Zarządzanie i inżynieria. Nowy kierunek studiów magisterskich w PWSZ w Nysie. Jest zgoda ministra

Materiały uczelni
Uczelnia uruchomiła też nowe specjalności na kierunku, które odpowiadają potrzebom rynku pracy.
Uczelnia uruchomiła też nowe specjalności na kierunku, które odpowiadają potrzebom rynku pracy. fot. mat. uczelni
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nysie rozpoczęła rekrutację na studia magisterskie na kierunku zarządzanie i inżynieria produkcji. Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego udzielił pozwolenia nyskiej Uczelni na utworzenie studiów drugiego stopnia o profilu praktycznym na kierunku zarządzanie i inżynieria produkcji. Trwa już rekrutacja online na studia przez stronę internetową uczelni.

Na studiach magisterskich mogą kształć się wszyscy studenci, którzy ukończyli studia I stopnia kończące się uzyskaniem tytułu zawodowego inżyniera, także wszyscy, który ukończyli studia mgr inż. (np. na innych kierunkach). Uczelnia uruchomiła też nowe specjalności na kierunku, które odpowiadają potrzebom rynku pracy i trendom w gospodarce.

1. Specjalność: zrównoważona, czystsza produkcja
– nawiązuje do studiów I stopnia, poszerza ich zakres o operacyjno-taktyczne zarządzanie w sferze zaopatrzenia, produkcji, dystrybucji i recyrkulacji dóbr w odniesieniu do idei zrównoważonego rozwoju.

Obecnie w przedsiębiorstwach coraz częściej w strukturze organizacyjnej powstają specjalne grupy projektowe ds. czystszej produkcji, zarządzania energią, które tworzą system zarządzania środowiskiem, dlatego też rośnie zapotrzebowanie na tego rodzaju specjalistów. Wynika to również z dostosowania przedsiębiorstw do standardu ISO 14001, ISO 50001 lub rozporządzenia EMAS (ang. EcoManagement and Audit Scheme - to unijny system certyfikacji środowiskowej).

2. Specjalność: logistyka produkcji

Na rynku pracy, poszukiwani są specjaliści potrafiący zwiększyć efektywność wykorzystania zarówno środków trwałych, jak i zasobów ludzkich w procesach produkcyjnych, którzy znają i wykorzystują instrumenty doskonalenia procesów logistycznych w przedsiębiorstwie, w tym techniki „produkcji odchudzonej”.

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nysie rozwija współpracę z firmą UMICORE, która buduje innowacyjny zakład komponentów baterii do pojazdów elektrycznych w Radzikowicach pod Nysą. Firma pozytywnie oceniła ofertę prowadzonych kierunków studiów w kontekście możliwości zapewnienia wykwalifikowanej kadry oraz elastyczność Uczelni w dostosowywaniu programów studiów do potrzeb rynku pracy, w tym planu uruchomienia studiów II stopnia na kierunku zarządzanie i inżynieria produkcji. Podczas późniejszych spotkań z władzami uczelni oraz samorządu terytorialnego przedstawiciele Firmy wskazywali, że jedną z przesłanek, dla których zdecydowano się na wybudowanie fabryki właśnie w okolicach Nysy, jest wyższa uczelnia w Nysie kształcąca na profilu praktycznym.

W PWSZ w Nysie planowane jest także utworzenie Centrum Badawczo-Edukacyjnego Zrównoważonego Rozwoju jako jednostka świadcząca usługi badawcze i edukacyjne dla różnych podmiotów, firm oraz instytucji. Wyposażenie nowego Centrum oraz planowana w przyszłości do budowy elektrownia fotowoltaiczna posłużą m.in. do realizacji zajęć na specjalności związanej z elektro-mobilnością, innych projektów edukacyjnych oraz wdrażania idei Gospodarki o Obiegu Zamkniętym.

od 16 lat
Wideo

Dziś 81. rocznica Ludobójstwa na Wołyniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska