testów w kierunku COVID-19 dla wszystkich pacjentów, skierowanych do przyjęć planowych na leczenie szpitalne;
  • wypracowanie mechanizmów ochrony przed zwolnieniami personelu medycznego, zatrudnionego w podmiotach leczniczych.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska