Zarząd województwa z absolutorium. Radni PiS byli przeciw i twierdzili, że region nie wykorzystuje swojego potencjału

Piotr Guzik
Piotr Guzik
Marszałek Andrzej Buła oraz zarząd województwa otrzymali absolutorium za wykonanie budżetu za 2019 rok
Marszałek Andrzej Buła oraz zarząd województwa otrzymali absolutorium za wykonanie budżetu za 2019 rok Piotr Guzik
550 mln zł po stronie dochodów i 510 mln zł po stronie wydatków - takim wynikiem zamknął się budżet województwa opolskiego w 2019 roku. Marszałek Andrzej Buła podkreślał, że pozwoliło to zmniejszyć zadłużenie województwa i dowodzi racjonalnego gospodarowania pieniędzmi. Innego zdania był opozycyjny klub PiS.

Dochody w 2019 roku okazały się nieznacznie wyższe od zakładanych. Planowano bowiem, że wyniosą nieco ponad 546,5 mln zł, a zamknęły się kwotą blisko 551 mln zł. Z kolei wydatki były niższe od założeń. Zakładano, że wyniosą 530 mln zł, a były o około 20 mln zł mniejsze.

- Racjonalne gospodarowanie pieniędzmi i brak znacznych obciążeń finansowych sprawiają, że w razie nagłej sytuacji kryzysowej możliwa jest szybka reakcja. Przykładem jest to, co udało się zrobić w temacie wsparcia jednostek ochrony zdrowia w walce z epidemią koronawirusa - podkreślał Rafał Bartek, przewodniczący sejmiku i lider Mniejszości Niemieckiej, która wspólnie z Koalicją Obywatelską i PSL-em współrządzi województwem.

Andrzej Buła podkreślał, że miniony rok był kolejnym, w którym region sprawnie pozyskiwał dotacje unijne na swoje działania. - Pieniądze te stanowiły około jednej trzeciej wszystkich dochodów do budżetu województwa - mówił.

Marszałek województwa zaznaczał, że kolejny rok z rzędu pokaźną część wydatków - około 170 mln złotych - stanowiły pieniądze inwestowane w modernizację dróg wojewódzkich.

- Jednocześnie mamy świadomość tego, jak istotną rolę odgrywamy w koordynowaniu funduszy unijnych dla naszych partnerów. Tylko w minionym roku złożono około 2600 wniosków o dofinansowanie na łączną kwotę 5,2 miliarda złotych. Podpisano umowy na projekty warte 3,6 miliarda złotych - wyliczał Andrzej Buła.

W 2019 roku o blisko 19 mln zł zmniejszono zadłużenie województwa, do poziomu blisko 99 mln zł. Od 2011 roku, kiedy dług województwa sięgał 254 mln zł, jego zobowiązania zmniejszono o 155 mln zł.

Spłacając zobowiązania pomniejszamy koszty obsługi zadłużenia. Tylko w 2019 roku udało się w ten sposób zaoszczędzić 10 mln zł. Te pieniądze można było przeznaczyć na wsparcie jednostek kultury, ochrony zdrowia czy organizacji pozarządowych. Te mogły w ten sposób zrealizować projekty warte kilka razy więcej - wskazywał Andrzej Buła.

Te argumenty nie przekonały jednak opozycyjnego klubu PiS. Martyna Nakonieczny, jego przewodnicząca, zaznaczała, że choć księgowo budżet za 2019 rok się zgadza, to jej zdaniem władze województwa wydają pieniądze nieefektywnie, marnując potencjał regionu.

- Najgorsze jest to, że nic się nie zmieniło. Nadal nie jesteśmy gotowi na zmniejszenie wpływów z kasy unijnej. Nie ma budowy dróg wiejskich czy ułatwień w dostępie do internetu - argumentowała.

- Nie ma też jakiejkolwiek współpracy z nami jako opozycją. Rok temu postulowałam utworzenie strony internetowej, na której umieszczone byłyby kontakty do wszystkich gospodarstw agroturystycznych w regionie. Teraz, w czasie epidemii, gdy takie gospodarstwa są w cenie jako miejsce wypoczynku, taki portal bardzo by się przydał. Nie zaskoczę chyba nikogo mówiąc, że do tej pory się go nie doczekaliśmy - stwierdziła Martyna Nakonieczny.

PiS był przeciwko wotum zaufania dla zarządu województwa oraz przeciwko absolutorium za wykonanie budżetu za 2019 rok. Obydwa projekty zostały jednak przyjęte głosami rządzącej koalicji KO-MN-PSL.

od 12 lat
Wideo

Umowa pomiędzy PKP a Budimexem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska